REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Renta rodzinna./ Fot. Fotolia
Renta rodzinna./ Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rentę rodzinną w 2012 roku? Jak oblicza się jej wysokość?

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny zmarłego, którym prawo pozwalało pozostawać na jego utrzymaniu, a on sam w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniał warunki wymagane do uzyskania tego świadczenia.

REKLAMA

Zobacz również: Kto ma prawo otrzymać rentę rodzinną?

Wtórny charakter prawa do renty rodzinnej

REKLAMA

Nasz system traktuje rentę rodzinną jako zastępczą w stosunku do prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, które przysługiwało zmarłemu żywicielowi. Jeżeli zmarły nie miał ustalonego prawa do jednego z tych świadczeń, to należy je najpierw ustalić i dopiero wtedy można ubiegać się o rentę rodzinną. Jeżeli zmarły nie spełniał w chwili śmierci warunków do otrzymywania któregokolwiek z tych świadczeń, to i prawo do renty rodzinnej nie będzie mogło zostać nabyte.

Renta z tytułu niezdolności do pracy może być rentą z ogólnego stanu zdrowia albo z tytułu wypadku w drodze do lub z pracy, jednak podział ten nie ma żadnego znaczenia przy zamianie na rentę rodzinną.

Warunki nabycia renty rodzinnej

Przez warunki nabycia renty rodzinnej należy rozumieć przeszkody, które stawiane są osobie, która utraciła żywiciela, na drodze do otrzymania świadczenia. Takie ograniczenia funkcjonują tylko wobec przyjętych na wychowanie i utrzymanie wnuków, rodzeństwa i innych dzieci, które nie są dziećmi własnymi, dziećmi drugiego małżonka lub dziećmi przysposobionymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wymienieni, mimo że utracili żywiciela, prawo do renty rodzinnej nabędą tylko jeżeli spełnią jednocześnie dwa warunki:
1) zostaną przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią danego ubezpieczonego, który był ich żywicielem, chyba że śmierć nastąpiła w wyniku wypadku,
2) nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach,

Od drugiego z warunków istnieją dwa wyjątki. Jeżeli rodzice danego dziecka żyją, będzie mogło ono uzyskać prawo do renty rodzinnej po zmarłym żywicielu, jeżeli rodzice nie mogą zapewnić mu utrzymania albo ubezpieczony (utracony żywiciel) lub jego małżonek był dla danego dziecka ustanowionym przez sąd opiekunem.

Wymiar renty rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej zależy od wysokości świadczenia przysługującego zmarłemu żywicielowi oraz od liczby osób uprawnionych. Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Dla dwóch osób ten wskaźnik wynosiłby 90 proc., a dla trzech i więcej uprawnionych – 95 proc. Świadczeniem stanowiącym podstawę obliczenia jest emerytura albo renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Także w sytuacji, gdy zmarły pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, rentę rodzinną wymierza się od kwoty renty, jaką otrzymywałby w wypadku całkowitej niezdolności do pracy.

W kwocie świadczenia, które stanowi podstawę obliczenia renty rodzinnej, nie uwzględnia się dodatków, które otrzymywał zmarły żywiciel, co nie wyłącza możliwości otrzymywania dodatków do renty rodzinnej, jeżeli warunki nabycia prawa do tych dodatków spełnia osoba pobierająca rentę rodzinną.

Jeżeli dana osoba uprawniona do renty rodzinnej została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz niezdolną do samodzielnego egzystowania albo osiągnęła wiek 75 lat, to osoba ta będzie uprawniona do pobierania dodatku pielęgnacyjnego do renty rodzinnej.

Zasadą jest, że wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Istnieją jednak odstępstwa – renta rodzinna podlega  podziałowi między uprawnionych jeżeli:
1) do renty są uprawnione osoby małoletnie, nad którymi opiekę sprawują różne osoby,
2) podziału renty żąda pełnoletni członek rodziny,
3) zachodzą inne okoliczności uzasadniające.

Konsekwencją zasady jednej łącznej renty rodzinnej jest ponowne przeliczenie renty rodzinnej w przypadku zmiany liczby osób uprawnionych.

Zmniejszenie wysokości i zawieszenie renty rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej, która przypada danemu uprawnionemu członkowi rodziny zmarłego zmniejsza się w sytuacji osiągnięcia przez niego przychodu ponad określoną wysokość. Jeżeli przychód przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z danego kwartału kwota renty rodzinnej zostanie zmniejszona o wysokość przekroczenia, nie więcej jednak niż kwota wskazana w ustawie (art. 105 ust. 2 ustawy emerytalnej). Natomiast w sytuacji przekroczenia przez przychód progu 130% przeciętnego wynagrodzenia, cała część renty przypadającej na danego uprawnionego ulega zawieszeniu. Zwieszenie renty dla jednego z uprawnionych nie powoduje ponownego przeliczenia wysokości renty rodzinnej dla pozostałych osób.

W sytuacji zawieszenia dla jednego z uprawnionych prawa do renty, korzystnym będzie zgłoszenie przez niego wniosku o wyłączenie z kręgu uprawnionych do renty.

Taki wniosek o wyłączenie będzie skutkował ponownym przeliczeniem wysokości renty rodzinnej dla mniejszego kręgu uprawnionych. Osoba która złożyła taki wniosek może w każdej chwili do kręgu osób uprawnionych, co przyniesie kolejne ustalenie wysokości renty.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA