REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawa rozwodowa – vademecum

Redakcja
Sprawa rozwodowa./ Fot. Fotolia
Sprawa rozwodowa./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W sprawach rozwodowych posiedzenia odbywają się przy drzwiach zamkniętych,. Świadkami nie mogą być małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a dzieci stron, jeżeli nie ukończyły lat siedemnastu. Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o sprawie rozwodowej.

Mediacja w sprawach rozwodowych

Sąd może skierować małżonków do mediacji, jeżeli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa. Poprzez mediację mogą zostać rozwiązane również inne sporne sprawy związane z zaspokojeniem potrzeb rodziny, alimentami, sposobem sprawowania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem.

REKLAMA

Warto pamiętać, iż sąd zawiesi postępowanie rozwodowe, jeżeli nabierze przekonania, iż istnieją widoki na utrzymanie pożycia małżeńskiego. Zawieszenie postępowania może nastąpić jedynie raz w toku postępowania.

Rozprawa

Podczas rozprawy sąd zmierza do ustalenia okoliczności dotyczących rozkładu pożycia stron oraz okoliczności dotyczących dzieci stron i ich sytuacji. Posiedzenia odbywają się przy drzwiach zamkniętych, chyba że obie strony żądają publicznego rozpoznania sprawy, a sąd uzna, że jawność nie zagraża moralności. Podczas takiego posiedzenia obecne są strony, ich przedstawiciele ustawowi oraz osoby zaufania po dwie z każdej strony

Zobacz również: Kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

W sprawach rozwodowych do reprezentowania strony konieczne jest pełnomocnictwo udzielone do prowadzenia danej sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak przebiega sprawa rozwodowa w sądzie?

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Sąd nie orzeka rozwodu, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków oraz wówczas, gdy orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Poza tym orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Zobacz również: Kiedy rozwód jest niedopuszczalny?

Wyrok

W wyroku rozwodowym sąd orzeka czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Gdy małżonkowie złożą zgodny wniosek o rozwód bez orzekania o winie, wówczas sąd zaniecha takiego rozstrzygnięcia. W tej sytuacji następują skutki takie, jakby żadne z małżonków nie ponosiło winy.

Zobacz również: Kiedy sąd orzeknie rozwód bez niczyjej winy?

Wyrok rozwodowy zawiera także rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem stron, o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz o świadczeniach alimentacyjnych względem dziecka.

REKLAMA

Sąd orzeka o sposobie korzystania z należącego do obojga małżonków mieszkania na czas wspólnego w nim zamieszkiwania przez rozwiedzionych. W wyjątkowych sytuacjach sąd może na  orzec eksmisję małżonka, jeżeli swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia on wspólne zamieszkiwanie. Takie rozstrzygnięcie może zapaść na wniosek drugiego z małżonków.

Jeżeli strony złożą wspólny wniosek, to sąd może również orzec o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać podziału majątku wspólnego gdy przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Zobacz również: Decyzje dotyczące dziecka zawarte w wyroku rozwodowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA