reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa komputerowe > Cechy dowodów elektronicznych

Cechy dowodów elektronicznych

Dowody elektroniczne są coraz częściej wykorzystywane w procesie karnym. Należy podkreślić, iż są one w pełni dopuszczalne oraz podlegają swobodnej ocenie sądu, jak każdy inny dowód. Dowody te mają jednak swoje specyficzne i unikatowe cechy, które odróżniają je od innych dowodów występujących w procesie karnym.

W istocie dowody elektroniczne mają 4 indywidualne cechy:

a) CECHA PIERWSZA:  są to dowody wyłącznie poszlakowe

Powyższe oznacza, że pozyskanie danego dowodu elektronicznego nigdy wprost nie prowadzi do bezpośredniego obciążenia kogoś winą, ale jest ku temu przyczynkiem, często istotnym. Chodzi o to, że dowody elektroniczne często składają się w sieć poszlak, które dopiero zestawione razem w sposób niezbity dowodzą czyjejś winy.

Przykład 1:  Fakt, iż to z mieszkania Aldony S oraz jej komputera napisano do Izabeli B. szkalujący obraźliwy i zawierający groźby e-mail nie oznacza automatycznie, że to Aldona S. napisała ten e-mail.

Przykład 2:   Jeżeli jednak w opisanej wyżej sytuacji, szkalujący e-mail obraża Izabelę B., która akurat “przypadkiem” pracuje razem z Aldoną S., a obraza dotyczy zachowań Izabeli B z pracy o których Aldona S. wie doskonale, zaś sama Aldona S. nie ma żadnego alibi na czas wysłania e-maila (twierdzi, że była w domu, ale nic nie wysyłała), to ciąg poszlak dość wyraźnie wskazuje na sprawstwo Aldony S.

b) CECHA DRUGA: łatwo ulegają modyfikacji i z uwagi na to wymagają specjalnych procedur zabezpieczania

Powyższe oznacza, że z dowodami elektronicznymi należy “obchodzić się” w specjalny i bardzo ostrożny sposób, tak aby nie zmodyfikować tego dowodu (np. nie uszkodzić go lub nie “zamazać” jego treści”).

Przykład: nie należy korzystać z zabezpieczonego telefonu komórkowego, bo może to zatrzeć ślady poprzednich połączeń oraz zakłócić pamięć tego telefonu (zniekształcić ją przez zapis nowych danych).

Biegli oraz policyjni specjaliście dysponuję specjalnym sprzętem, który umożliwia im takowe zabezpieczanie oraz procesowe wykorzystywanie dowodów elektronicznych.

Zobacz serwis: Wykroczenia

c) CECHA TRZECIA:  dowody te (a w istocie – ich nośniki) można schować lub ukryć stosunkowo nietrudno, ale skasować definitywnie ich się nie da.

Należy wskazać, że schowanie nośników danych lub np. samo ukrycie danych na sprzęcie komputerowym (np. “schowanie zdjęć z treścią pornografii) jest stosunkowo łatwe, zarówno względem fizycznym (np. schowanie ważnego pendrive w garażu) jak i technicznym (np. stworzenie ukrytych folderów).

Zgodnie jednak, z tym co zostało wskazane – takie dowody po ich wykryciu nie są łatwe do usunięcia. Praktycznie zawsze po działaniach komputerowych, internetowych czy też działaniach za pomocą telefonów komórkowych – pozostają ślady.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama