reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Sprawa rozwodowa – vademecum

Sprawa rozwodowa – vademecum

W sprawach rozwodowych posiedzenia odbywają się przy drzwiach zamkniętych,. Świadkami nie mogą być małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a dzieci stron, jeżeli nie ukończyły lat siedemnastu. Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o sprawie rozwodowej.

Mediacja w sprawach rozwodowych

Sąd może skierować małżonków do mediacji, jeżeli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa. Poprzez mediację mogą zostać rozwiązane również inne sporne sprawy związane z zaspokojeniem potrzeb rodziny, alimentami, sposobem sprawowania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem.

Warto pamiętać, iż sąd zawiesi postępowanie rozwodowe, jeżeli nabierze przekonania, iż istnieją widoki na utrzymanie pożycia małżeńskiego. Zawieszenie postępowania może nastąpić jedynie raz w toku postępowania.

Rozprawa

Podczas rozprawy sąd zmierza do ustalenia okoliczności dotyczących rozkładu pożycia stron oraz okoliczności dotyczących dzieci stron i ich sytuacji. Posiedzenia odbywają się przy drzwiach zamkniętych, chyba że obie strony żądają publicznego rozpoznania sprawy, a sąd uzna, że jawność nie zagraża moralności. Podczas takiego posiedzenia obecne są strony, ich przedstawiciele ustawowi oraz osoby zaufania po dwie z każdej strony

Zobacz również: Kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

W sprawach rozwodowych do reprezentowania strony konieczne jest pełnomocnictwo udzielone do prowadzenia danej sprawy.

Zobacz również: Jak przebiega sprawa rozwodowa w sądzie?

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Sąd nie orzeka rozwodu, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków oraz wówczas, gdy orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Poza tym orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Zobacz również: Kiedy rozwód jest niedopuszczalny?

Wyrok

W wyroku rozwodowym sąd orzeka czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Gdy małżonkowie złożą zgodny wniosek o rozwód bez orzekania o winie, wówczas sąd zaniecha takiego rozstrzygnięcia. W tej sytuacji następują skutki takie, jakby żadne z małżonków nie ponosiło winy.

Zobacz również: Kiedy sąd orzeknie rozwód bez niczyjej winy?

Wyrok rozwodowy zawiera także rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem stron, o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz o świadczeniach alimentacyjnych względem dziecka.

Sąd orzeka o sposobie korzystania z należącego do obojga małżonków mieszkania na czas wspólnego w nim zamieszkiwania przez rozwiedzionych. W wyjątkowych sytuacjach sąd może na  orzec eksmisję małżonka, jeżeli swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia on wspólne zamieszkiwanie. Takie rozstrzygnięcie może zapaść na wniosek drugiego z małżonków.

Jeżeli strony złożą wspólny wniosek, to sąd może również orzec o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać podziału majątku wspólnego gdy przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Zobacz również: Decyzje dotyczące dziecka zawarte w wyroku rozwodowym

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama