REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Cechy dowodów elektronicznych

Prawo w internecie. /Fot. Fotolia
Prawo w internecie. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dowody elektroniczne są coraz częściej wykorzystywane w procesie karnym. Należy podkreślić, iż są one w pełni dopuszczalne oraz podlegają swobodnej ocenie sądu, jak każdy inny dowód. Dowody te mają jednak swoje specyficzne i unikatowe cechy, które odróżniają je od innych dowodów występujących w procesie karnym.

W istocie dowody elektroniczne mają 4 indywidualne cechy:

REKLAMA

a) CECHA PIERWSZA:  są to dowody wyłącznie poszlakowe

Powyższe oznacza, że pozyskanie danego dowodu elektronicznego nigdy wprost nie prowadzi do bezpośredniego obciążenia kogoś winą, ale jest ku temu przyczynkiem, często istotnym. Chodzi o to, że dowody elektroniczne często składają się w sieć poszlak, które dopiero zestawione razem w sposób niezbity dowodzą czyjejś winy.

Przykład 1:  Fakt, iż to z mieszkania Aldony S oraz jej komputera napisano do Izabeli B. szkalujący obraźliwy i zawierający groźby e-mail nie oznacza automatycznie, że to Aldona S. napisała ten e-mail.

Przykład 2:   Jeżeli jednak w opisanej wyżej sytuacji, szkalujący e-mail obraża Izabelę B., która akurat “przypadkiem” pracuje razem z Aldoną S., a obraza dotyczy zachowań Izabeli B z pracy o których Aldona S. wie doskonale, zaś sama Aldona S. nie ma żadnego alibi na czas wysłania e-maila (twierdzi, że była w domu, ale nic nie wysyłała), to ciąg poszlak dość wyraźnie wskazuje na sprawstwo Aldony S.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) CECHA DRUGA: łatwo ulegają modyfikacji i z uwagi na to wymagają specjalnych procedur zabezpieczania

Powyższe oznacza, że z dowodami elektronicznymi należy “obchodzić się” w specjalny i bardzo ostrożny sposób, tak aby nie zmodyfikować tego dowodu (np. nie uszkodzić go lub nie “zamazać” jego treści”).

Przykład: nie należy korzystać z zabezpieczonego telefonu komórkowego, bo może to zatrzeć ślady poprzednich połączeń oraz zakłócić pamięć tego telefonu (zniekształcić ją przez zapis nowych danych).

Biegli oraz policyjni specjaliście dysponuję specjalnym sprzętem, który umożliwia im takowe zabezpieczanie oraz procesowe wykorzystywanie dowodów elektronicznych.

Zobacz serwis: Wykroczenia

c) CECHA TRZECIA:  dowody te (a w istocie – ich nośniki) można schować lub ukryć stosunkowo nietrudno, ale skasować definitywnie ich się nie da.

REKLAMA

Należy wskazać, że schowanie nośników danych lub np. samo ukrycie danych na sprzęcie komputerowym (np. “schowanie zdjęć z treścią pornografii) jest stosunkowo łatwe, zarówno względem fizycznym (np. schowanie ważnego pendrive w garażu) jak i technicznym (np. stworzenie ukrytych folderów).

Zgodnie jednak, z tym co zostało wskazane – takie dowody po ich wykryciu nie są łatwe do usunięcia. Praktycznie zawsze po działaniach komputerowych, internetowych czy też działaniach za pomocą telefonów komórkowych – pozostają ślady.

Trzeba też dodać, że istnieje zaawansowana technika odzyskiwania danych skasowanych oraz danych z zniszczonych nośników.

Zobacz serwis: Sprawy karne

d)  CECHA CZWARTA: tzw. kopia informacji (kopia binearna) jest równa oryginałowi

Biegli informatycy potrafią za pomocą odpowiednich technik stworzyć tzw. kopię binearną dla informacji zapisanych na danym urządzeniu. Jest to kopia, która idealnie odzwierciedla treść informacji zapisanych na oryginale. Sprawia to, iż to właśnie na tej kopii mogą być prowadzone badania, jak i że sama kopia teoretycznie mogłaby z powodzeniem zastępować oryginał w procesie (jako samodzielny i pełnowartościowy dowód)

W opracowaniu autor korzystał z:

 • Szmit M. “Z całą sumiennością i bezstronnością, czyli o informatyce sądowej” Magazyn Informatyki Śledczej nr 7/2010
 • Krejza. P “Dobre praktyki w poszukiwaniu i zabezpieczaniu dowodów elektronicznych- cz.1,2,3,4”, Magazyn Informatyki Śledczej nr 1/2009, nr 2/2009, nr 3/2009, 4/2009
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

  Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

  W 2024 roku nie trzeba składać nowego oświadczenia podatkowego do ZUS, jeśli nie zaszły żadne zmiany

  ZUS informuje, że nie ma konieczności składania co roku oświadczeń podatkowych w ZUS przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenia składamy w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego. 

  Zasiłek opiekuńczy 2023/2024 - limity dni. Opieka nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny

  Jeżeli zachoruje dziecko lub inny członek naszej rodziny, to na czas opieki nad nim można pobierać zasiłek opiekuńczy. Przepisy ściśle określają ile dni w roku możemy przebywać na tym świadczeniu. Długość zasiłku opiekuńczego zależy od tego kim się opiekujesz i w jakim jest wieku.

  Sklepy samoobsługowe zachęcają do kradzieży, ale wiele osób nie docenia nowoczesnej technologii. Wszystko można przeanalizować wstecz

  Statystyki pokazują, że kradzieży w sklepach jest coraz więcej. Niedawna zmiana przepisów, według ekspertów, może spowodować, że będzie jeszcze gorzej. Obecnie próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży wynosi już 800 zł, czyli o 300 zł więcej niż wcześniej. Czy rząd powinien się zająć zmianą przepisów? 

  REKLAMA

  Dzisiaj w Sejmie expose Morawieckiego i wybór nowego premiera

  Dzisiaj rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose; teraz posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk.

  Renta rodzinna po rodzicach a zawarcie małżeństwa. ZUS wyjaśnia

  Studiujące dziecko pobiera rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Czy zawarcie małżeństwa spowoduje utratę prawa do tej renty? Na to pytanie odpowiedział ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

  1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

  Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

  W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

  REKLAMA

  MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

  Ministerstwo Rodziny wyjaśniło sytuację opiekuna osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

  Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze w 2024 r. punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

  Publikujemy wzór formularza, który w 2024 r. wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

  REKLAMA