reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Obowiązek wierności małżeńskiej a prawo rodzinne

Obowiązek wierności małżeńskiej a prawo rodzinne

Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Przepisy te mają charakter bezwzględnie obowiązujący.

Wierność nie jest zdefiniowana w przepisach, jednak można przyjąć, że wierność małżeńska oznacza wykluczenie osób trzecich ze sfery pożycia małżeńskiego. Ponadto, w prawie kanonicznym zgoda małżeńska jest aktem woli, w którym mężczyzna i kobieta w nieodwołalnym przymierzu wzajemnie się sobie oddają i przyjmują w celu stworzenia małżeństwa. Ustawodawca ingeruje w stosunki pomiędzy małżonkami, jeżeli nastąpią zdarzenia powodujące wniesienie przez któregoś z małżonków pozwu o rozwód lub dobro chronione prawem karnym zostanie naruszone.

Zobowiązanie do wierności to brak kontaktów seksualnych z innymi.

Zobacz również: Zdrada małżeńska jako przyczyna rozwodu

Z obowiązku wierności spoczywającego na małżonkach wynika powinność powstrzymania się przez każde z nich od stosunków seksualnych z osobami trzecimi. Naruszeniem wierności małżeńskiej jest wszelkie zachowanie się małżonka względem osoby trzeciej płci odmiennej, które może stwarzać pozory cudzołóstwa lub w inny sposób wykracza poza granice przyjętej obyczajowości i przyzwoitości.

Naruszeniem tego obowiązku jest także stworzenie „pozorów” zdrady małżeńskiej albo nawiązanie więzi erotyczno-emocjonalnej z osobą trzecią, choćby nie doszło do zbliżenia cielesnego (nie chodzi o przyjaźń).

W przypadku, gdy jeden małżonek upoważniony przez drugiego do zdrady małżeńskiej dopuści się jej, to zdrada taka narusza obowiązek wierności i stanowi powód rozwodu zawiniony przez małżonka, który jej się dopuścił. Obowiązek wierności nie podlega bowiem dyspozycji małżonków, którzy winni go wykonywać bez względu na pogląd drugiego małżonka na tę kwestię, albowiem zachowanie wierności małżeńskiej należy do istoty małżeństwa.

Zobacz też serwis: Prawa i obowiązki małżonków

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wierność małżeńska a prawo rodzine/Fot. Fotolia
Wierność małżeńska a prawo rodzine/Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama