Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rozwód kościelny. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rozwód kościelny.
Porozumienie stron w kościelnym procesie małżeńskim
Aktualizacja: 11.12.2019
Wyrok w kościelnym procesie małżeńskim powinien mieć wiążącą moc przede wszystkim w sposób obiektywny, dlatego jego treść musi być zgodna z prawdą. Czy zatem możliwe jest porozumienie co do procesu pomiędzy małżonkami, będącymi stronami procesowymi? »
Proces ustny a stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego
Aktualizacja: 25.10.2019
Ustnym procesem spornym nie mogą być rozpatrywane sprawy dotyczące orzeczenia nieważności małżeństwa. Stanowi o tym Kodeks Prawa Kanonicznego. Warto zatem przeanalizować proces ustny, aby zastanowić się nad słusznością pisemnego charakteru kościelnego procesu małżeńskiego. »
Tłumacz w kościelnym procesie małżeńskim
Aktualizacja: 21.10.2019
Przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego, dotyczące roli tłumacza w kościelnym procesie małżeńskim nie regulują wszystkich kwestii. Z jednej strony zatem jest wielu zwolenników stworzenia dodatkowych norm prawnych w tym zakresie, z drugiej zaś – przeciwników takiego rozwiązania. »
Jakich czynności powinien unikać adwokat kościelny?
Aktualizacja: 11.10.2019
Żądanie zbyt wygórowanego wynagrodzenia nie jest jedynym zachowaniem, jakiego powinien unikać adwokat kościelny. Zdarzają się sytuacje, w których pełnomocnik powinien oddzielić płaszczyznę prawną od moralnej. »
Unieważnienie sakramentów świętych
Aktualizacja: 30.09.2019
Możliwość stwierdzenia nieważności kościelnego małżeństwa rodzi pytanie o podobne rozwiązania dotyczące pozostałych sakramentów św. Czy można unieważnić chrzest lub bierzmowanie? Jakie warunki są wymagane do ważności poszczególnych sakramentów? »
Nowo założona rodzina a kościelny proces małżeński
Aktualizacja: 29.08.2019
Nie do rzadkości należy pytanie o to, czy nowo założona rodzina, czyli sytuacja, kiedy na świat przyszło już dziecko, ma wpływ na kościelny proces małżeński. W pytaniu tym często kryje się nadzieja, iż kościelny trybunał sądowy, biorąc pod uwagę aktualną sytuację stron, przychylniej spojrzy na sprawę. »
Kto może być rodzicem chrzestnym?
Aktualizacja: 26.07.2019
Kto może pełnić rolę rodzica chrzestnego? Bardzo często pytanie to stawiają osoby, które są po rozwodzie cywilnym, pozostają w nowym związku cywilnym bądź wolnym i z różnych względów nie sfinalizowali kościelnego procesu o uznanie Ich małżeństwa za nieważne bądź jego rozwiązanie. »
Odmowa chrztu dziecka a kościelny proces małżeński
Aktualizacja: 11.07.2019
Dotychczas podejmowanym przez nas tematem był ten obejmujący kościelny proces małżeński. Wydawać by się zatem mogło, iż pomiędzy odmową chrztu dziecka a naszym głównym nurtem rozważań nie ma związku, tymczasem – niekoniecznie. »
Przymus adwokacki w kościelnym procesie małżeńskim?
Aktualizacja: 05.07.2019
W kościelnym procesie małżeńskim strona ma możliwość ustanowienia adwokata lub pełnomocnika. Czy jest to obowiązkowe? W jakich sytuacjach przymus adwokacki chroniłby prawa osób, uczestniczących w postępowaniu? »
Czy proces o nieważność małżeństwa jest kościelnym rozwodem?
Aktualizacja: 19.06.2019
Nie do rzadkości należy sytuacja, kiedy proces uznający małżeństwa za zawarte nieważnie utożsamia się z kościelnym rozwodem bądź unieważnieniem małżeństwa. Zastanówmy się zatem nad zasadnością terminologii z kościelnego prawa małżeńskiego. »
Element religijności w kościelnym procesie małżeńskim
Aktualizacja: 14.06.2019
W kościelnym procesie małżeńskim często występują nawiązania do sfery religijnej. W jakich sytuacjach są one obecne? »
Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego
Aktualizacja: 10.06.2019
Czy w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego możliwe jest zwolnienie z kosztów sądowych? Kto może starać się o rozłożenie na raty bądź obniżenie kosztów? »
Ponowienie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa z tej samej przyczyny
Aktualizacja: 10.05.2019
Czy możliwe jest ponowienie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa z tej samej przyczyny? W jaki sposób można przeciwdziałać „dublowaniu” spraw z danego tytułu prawnego w rożnych sądach kościelnych? »
Apelacja w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego
Aktualizacja: 26.04.2019
W sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego możliwe jest wniesienie apelacji. W praktyce to ostateczny moment na merytoryczne podejście do swojej małżeńskiej sprawy, na potraktowanie jej z całą powagą. »
W wyroku orzekającym „rozwód kościelny" zabroniono mi zawarcia małżeństwa. Co to znaczy?
Aktualizacja: 23.04.2019
Najczęściej zakaz zawarcia małżeństwa ustanawiany jest w przypadku procesu o „unieważnienie ślubu kościelnego”, zwanego również „rozwodem kościelnym”. Na czym polega taki zakaz? »
Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »