reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Wysokość renty > Co wpływa na wysokość renty socjalnej

Co wpływa na wysokość renty socjalnej

Wpływ na wysokość renty socjalnej bez wątpienia ma wysokość najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalne wynosi 84 procent najniższej renty inwalidzkiej.

Do renty socjalnej są osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem przez nie 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Wszystkim osobom uprawnionym do renty socjalnej przysługuje renta z tej samej wysokości. Wysokość renty socjalnej nie jest uzależniona od jakichkolwiek indywidualnych uwarunkowań, jak to ma miejsce w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinnej. Na wysokość renty socjalnej nie mają więc wpływu wymiar okresów składkowych i nieskładkowych, wysokość przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia lub kwota bazowa.

Renta socjalna wynosi zawsze 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Wysokość renty socjalnej od 1 marca 2011 roku wynosi 611,67 zł. A kwota najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 728,18 zł.

Należy dodać, że kwota renty socjalnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ponadto z kwoty renty potrąca się także składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz także: Jaka jest wysokość renty socjalnej

Możliwe jest, aby jedna osoba uprawniona była zarówno do renty socjalnej, jak i do renty rodzinnej. W przypadku zbiegu uprawnień do tych kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli kwoty 1456,36 zł.

Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli kwoty 72,81 zł.

Natomiast renta socjalna nie przysługuje, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli kwoty 1456,36 zł.

Pan Jacek złożył wniosek o rentę socjalną. Pan Jacek jest uprawniony do renty rodzinnej, po swojej zmarłej mamie. Do renty rodzinnej uprawniony jest także ojciec Pana Jacka w związku z tym renta rodzinna ulega podziałowi na dwie osoby. Część renty przypadającej na Pana Jacka wynosi 705,45 zł.. Jest ona niższa od 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli od kwoty 1456,36 zł. Pan Jacek otrzyma rentę socjalną, ponieważ spełnia wszystkie inne wymagania niezbędne do przyznania renty socjalnej.

Zobacz także dział: Renta rodzinna

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama