REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwód, Dowód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dobro wspólnych małoletnich dzieci a rozwód

Sąd oddali powództwo o rozwód, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.

Miejsce zamieszkania dziecka po rozwodzie

Co do zasady miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania jego rodziców. Co w sytuacji, gdy rodzice po rozwodzie nie będą zamieszkiwali razem?

Nazwisko dziecka po rozwodzie

Warto pamiętać, iż rozwód rodziców nie ma żadnego wpływu na nazwisko dziecka. Nadal nosi ono nazwisko z czasów, gdy rodzice pozostawali w związku małżeńskim.

Dane biometryczne

Dane biometryczne to między innymi wizerunek twarzy czy odciski palców. Są one coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnych dokumentach paszportowych i dowodach osobistych.

REKLAMA

Czy obowiązek małżonków przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny wygasa na skutek orzeczenia rozwodu?

W trakcie trwania małżeństwa ważnym obowiązkiem jest przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny. Czy po rozwodzie ten obowiązek jest nadal aktualny?

Podział majątku - w sądzie czy polubownie?

Sąd nie jest jedynym rozwiązaniem dla rozwiedzionych małżonków, którzy chcą podzielić swój majątek. Czy warto zdecydować się na rozwiązanie sprawy w sądzie polubownym lub u mediatora?

Jak udowodnić winę przy rozwodzie?

Celem postępowania dowodowego w sprawie rozwodowej jest przede wszystkim ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia. Sprawdź dlaczego tak ważną częścią wyroku rozwodowego jest orzeczenie o winie rozkładu pożycia oraz jakie dowody może w tej kwestii dopuścić sąd.

Kiedy wygasa obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny?

Obowiązek małżonków przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny wygasa z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Alimenty orzekane przy okazji rozwodu nie są kontynuacją tego obowiązku.

REKLAMA

Jak uzyskać rozwód we Włoszech?

Uzyskanie rozwodu we Włoszech jest bardzo trudne. Wymaga cierpliwości, pieniędzy oraz udziału adwokata.

Jak uzyskać unieważnienie małżeństwa po rozwodzie?

Możliwość otrzymania orzeczenia o nieważności małżeństwa kościelnego nie jest uwarunkowane koniecznością przeprowadzenia wcześniej postępowania rozwodowego w sądzie cywilnym. Prawo kanoniczne jest odrębną dziedziną prawną, dlatego też, możemy uzyskać orzeczenie o nieważności małżeństwa kościelnego bez otrzymania rozwodu cywilnego, jak również posiadać orzeczenie o rozwodzie cywilnym bez wyroku stwierdzającego nieważność małżeństwa w Kościele katolickim.

Jak zabezpiecza się dowody elektroniczne?

Liczba wykorzystywanych w procesach karnych tzw. dowodów elektronicznych stale rośnie, co wynika naturalnie z postępującej informatyzacji naszego życia. Przedmiotowe opracowanie przedstawi problematykę przepisów prawnych regulujących kwestię zabezpieczania dowodów elektronicznych.

Dowód elektroniczny w procesie karnym

Polskie prawo nie posiada jednolitej definicji tego, czym są dowody elektroniczne, natomiast nie budzi żadnej wątpliwości, że dowody te są dopuszczalne w procesie karnym. To oznacza, że dowody te mogą być pozyskiwane, zabezpieczane a następnie wykorzystywane w procesie dowodzenia.

Czym jest informatyka śledcza?

Informatyka śledcza (z ang. computer forsenics) to proces poszukiwania i analizy danych zapisanych zapisanych na różnych nośnikach cyfrowych np. komputerach, telefonach etc. Jest ona pomocna nie tylko organom ścigania w walce z przestępczością popełnianą za pomocą komputerów, ale także prywatnym firmom walczącym między innymi z takimi zjawiskami jak szpiegostwo przemysłowe, łamanie zakazu konkurencji etc.

Cechy dowodów elektronicznych

Dowody elektroniczne są coraz częściej wykorzystywane w procesie karnym. Należy podkreślić, iż są one w pełni dopuszczalne oraz podlegają swobodnej ocenie sądu, jak każdy inny dowód. Dowody te mają jednak swoje specyficzne i unikatowe cechy, które odróżniają je od innych dowodów występujących w procesie karnym.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego

Każdy pełnoletni obywatel zamieszkały w Rzeczpospolitej Polskiej jest zobowiązany do posiadania dowodu osobistego. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek. Co zawrzeć we wniosku o dowód osobisty oraz gdzie należy ubiegać się o wydanie dowodu osobistego?

Oględziny i otwarcie zwłok w procesie karnym

Zgodnie z treścią Kodeksu postępowania karnego, jeżeli zachodzi podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci, przeprowadza się oględziny i otwarcie zwłok. Oględzin zwłok dokonuje prokurator, a w postępowaniu sądowym sąd, z udziałem biegłego lekarza, w miarę możności z zakresu medycyny sądowej.

Porady prawne: prawo rodzinne

W przypadku problemu prawnego wielu z nas poszukuje bezpłatnej porady w Internecie. Jak odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania z zakresu prawa rodzinnego?

Do jakiego sądu wnieść wniosek o podział majątku?

Kiedy składa się wniosek o podział majątku małżonków? W jakich sytuacjach ustaje wspólność majątkowa małżeńska? Do jakiego sądu należy złożyć wniosek? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym tekście.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Małżonek, który decyduje się na rozwód może żądać ustalenia przez Sąd, że drugi małżonek jest winny rozkładu pożycia. Ustalenie przez Sąd winy ma znaczenie nie tylko moralne, ale także rodzi określone skutki prawne dla obojga małżonków.

Czym różni się rozwód od separacji?

Zarówno separacja jak i rozwód to instytucje przewidziane na wypadek zaistniałych problemów w związku małżeńskim. Pomimo zachodzącego podobieństwa pomiędzy tymi instytucjami inne są przesłanki dla orzeczenia separacji a inne dla rozwodu. Separacja jest jednak mniej dolegliwa pod względem skutków prawnych dla związku małżeńskiego.

Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego?

Praktyczne porady dla osób, które chcą sporządzić wniosek o podział majątku wspólnego po rozwodzie. Gdzie złożyć pismo? Jakie dokumenty dołączyć?

Rozwód a dziecko

Rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków należy do podstawowych obowiązków sądu orzekającego rozwód.

Do jakiego sądu wnieść pozew o rozwód?

Pozew o rozwód zawsze wnosimy do sądu okręgowego. Sprawdź o czym powinieneś pamiętać zanim złożysz pismo.

Pełnomocnictwo w sprawie rozwodowej - WZÓR PISMA

Do reprezentowania strony w postępowaniu o rozwód konieczne jest pełnomocnictwo udzielone do prowadzenia danej sprawy. Pobierz bezpłatny wzór pisma.

Jak wygląda władza rodzicielska po rozwodzie?

Komu i w jakim wymiarze sąd powierzy władzę rodzicielską po rozwodzie? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy przygotowują się do rozwodu a mają pod opieką małoletnie dzieci.

Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

To czy dziecko może zeznawać w roli świadka podczas sprawy rozwodowej zależy do jego wieku. Warto też pamiętać o prawie odmowy składania zeznań, jakie przysługuje niektórym członkom rodziny.

Jak ustalić kontakty z dzieckiem w sprawie rozwodowej?

Małżonkowie mogą samodzielnie ustalić kontakty z dzieckiem jeszcze w trakcie trwania procesu o rozwód. Podpowiadamy jak sporządzić odpowiednie porozumienie.

Małżonkowie po rozwodzie – vademecum

Czym skutkuje rozwód? Jakie są jego konsekwencje prawne i faktyczne? Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie? Kiedy jest możliwa eksmisja byłego współmałżonka? Na jakich warunkach dziecko może wyjechać za granicę po rozwodzie rodziców? W poniższym artykule odpowiadamy między innymi na te właśnie pytania.

Sprawa rozwodowa – vademecum

W sprawach rozwodowych posiedzenia odbywają się przy drzwiach zamkniętych,. Świadkami nie mogą być małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a dzieci stron, jeżeli nie ukończyły lat siedemnastu. Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o sprawie rozwodowej.

Władza rodzicielska po rozwodzie

Komu sąd powierzy władzę rodzicielską po rozwodzie? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców rozpoczynających rozwodowe starcie.

Separacja – alternatywą dla rozwodu?

Separacja jest szansą dla osób, które wahają się, a jednocześnie chcą uporządkować swoją sytuacje. Co zatem warto o niej wiedzieć?

Mediacja rodzinna - vademecum

Czym cechuje się mediacja rodzinna? Jak zatwierdzić ugodę zawartą przed mediatorem? Ile kosztują mediacje? Czy dziecko powinno uczestniczyć w mediacji? Między innymi właśnie na te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Alimenty między małżonkami – vademecum

Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie? Czy alimenty od byłego małżonka są opodatkowane? Czy w czasie trwania małżeństwa można płacić alimenty? Czy po rozwodzie sąd zawsze zasądza alimenty? Kiedy między małżonkami powstaje obowiązek alimentacyjny? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.

Inne środki dowodowe w sprawie o rozwód – jakie?

Sąd może dopuścić dowód z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii, planów, rysunków oraz płyt lub taśm dźwiękowych i innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki. Dowody sąd przeprowadza, stosując odpowiednio przepisy o dowodzie z oględzin oraz o dowodzie z dokumentów.

Pozew o rozwód - vademecum

Pozew o rozwód to pierwszy krok w sprawie rozwodowej. Podpowiadamy co powinno się w nim znaleźć oraz jak złożyć pismo w sądzie.

Co zrobić, gdy zgubimy paszport za granicą?

Paszport jest dokumentem uprawniającym nas do przekraczania granicy Polski. Choć w Europie wystarczy posługiwać się dowodem osobistym, to udając się w dalsze podróże niezbędny jest właśnie dokument paszportowy. Co zrobić, gdy będąc za granicą zgubimy paszport? Do kogo udać się po pomoc?

Gdzie złożyć wniosek o dowód osobisty?

Dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem tożsamości. Wymagany jest przy np. dokonywaniu większości czynności urzędowych czy przekraczaniu granic państwa. Gdzie złożyć wniosek o jego wydanie? Jakie dokumenty są nam potrzebne?

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Jeżeli w małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, małżonek może żądać rozwodu. W tym celu należy przygotować pozew o rozwód i złożyć do właściwego sądu. A który sąd jest właściwy do rozpoznania takiej sprawy?

Rozwód i podział majątku a kredyt hipoteczny

Często po rozwodzie i podziale majątku mieszkanie kredytowane jest na jednego małżonka. Co w takiej sytuacji dzieje się z kredytem wobec drugiego małżonka?

Ekspert radzi: Rozwód a kredyt

Jeżeli małżeństwo wzięło kredyt, to po rozwodzie małżonkowie nadal są zobowiązani. Zobowiązanie to ma bowiem charakter solidarny.

Kiedy podsłuch jest legalny

W szczególnych przypadkach sąd może zezwolić na zastosowanie podsłuchu przez Policję. Aby do tego doszło należy złożyć wniosek, który jeszcze do niedawna nie musiał być w szczególny sposób uzasadniony. Obecnie przepisy dotyczące podsłuchu mają nieco inne brzmienie – czy kwestia uzasadnienia też uległa zmianie?

E-mail i sms jako dowody w sprawie cywilnej

Rozwój techniki sprzyja odejściu od tradycyjnych metod dowodzenia jak zeznania świadków czy oględziny. Coraz częściej na wokandach pojawiają się bilingi rozmów, wydruki z komputerów i nagrania z dyktafonów.

Parę uwag Eksperta o alimentach dla żony w Niemczech

W Niemczech istnieją dwa rodzaje alimentów dla żony: alimenty po rozwodzie i alimenty na czas rozłąki. Wysokość alimentów nie jest określona przepisami prawa.

Kto może zostać detektywem?

Nowelizacja ustawy o usługach detektywistycznych weszła w życie 11 lipca 2011 r. Sprawdzian będzie taki sam dla wszystkich a sprawność fizyczna nie będzie brana pod uwagę.

Nieznane miejsce pobytu pozwanego

Składając do sądu pozew lub wniosek należy wskazać adres strony pozwanej, pod który będzie możliwe przesłanie przez sąd korespondencji. Ma to na celu zapoznanie się drugiej strony z treścią pisma oraz ustosunkowanie się do żądań strony. Oczywiście sytuacja jest prosta, gdy znany jest adres zamieszkania lub miejsce pracy strony przeciwko, której osoba chce wystąpić na drogę sądową. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie można takiego miejsca wskazać i nie można tego ustalić.

Jak powinny wyglądać oględziny osoby?

Kodeks postępowania karnego w art. 207 stanowi, że w razie potrzeby można dokonać oględzin miejsca, osób lub rzeczy, zarówno w stosunku do podejrzanego jak i świadka. Oględziny osób są przeprowadzane przez organ procesowy z zachowaniem kilku zasad, które pozwalają na poszanowanie intymności oraz zmniejszenie dyskomfortu spowodowanego czynnościami.

Podział majątku - vademecum

Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku w trakcie rozwodu, a także po nim: umownie lub w sądzie. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Po rozwodzie należy złożyć do sądu odpowiedni wniosek.

Sprawa rozwodowa: rozprawa przy drzwiach zamkniętych

Sąd z urzędu zarządza odbycie całego posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych, jeżeli publiczne rozpoznanie sprawy zagraża porządkowi publicznemu lub moralności albo gdy mogą być ujawnione okoliczności objęte tajemnicą państwową lub służbową.

Obowiązek wierności małżeńskiej a prawo rodzinne

Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Przepisy te mają charakter bezwzględnie obowiązujący.

Jakie dokumenty będą potrzebne, gdy podróżujemy z dzieckiem?

Jeżeli zdecydowaliśmy, że w tym roku wyjeżdżamy z dzieckiem na wakacje zagraniczne, może okazać się, że konieczne będzie wyrobienie mu odpowiednich dokumentów, np. dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku dzieci, oba te dokumenty będą miały charakter tymczasowy.

REKLAMA