reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Dowody > Kiedy podsłuch jest legalny

Kiedy podsłuch jest legalny

W szczególnych przypadkach sąd może zezwolić na zastosowanie podsłuchu przez Policję. Aby do tego doszło należy złożyć wniosek, który jeszcze do niedawna nie musiał być w szczególny sposób uzasadniony. Obecnie przepisy dotyczące podsłuchu mają nieco inne brzmienie – czy kwestia uzasadnienia też uległa zmianie?

Kontrola operacyjna

Kontrola operacyjna prowadzona jest niejawnie i polega na:

  1. kontrolowaniu treści korespondencji;
  2. kontrolowaniu zawartości przesyłek;
  3. stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalanie, a w szczególności treści rozmów telefonicznych i innych informacji przekazywanych za pomocą sieci telekomunikacyjnych.

Warunki przeprowadzenia kontroli

Aby móc zgodnie z prawem prowadzić taką kontrolę funkcjonariusze Policji muszą spełnić kilka warunków:

  1. działanie musi być podjęte w celu zapobieżenia, wykrycia, ustalenia sprawców, uzyskania i utrwalenia dowodów, ściganych z oskarżenia publicznego umyślnych przestępstw (m.in. przeciwko życiu, obrotowi gospodarczemu, przestępstw skarbowych czy nielegalnego posiadania lub wytwarzania broni);
  2. sąd okręgowy wyda postanowienie o zarządzeniu kontroli operacyjnej, na pisemny wniosek Komendanta Głównego Policji, złożony po uzyskaniu pisemnej zgody Prokuratora Generalnego albo przez komendanta wojewódzkiego za zgodą prokuratora okręgowego;
  3. gdy inne środki okazały się bezskuteczne albo będą nieprzydatne.

Policja, występując z wnioskiem, musi przedstawić materiały uzasadniające potrzebę zastosowania kontroli operacyjnej. Konieczność uzasadniania wniosku obowiązuje od 11 czerwca 2011 roku, kiedy został znowelizowany Kodeks postępowania karnego i kilka innych ustaw. Do tego czasu, wystarczyło złożyć wniosek i wskazać, że inne środki prawdopodobnie nie będą przydatne.

Maksymalny czas utrwalania rozmów telefonicznych to 3 miesiące, z tymże w szczególnie uzasadnionych wypadkach istnieje możliwość przedłużenia na okres kolejnych 3 miesięcy.

Sprawy niecierpiące zwłoki

W sytuacjach wyjątkowych, niecierpiących zwłoki, jeśli mogłoby to spowodować utratę informacji lub zniszczenie dowodów przestępstwa, Komendant Główny Policji lub komendant wojewódzki Policji może zarządzić kontrolę operacyjną po uzyskaniu pisemnej zgody właściwego prokuratora. Jednocześnie należy zwrócić się sądu okręgowego o wydanie wniosku w tej sprawie. Jeżeli sąd w ciągu 5 dni nie udzieli zgody – należy wstrzymać kontrolę i zniszczyć wszystkie materiały dotychczas zebrane.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zgoda następcza

Nowelizacja z czerwca 2011 roku, wprowadziła możliwość wyrażenia przez sąd zgody następczej na wykorzystanie materiałów z podsłuchu. Może mieć to miejsce w sytuacji, gdy w wyniku kontroli uzyskano dowód popełnienia innego przestępstwa niż objęte zarządzeniem, a także gdy przestępstwo zostało popełnione przez inną osobę.

Dowody uzyskane w ten sposób mogą zostać wykorzystane wyłącznie w postępowaniu karnym. Po zakończeniu czynności związanych z podsłuchem, wszelkie zapisy, które nie mają znaczenia dla sprawy ulegają zniszczeniu.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podsłuch a prawo. / Fot. Fotolia
Podsłuch a prawo. / Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama