| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Wysokość renty > Co wpływa na wysokość renty socjalnej

Co wpływa na wysokość renty socjalnej

Wpływ na wysokość renty socjalnej bez wątpienia ma wysokość najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalne wynosi 84 procent najniższej renty inwalidzkiej.

Do renty socjalnej są osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem przez nie 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Wszystkim osobom uprawnionym do renty socjalnej przysługuje renta z tej samej wysokości. Wysokość renty socjalnej nie jest uzależniona od jakichkolwiek indywidualnych uwarunkowań, jak to ma miejsce w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinnej. Na wysokość renty socjalnej nie mają więc wpływu wymiar okresów składkowych i nieskładkowych, wysokość przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia lub kwota bazowa.

Renta socjalna wynosi zawsze 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Wysokość renty socjalnej od 1 marca 2011 roku wynosi 611,67 zł. A kwota najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 728,18 zł.

Należy dodać, że kwota renty socjalnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ponadto z kwoty renty potrąca się także składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz także: Jaka jest wysokość renty socjalnej

Możliwe jest, aby jedna osoba uprawniona była zarówno do renty socjalnej, jak i do renty rodzinnej. W przypadku zbiegu uprawnień do tych kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli kwoty 1456,36 zł.

Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli kwoty 72,81 zł.

Natomiast renta socjalna nie przysługuje, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli kwoty 1456,36 zł.

Pan Jacek złożył wniosek o rentę socjalną. Pan Jacek jest uprawniony do renty rodzinnej, po swojej zmarłej mamie. Do renty rodzinnej uprawniony jest także ojciec Pana Jacka w związku z tym renta rodzinna ulega podziałowi na dwie osoby. Część renty przypadającej na Pana Jacka wynosi 705,45 zł.. Jest ona niższa od 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli od kwoty 1456,36 zł. Pan Jacek otrzyma rentę socjalną, ponieważ spełnia wszystkie inne wymagania niezbędne do przyznania renty socjalnej.

Zobacz także dział: Renta rodzinna

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »