REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy podsłuch jest legalny

Redakcja
Podsłuch a prawo. / Fot. Fotolia
Podsłuch a prawo. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W szczególnych przypadkach sąd może zezwolić na zastosowanie podsłuchu przez Policję. Aby do tego doszło należy złożyć wniosek, który jeszcze do niedawna nie musiał być w szczególny sposób uzasadniony. Obecnie przepisy dotyczące podsłuchu mają nieco inne brzmienie – czy kwestia uzasadnienia też uległa zmianie?

Kontrola operacyjna

Kontrola operacyjna prowadzona jest niejawnie i polega na:

REKLAMA

  1. kontrolowaniu treści korespondencji;
  2. kontrolowaniu zawartości przesyłek;
  3. stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalanie, a w szczególności treści rozmów telefonicznych i innych informacji przekazywanych za pomocą sieci telekomunikacyjnych.

Warunki przeprowadzenia kontroli

Aby móc zgodnie z prawem prowadzić taką kontrolę funkcjonariusze Policji muszą spełnić kilka warunków:

  1. działanie musi być podjęte w celu zapobieżenia, wykrycia, ustalenia sprawców, uzyskania i utrwalenia dowodów, ściganych z oskarżenia publicznego umyślnych przestępstw (m.in. przeciwko życiu, obrotowi gospodarczemu, przestępstw skarbowych czy nielegalnego posiadania lub wytwarzania broni);
  2. sąd okręgowy wyda postanowienie o zarządzeniu kontroli operacyjnej, na pisemny wniosek Komendanta Głównego Policji, złożony po uzyskaniu pisemnej zgody Prokuratora Generalnego albo przez komendanta wojewódzkiego za zgodą prokuratora okręgowego;
  3. gdy inne środki okazały się bezskuteczne albo będą nieprzydatne.

Policja, występując z wnioskiem, musi przedstawić materiały uzasadniające potrzebę zastosowania kontroli operacyjnej. Konieczność uzasadniania wniosku obowiązuje od 11 czerwca 2011 roku, kiedy został znowelizowany Kodeks postępowania karnego i kilka innych ustaw. Do tego czasu, wystarczyło złożyć wniosek i wskazać, że inne środki prawdopodobnie nie będą przydatne.

Maksymalny czas utrwalania rozmów telefonicznych to 3 miesiące, z tymże w szczególnie uzasadnionych wypadkach istnieje możliwość przedłużenia na okres kolejnych 3 miesięcy.

Sprawy niecierpiące zwłoki

W sytuacjach wyjątkowych, niecierpiących zwłoki, jeśli mogłoby to spowodować utratę informacji lub zniszczenie dowodów przestępstwa, Komendant Główny Policji lub komendant wojewódzki Policji może zarządzić kontrolę operacyjną po uzyskaniu pisemnej zgody właściwego prokuratora. Jednocześnie należy zwrócić się sądu okręgowego o wydanie wniosku w tej sprawie. Jeżeli sąd w ciągu 5 dni nie udzieli zgody – należy wstrzymać kontrolę i zniszczyć wszystkie materiały dotychczas zebrane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zgoda następcza

REKLAMA

Nowelizacja z czerwca 2011 roku, wprowadziła możliwość wyrażenia przez sąd zgody następczej na wykorzystanie materiałów z podsłuchu. Może mieć to miejsce w sytuacji, gdy w wyniku kontroli uzyskano dowód popełnienia innego przestępstwa niż objęte zarządzeniem, a także gdy przestępstwo zostało popełnione przez inną osobę.

Dowody uzyskane w ten sposób mogą zostać wykorzystane wyłącznie w postępowaniu karnym. Po zakończeniu czynności związanych z podsłuchem, wszelkie zapisy, które nie mają znaczenia dla sprawy ulegają zniszczeniu.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

REKLAMA

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

REKLAMA