| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty między małżonkami > Alimenty między małżonkami – vademecum

Alimenty między małżonkami – vademecum

Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie? Czy alimenty od byłego małżonka są opodatkowane? Czy w czasie trwania małżeństwa można płacić alimenty? Czy po rozwodzie sąd zawsze zasądza alimenty? Kiedy między małżonkami powstaje obowiązek alimentacyjny? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.

W trakcie małżeństwa

Obowiązki małżonków są uregulowane w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy.  Jednym z nich jest dbanie o dobro rodziny. Oznacza to, że małżonkowie w czasie trwania małżeństwa są zobowiązani do zaspokajania potrzeb rodziny, każdego z jej członków – także małżonków. Obowiązek ten ciąży na obojgu małżonkach w równym stopniu, proporcjonalnie do możliwości zarobkowych i majątkowych. W trakcie małżeństwa przysługują dwa sposoby dochodzenia świadczeń:

  • Pozew o przyczynienie się do zaspokojenia  życiowych potrzeb rodziny,
  • Wniosek o nakazanie wypłacania małżonkowi wynagrodzenia za pracę drugiego małżonka (Nie są to tradycyjne alimenty).

Obydwa pozwy są składane do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich. Są wolne od opłat sądowych.

Zobacz też: Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny

Po rozwodzie

Wyrok sądowy może zawierać żądanie zasądzenia alimentów od współmałżonka. Można tego dochodzić bezpośrednio w pozwie rozwodowym lub w odrębnym postępowaniu.
W przypadku gdy żaden z małżonków nie został uznany za winnego rozpadu pożycia małżeńskiego, każdy z nich może wnieść o ustanowienie alimentów. Przesłankami są:

  • Brak winy małżonka,
  • Niedostatek małżonka (małżonek nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb. Nie znaczy to, że obydwoje maja żyć na takim samym poziomie),
  • Możliwości zarobkowe współmałżonka.

Zobacz także: Jak kształtuje się obowiązek alimentacyjny między małżonkami po rozwodzie

Orzeczenie o winie

Gdy jeden z małżonków został uznany winnym rozpadu więzi, mamy do czynienia z rozszerzonym obowiązkiem alimentacyjnym. Nie ma tutaj warunku niedostatku małżonka niewinnego, wystarczy by rozwód powodował pogorszenie stopy życiowej.

Zobacz też: Alimenty a rozwód z orzeczeniem o winie

Separacja

Skutkami separacji są: ustanie współżycia, wspólności majątkowej. Jednak żadna z osób nie może wstąpić w nowy związek małżeński. Kwestie alimentów należy rozpatrywać tak, jak w przypadku rozwodu. Małżonkowie pozostający w separacji mają dodatkowo obowiązek wzajemnie sobie pomagać. Dotyczy to głównie pomocy materialnej, także wsparcia psychicznego. Nie jest to równoznaczne z obowiązkiem alimentacyjnym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »