reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta socjalna > Jak pracodawca musi pomóc pracownikowi przejść na rentę?

Jak pracodawca musi pomóc pracownikowi przejść na rentę?

Przepisy nakładają na pracodawców obowiązek pomocy pracownikom przy przechodzeniu na rentę. Chodzi tutaj przede wszystkim o pomoc w kompletowaniu dokumentów niezbędnych do przyznania renty, ale także o wydawanie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu.

Renta

Renta jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego, które przysługuje w przypadku utraty lub zmniejszenia wynagrodzenia z powodu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej. Warunkami uzyskania prawa do renty jest:

  1. niezdolność do pracy; 
  2. posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego; 
  3. niezdolność do pracy powstała w okresach wskazanych w przepisach, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. 

Przepisy rozróżniają dwa rodzaje rent:

  1. renta stała – otrzyma ją osoba, której niezdolność do pracy jest trwała oraz
  2. renta okresowa – przysługuje osobie, której niezdolność do pracy ma charakter czasowy. Przyznawana jest na okres wskazany przez organ rentowy.

Obowiązki pracodawców

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawcy obowiązani są do:  

  1. współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania renty;  
  2. wydawania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości oraz
  3. przygotowania, za zgodą pracownika, wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy i przedłożenia go organowi rentowemu na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych.

Zobacz: Jak ubiegać się o rentę socjalną?

Pracodawca powinien także poinformowania bezzwłocznie, po śmierci pracownika, pozostałej po nim rodziny o warunkach uzyskania renty rodzinnej, przygotowania wniosku o rentę i przedłożenia go organowi rentowemu.  

Należy przy tym wyjaśnić, że pracodawcy nie mają obowiązku wyręczania pracowników w sporządzaniu wniosków rentowych, a jedynie mają obowiązek współdziałania w gromadzeniu lub dokumentowaniu okresów lub rodzaju ubezpieczenia oraz udzielaniu informacji niezbędnych dla przyznania tego świadczenia.

Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu

Pracodawca wypełniając swój obowiązek pomocy pracownikowi przy przejściu na rentę powinien wydać jemu lub organowi rentowemu zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Jest ono wystawiane na druku Rp-7.

Górna część formularza Rp-7 zawiera dane dotyczące pracodawcy. W kolejnych punktach  wpisuje się dane dotyczące pracownika, okresy pobierania świadczeń takich jak: zasiłki, wynagrodzenie chorobowe, przysługujące na podstawie przepisów Kodeksu pracy, okresy przebywania na urlopach: bezpłatnych i wychowawczym oraz kwoty dochodu osiągniętego przez pracownika w poszczególnych latach.

Zobacz serwis: Renta socjalna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przejście na rentę, pracownik, niezdolność do pracy.
Przejście na rentę, pracownik, niezdolność do pracy.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją + nowe kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama