reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Sądy > Do jakiego sądu wnieść wniosek o podział majątku?

Do jakiego sądu wnieść wniosek o podział majątku?

Kiedy składa się wniosek o podział majątku małżonków? W jakich sytuacjach ustaje wspólność majątkowa małżeńska? Do jakiego sądu należy złożyć wniosek? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym tekście.

Właściwość sądu

Wniosek o podział majątku wspólnego składa się do wydziału cywilnego sądu rejonowego właściwego według miejsca położenia majątku. Wniosek o podział majątku składa się po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami. Można go również złożyć w pozwie rozwodowym.

Wspólność majątkowa małżeńska

Z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa małżeńska. Natomiast ustaje zawsze z chwilą ustania małżeństwa, tj.
w następujących wypadkach:

• śmierci jednego z małżonków,
• rozwiązania małżeństwa przez rozwód,
• unieważnienia małżeństwa przez sąd.

Ponadto wspólność majątkowa ustaje z chwilą ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd, a także w sytuacji ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.

Wymagane dokumenty

Wniosek o podział majątku musi spełniać określone wymogi formalne, m. in. zawierać oznaczenie stron, wartość majątku podlegającemu podziałowi, żądanie i jego uzasadnienie oraz powołanie dowodów w sprawie. Do wniosku o podział majątku należy dołączyć dokument, z którego wynika ustanie wspólności majątkowej, np. wyrok rozwodowy. Skład majątku ustala się według stanu na dzień ustania wspólności majątkowej, zaś jego wartość według cen rynkowych z daty podziału.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Opłata sądowa przy podziale majątku wspólnego

Wniosek o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej podlega stałej opłacie w wysokości 1000 zł.
Jeżeli wniosek zawiera zgodny podział tego majątku, wtedy opłata ulega obniżeniu do 300 zł.

Zadaj pytanie: Forum

Podstawa prawna:
1. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2011 r., Nr 75, poz. 398).
2. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2011 r., Nr 144, poz. 854).
3. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o podział majątku wspólnego małżonków wnosimy do wydziału cywilnego sądu rejonowego właściwego według miejsca położenia majątku.
Wniosek o podział majątku wspólnego małżonków wnosimy do wydziału cywilnego sądu rejonowego właściwego według miejsca położenia majątku.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Łozińska

Dyrektor Generalna Paragony

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama