REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Cechy dowodów elektronicznych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Prawo w internecie. /Fot. Fotolia
Prawo w internecie. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dowody elektroniczne są coraz częściej wykorzystywane w procesie karnym. Należy podkreślić, iż są one w pełni dopuszczalne oraz podlegają swobodnej ocenie sądu, jak każdy inny dowód. Dowody te mają jednak swoje specyficzne i unikatowe cechy, które odróżniają je od innych dowodów występujących w procesie karnym.

W istocie dowody elektroniczne mają 4 indywidualne cechy:

REKLAMA

a) CECHA PIERWSZA:  są to dowody wyłącznie poszlakowe

Powyższe oznacza, że pozyskanie danego dowodu elektronicznego nigdy wprost nie prowadzi do bezpośredniego obciążenia kogoś winą, ale jest ku temu przyczynkiem, często istotnym. Chodzi o to, że dowody elektroniczne często składają się w sieć poszlak, które dopiero zestawione razem w sposób niezbity dowodzą czyjejś winy.

Przykład 1:  Fakt, iż to z mieszkania Aldony S oraz jej komputera napisano do Izabeli B. szkalujący obraźliwy i zawierający groźby e-mail nie oznacza automatycznie, że to Aldona S. napisała ten e-mail.

Przykład 2:   Jeżeli jednak w opisanej wyżej sytuacji, szkalujący e-mail obraża Izabelę B., która akurat “przypadkiem” pracuje razem z Aldoną S., a obraza dotyczy zachowań Izabeli B z pracy o których Aldona S. wie doskonale, zaś sama Aldona S. nie ma żadnego alibi na czas wysłania e-maila (twierdzi, że była w domu, ale nic nie wysyłała), to ciąg poszlak dość wyraźnie wskazuje na sprawstwo Aldony S.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) CECHA DRUGA: łatwo ulegają modyfikacji i z uwagi na to wymagają specjalnych procedur zabezpieczania

Powyższe oznacza, że z dowodami elektronicznymi należy “obchodzić się” w specjalny i bardzo ostrożny sposób, tak aby nie zmodyfikować tego dowodu (np. nie uszkodzić go lub nie “zamazać” jego treści”).

Przykład: nie należy korzystać z zabezpieczonego telefonu komórkowego, bo może to zatrzeć ślady poprzednich połączeń oraz zakłócić pamięć tego telefonu (zniekształcić ją przez zapis nowych danych).

Biegli oraz policyjni specjaliście dysponuję specjalnym sprzętem, który umożliwia im takowe zabezpieczanie oraz procesowe wykorzystywanie dowodów elektronicznych.

Zobacz serwis: Wykroczenia

c) CECHA TRZECIA:  dowody te (a w istocie – ich nośniki) można schować lub ukryć stosunkowo nietrudno, ale skasować definitywnie ich się nie da.

REKLAMA

Należy wskazać, że schowanie nośników danych lub np. samo ukrycie danych na sprzęcie komputerowym (np. “schowanie zdjęć z treścią pornografii) jest stosunkowo łatwe, zarówno względem fizycznym (np. schowanie ważnego pendrive w garażu) jak i technicznym (np. stworzenie ukrytych folderów).

Zgodnie jednak, z tym co zostało wskazane – takie dowody po ich wykryciu nie są łatwe do usunięcia. Praktycznie zawsze po działaniach komputerowych, internetowych czy też działaniach za pomocą telefonów komórkowych – pozostają ślady.

Trzeba też dodać, że istnieje zaawansowana technika odzyskiwania danych skasowanych oraz danych z zniszczonych nośników.

Zobacz serwis: Sprawy karne

d)  CECHA CZWARTA: tzw. kopia informacji (kopia binearna) jest równa oryginałowi

Biegli informatycy potrafią za pomocą odpowiednich technik stworzyć tzw. kopię binearną dla informacji zapisanych na danym urządzeniu. Jest to kopia, która idealnie odzwierciedla treść informacji zapisanych na oryginale. Sprawia to, iż to właśnie na tej kopii mogą być prowadzone badania, jak i że sama kopia teoretycznie mogłaby z powodzeniem zastępować oryginał w procesie (jako samodzielny i pełnowartościowy dowód)

W opracowaniu autor korzystał z:

  • Szmit M. “Z całą sumiennością i bezstronnością, czyli o informatyce sądowej” Magazyn Informatyki Śledczej nr 7/2010
  • Krejza. P “Dobre praktyki w poszukiwaniu i zabezpieczaniu dowodów elektronicznych- cz.1,2,3,4”, Magazyn Informatyki Śledczej nr 1/2009, nr 2/2009, nr 3/2009, 4/2009
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

REKLAMA