reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa komputerowe > Czym jest informatyka śledcza?

Czym jest informatyka śledcza?

Informatyka śledcza (z ang. computer forsenics) to proces poszukiwania i analizy danych zapisanych zapisanych na różnych nośnikach cyfrowych np. komputerach, telefonach etc. Jest ona pomocna nie tylko organom ścigania w walce z przestępczością popełnianą za pomocą komputerów, ale także prywatnym firmom walczącym między innymi z takimi zjawiskami jak szpiegostwo przemysłowe, łamanie zakazu konkurencji etc.

Informatyka śledcza służy poszukiwaniu, zabezpieczaniu oraz analizie danych elektronicznych, czyli innymi słowy – dowodów elektronicznych. Jest ona wykorzystywana przez organy ścigania w walce z przestępczością, w szczególności zaś przestępstw popełnianych w internecie oraz za pomocą komputera.

Eksperci z informatyki śledczej potrafią m.in:

  • pozyskiwać dane skasowane z komputera;

  • pozyskiwać dane “ukryte” w komputerze;

  • analizować dokładnie pracę komputera oraz systemu komputerowego (czyli ustalać wszystkie czynności podejmowane na danym komputerze – krok po kroku);

  • pozyskiwać dane z zniszczonych nośników (połamane dyski twarde, utopione lub nadpalone komputery, komórki etc.);

  • odzyskiwać skasowane e-maila oraz smsy (w tym odtwarzać ich treść);

  • ustalać historię korzystania z internetu przez użytkownika komputera (np. w celu ustalenia czy korzystał on z stron z treścią pedofilską);

  • poddawać analizie programy komputerowe zainstalowane na danym komputerze (np. czy dany program ma ważną licencję, ustalanie czemu dokładnie służy);

  • analizować poziom zabezpieczenia komputerowego w celu ustalenia czy do komputera nie “włamał się” nikt z zewnątrz, a jeśli to zrobił to jakie podjął działania na “przejętym komputerze”.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Wskazane umiejętności informatyczne są potencjalnie bardzo przydatne dla organów ścigania. Należy podkreślić, iż zadania z zakresu informatyki śledczej powinni wykonywać biegli w tej dziedzinie (posiadający odpowiednie formalne kwalifikacje ku temu). Biegłych taki wykonuje swoją pracę wyłącznie na podstawie postanowienia sądu lub prokuratora o powołaniu biegłego.

Należy dodać, że wyjątkowo część czynności związanych z dowodami elektronicznymi może przeprowadzić policyjny specjalista w tym zakresie (np. zabezpieczenie dowodów, utworzenie kopii dowodów etc.), ale nigdy nie będzie on władny sporządzić opinii w charakterze biegłego, czy też sporządzić wiążącej organy ścigania analizy zawierającej wiedzę specjalną. Wynika to z faktu, iż Kodeks postępowania karnego jako jedyną osobę z wiedzą specjalistyczną uznaje biegłego. 

Należy podkreślić, iż praca biegłego bez  uprzednio wydanego postanowienia o jego dopuszczeniu może mieć co najwyżej charakter dowodu tzw. prywatnego, który w istocie nie jest dowodem w procesie karnym a może służyć jedynie jako pewna informacja, czy też wskazówka dla sądu lub organów ścigania.

 Przykład:  Jeżeli pokrzywdzona firma dostarczy raport prywatnego biegłego z informatyki śledczej, który dowodzi że dana osoba wykradała z firmy poufne informacje oraz dokonywała włamań do sieci komputerowych firmy, prokurator chcąc formalnie pozyskać tę wiedzę – będzie musiał powołać innego biegłego z tej dziedziny na mocy postanowienia o powołaniu biegłego I zalecić mu dokonanie stosownych ustaleń.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama