| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Renta > Renta rodzinna 2012

Renta rodzinna 2012

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rentę rodzinną w 2012 roku? Jak oblicza się jej wysokość?

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny zmarłego, którym prawo pozwalało pozostawać na jego utrzymaniu, a on sam w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniał warunki wymagane do uzyskania tego świadczenia.

Zobacz również: Kto ma prawo otrzymać rentę rodzinną?

Wtórny charakter prawa do renty rodzinnej

Nasz system traktuje rentę rodzinną jako zastępczą w stosunku do prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, które przysługiwało zmarłemu żywicielowi. Jeżeli zmarły nie miał ustalonego prawa do jednego z tych świadczeń, to należy je najpierw ustalić i dopiero wtedy można ubiegać się o rentę rodzinną. Jeżeli zmarły nie spełniał w chwili śmierci warunków do otrzymywania któregokolwiek z tych świadczeń, to i prawo do renty rodzinnej nie będzie mogło zostać nabyte.

Renta z tytułu niezdolności do pracy może być rentą z ogólnego stanu zdrowia albo z tytułu wypadku w drodze do lub z pracy, jednak podział ten nie ma żadnego znaczenia przy zamianie na rentę rodzinną.

Warunki nabycia renty rodzinnej

Przez warunki nabycia renty rodzinnej należy rozumieć przeszkody, które stawiane są osobie, która utraciła żywiciela, na drodze do otrzymania świadczenia. Takie ograniczenia funkcjonują tylko wobec przyjętych na wychowanie i utrzymanie wnuków, rodzeństwa i innych dzieci, które nie są dziećmi własnymi, dziećmi drugiego małżonka lub dziećmi przysposobionymi.

Wymienieni, mimo że utracili żywiciela, prawo do renty rodzinnej nabędą tylko jeżeli spełnią jednocześnie dwa warunki:
1) zostaną przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią danego ubezpieczonego, który był ich żywicielem, chyba że śmierć nastąpiła w wyniku wypadku,
2) nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach,

Od drugiego z warunków istnieją dwa wyjątki. Jeżeli rodzice danego dziecka żyją, będzie mogło ono uzyskać prawo do renty rodzinnej po zmarłym żywicielu, jeżeli rodzice nie mogą zapewnić mu utrzymania albo ubezpieczony (utracony żywiciel) lub jego małżonek był dla danego dziecka ustanowionym przez sąd opiekunem.

Wymiar renty rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej zależy od wysokości świadczenia przysługującego zmarłemu żywicielowi oraz od liczby osób uprawnionych. Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Dla dwóch osób ten wskaźnik wynosiłby 90 proc., a dla trzech i więcej uprawnionych – 95 proc. Świadczeniem stanowiącym podstawę obliczenia jest emerytura albo renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »