REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Senior, Sprawy rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najniższa emerytura – 2012

Kwota najniższej emerytury w 2012 roku zmieni się w marcu, tak jak co roku. Jest to związane z przeprowadzaną waloryzacją. W poniższym artykule wyjaśniamy, o ile i dlaczego wzrosną emerytury.

Ponowne przeliczenie emerytury a aktywność zawodowa emerytów

W większości przypadków seniorzy decydują się na dalszą pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego w celu dorobienia do niskiej emerytury. Ustawa odbiera im taką możliwość, zakazując łączenia emerytury z pracą.

Zamiana mieszkania czy renta dożywotnia

Pomysł odwróconej hipoteki dla seniorów powstał w latach 80- tych w Stanach Zjednoczonych. Także w Polsce spotkał się z dużym zainteresowaniem. Odwrócona hipoteka jako dożywotnia renta jest alternatywą dla zamiany mieszkania. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny to jeden z tzw. funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jego głównym zadaniem jest rozwój społeczeństw w UE. Z Funduszu pochodzą środki przeznaczone m.in. na wsparcie polityki rynku pracy, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, adaptacyjność i rozwój kadr, wyrównywanie szans na rynku pracy.

REKLAMA

Strategie radzenia sobie z przemocą

Wbrew obiegowej opinii na temat osób doświadczających przemocy w rodzinie, nieprawdą jest przekonanie, że nie podejmują one żadnych działań aby chronić siebie i dzieci.

Schroniska i noclegownie dla sprawców przemocy w rodzinie

Do noclegowni lub schroniska zostaną eksmitowani dłużnicy, którym nakazano opróżnienie lokalu z powodu stosowania przemocy w rodzinie. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Wcześniejsze emerytury - vademecum

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. mogą uzyskać tzw. emeryturę pracowniczą, co oznacza wcześniejsze przejście na emeryturę. Jest to możliwe bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, a warunki jakie należy spełnić związane są ze stażem zawodowym i ubezpieczeniowym.

Hipoteka odwrócona - konstrukcja

Hipoteka odwrócona to rozwiązanie finansowe skierowane do seniorów. Coraz więcej osób po 65. roku życia korzysta z tego rozwiązania. Dlatego obecnie odwrócona hipoteka wzbudza ożywioną dyskusję i budzi zainteresowanie. W naszym tekście opisujemy wady i zalety hipoteki odwróconej oraz aspekty prawne.

REKLAMA

Odwrócona hipoteka – plusy i minusy projektu ustawy

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym zapewne nie zostanie uchwalona w tej kadencji Sejmu. Seniorzy na zmiany będą musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Testament - vademecum

Jaki rodzaj testamentu wybrać, jak wykorzystać polecenie, zapis i podstawienie oraz jak go skutecznie odwołać.

Zachowek i dział spadku - vademecum

Komu przysługuje zachowek, czym jest niegodność dziedziczenia i jak przeprowadzić umowny dział spadku? W poradniku wszystko o zachowku i dziale spadku.

Przemoc w rodzinie a dziecko - cz. 2. skutki przemocy

Skutkiem doświadczania w dzieciństwie przemocy w rodzinie jest często powielanie modelu relacji przemocowej w swoich dorosłych związkach lub relacjach ze swoimi dziećmi.

Przemoc w rodzinie a dziecko - cz. 1. mechanizmy obronne

Dziecko wychowujące się w rodzinie przemocowej, nawet jeśli samo nie jest bezpośrednio ofiarą maltretowania, ale „jedynie” świadkiem znęcania się jednego z rodziców (opiekunów) nad drugim, nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać, zarówno w sferze psychofizycznej, jak i społecznej!

Hipoteka odwrócona - aspekty prawne

Hipoteka odwrócona to rozwiązanie finansowe skierowane do seniorów. Coraz więcej osób po 65. roku życia korzysta z tego rozwiązania. Dlatego obecnie odwrócona hipoteka wzbudza ożywioną dyskusję i budzi zainteresowanie. W naszym tekście opisujemy wady i zalety hipoteki odwróconej oraz aspekty prawne.

Przemoc w rodzinie - komu potrzebna jest pomoc?

Jeżeli w rodzinie występuje zjawisko przemocy, dotyka ono wszystkich jej członków. Cała rodzina uwikłana jest w przemoc i powinna zostać objęta pomocą.

Sprawa rozwodowa: rozprawa przy drzwiach zamkniętych

Sąd z urzędu zarządza odbycie całego posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych, jeżeli publiczne rozpoznanie sprawy zagraża porządkowi publicznemu lub moralności albo gdy mogą być ujawnione okoliczności objęte tajemnicą państwową lub służbową.

Obowiązek wierności małżeńskiej a prawo rodzinne

Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Przepisy te mają charakter bezwzględnie obowiązujący.

Rola zespołów interdyscyplinarnych w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Celem zespołu interdyscyplinarnego są zadania na poziomie strategicznym. Pełni on funkcję strategiczno-koordynującą polegającą na kształtowaniu lokalnej polityki przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Czy czekać na ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym?

W zakresie finansów osób starszych jednym z częściej obecnie poruszanych tematów jest znajdująca się w przygotowaniach ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Dużo mówi się na ten temat w mediach, często przedstawiając jako najlepsze remedium na kłopoty finansowe polskich seniorów. Przeanalizujmy jednak szczegółowo jak może naprawdę wyglądać oferta bankowa dotycząca odwróconych kredytów hipotecznych.

Jakie sprawy rozpoznaje sąd rodzinny?

Sąd rodzinny to jeden z wydziałów sądu rejonowego – wydział rodzinny i nieletnich. Jakie sprawy tu wpływają?

Przemoc wobec głuchych dzieci

Na przeżycia dziecka niesłyszącego doświadczającego przemocy nakładają się trudności komunikacyjne, które wynikają z braku skutecznego sposobu porozumiewania się z najbliższym otoczeniem - osobami słyszącymi. Z tego powodu dziecko nie może znaleźć wsparcia wśród innych osób poza domem, powiedzieć komuś o swojej sytuacji. Otoczenie nie zna języka migowego lub dziecko nie ma na tyle wykształconej mowy, aby mogło zwerbalizować swoją sytuację, poprosić o pomoc.

Senior i usługi: Nie dajmy się złapać na marketingowe chwyty

Jakie zabiegi stosują producenci i sprzedawcy, by skusić nas do zakupu konkretnych produktów? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy codziennych zakupach.

Senior i usługi: Zlecenie usługi

Konsumentem jest każdy z nas, również wtedy gdy zamawia/zleca usługę. Może to być oddanie spodni do pralni albo telewizora do naprawy. Konsumentami jesteśmy także u fryzjera i dentysty.

Senior i usługi: Zakupy z katalogu (na odległość)

Zawarcie umowy nie zawsze odbywa się przy jednoczesnej obecności sprzedawcy i kupującego. Możliwe są także inne formy sprzedaży, jak na przykład zamówienie na podstawie katalogu wysyłkowego, zamówienie złożone drogą mailową lub na formularzu wydrukowanym w reklamie prasowej.

Senior i usługi: Oferty składane przez telefon

Konsumenci są, niestety, narażeni na wiele nieuczciwych praktyk. Jednym z przykładów jest informowanie o rzekomej wygranej: może to być wycieczka albo luksusowy towar czy duża kwota pieniędzy. Do każdej informacji o wygranej należy podchodzić sceptycznie i przede wszystkim przypomnieć sobie, czy aby na pewno zgłaszaliśmy swój udział w jakimś konkursie.

Senior i usługi: Zaliczka i zadatek

Kiedy jednym z warunków umowy jest dokonanie przedpłaty lub wpłaty części ustalonej ceny, konsument powinien mieć pewność, czy ta przedpłata to zaliczka, czy może zadatek. Różnica między zadatkiem i zaliczką jest poważna, zwłaszcza, jeśli chodzi o skutki ewentualnego niedotrzymania warunków umowy.

Senior w sklepie: Oznakowanie żywności

Etykiety produktów spożywczych zawierają bardzo dużo cennych informacji. Zanim produkt wyląduje w koszyku, warto sprawdzić czy przypadkiem nie zawiera zbyt dużo soli, cukru czy tłuszczu.

Senior w sklepie: Oznakowanie wyrobów włókienniczych

Wyroby włókiennicze produkowane są z różnych materiałów (uwaga alergicy!), dlatego trzeba je prać, suszyć i prasować w różny sposób. Instrukcję zawiera etykieta lub wszywka.

Senior w sklepie: Oznakowanie zabawek

Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie dzieci. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na oznakowanie zabawek. Kontrole wykazują, że wiele zabawek nie spełnia przewidzianych przepisami wymagań.

Senior w sklepie: Oznakowanie obuwia

Buty są jednym z najczęściej reklamowanych produktów. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, kupując buty należy zwracać uwagę na oznaczenia słowne i piktogramy (czyli oznakowanie obuwia za pomocą symboli). Oznakowania te pomogą wybrać obuwie odpowiednie do naszych potrzeb (jest to szczególnie ważne np. dla alergików, których pewne materiały mogą uczulać). Poza tym oznakowanie wskazuje, w jaki sposób konserwować i czyścić obuwie.

Senior w sklepie: Znaki, które warto zapamiętać

Niejednokrotnie na produktach, w które zaopatrujemy się każdego dnia widnieją charakterystyczne oznaczenia. Warto wiedzieć o czym producent informuje nas zamieszczając ja opakowaniu odpowiedni znak.

Nowy termin na wypłatę zasiłku pogrzebowego

Wniosek o zasiłek pogrzebowy złożymy w ciągu roku od dnia pogrzebu, a nie - jak dotychczas – od dnia zgonu.

Kto skorzysta z odwróconej hipoteki?

W ramach umowy odwróconej hipoteki instytucja finansowa zobowiązuje się do wypłacenia określonej kwoty na rzecz drugiej strony, która w zamian zrzeka się praw do posiadanej nieruchomości po śmierci. Hipoteka odwrócona skierowana jest do osób starszych.

Senior i usługi: Sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa

Jeśli konsument zdecyduje się na zakup w miejscu, które nie jest zazwyczaj przeznaczone do takiej działalności i nie jest oznaczone jako siedziba sprzedawcy – dochodzi do zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa.

Zadbaj o swój budżet – krótki poradnik oszczędzania

Chciałbyś zaoszczędzić na wakacje albo sprzęt, o którym od dawna marzysz, ale pod koniec miesiąca ciągle się okazuje, że brakuje Ci na to pieniędzy? Spróbujemy Ci doradzić, w jaki sposób zarządzać swoimi finansami, żeby pod koniec miesiąca zanotować plusy a nie minusy.

Obalamy mity wokół odwróconej hipoteki

Nowe i nieznane zawsze budzi wiele pytań i kontrowersji. A pytania pozostawione bez odpowiedzi rodzą często mijające się z prawdą mity. Tak samo jest z nowym jak na polskie warunki tematem odwróconej hipoteki. Spróbujmy przyjrzeć się temu z bliska.

Co warto wiedzieć o odwróconej hipotece?

Produkt ten jest na rynku polskim od niedawna, więc wśród wielu seniorów budzi jeszcze obawę, jak każda rzecz, której nie znamy. Postaramy się przy pomocy kilku prostych odpowiedzi przybliżyć tę usługę , aby stała się ona bardziej zrozumiała.

Senior w sklepie: Gwarancja

Gwarancja może być udzielona przez producenta, sprzedawcę albo inny podmiot. Nie ma jednego, obowiązującego wszystkich, terminu trwania gwarancji.

Senior w sklepie: Zwrot towaru bez wad

Zdarza się, że towar, pomimo braku wad przestaje nam się podobać. Czy możemy go wówczas zwrócić do sklepu?

Senior w sklepie: Reklamacje żywności

Zdarza się także, że towar żywnościowy jest po prostu zepsuty. Nawet, jeśli nie jest to bezpośrednio winą sprzedawcy, ale wynika np. z błędów w transporcie, to sprzedawca odpowiada przed konsumentem, bo tylko z nim konsument zawierał umowę.

Senior w sklepie: Niezgodność towaru z umową

Sprzedawca w świetle przepisów odpowiada za niezgodność towaru z umową, a towar jest niezgodny z umową, jeśli podane konsumentowi informacje o towarze są nieprawdziwe, mylące lub towar nie posiada cech, o których zapewniał sprzedawca.

Senior w sklepie: Cena i inne informacje

Dla wielu konsumentów cena jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym kryterium podjęcia decyzji o zakupie. Sprzedawca ma obowiązek udzielenia kupującemu jasnych, zrozumiałych i nie wprowadzających w błąd informacji o towarze konsumpcyjnym.

Senior w banku: Karty debetowe i kredytowe

Karta debetowa wydawana jest do rachunku bankowego i podobnie jak karta kredytowa umożliwia płacenie za zakupy. Bank przed podpisaniem umowy o kartę, sprawdzi naszą zdolność kredytową i ustali wysokość limitu kredytowego.

„Pokoje rodzinne” w zakładach śledczych

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się 19 maja 2011 roku do Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w sprawie braku w części zakładów karnych i aresztów śledczych tzw. "pokoi rodzinnych", przeznaczonych do spotkań skazanych lub tymczasowo aresztowanych z dziećmi.

Dwa modele odwróconej hipoteki

Odwrócona hipoteka to produkt finansowy, który daje seniorom możliwość uzyskania dodatkowej renty. W zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości na fundusz hipoteczny, senior otrzyma comiesięczne wynagrodzenie.

Czy senior ma prawo dożywotniego zamieszkania?

Przy odwróconej hipotece senior przenosi własność nieruchomości na fundusz hipoteczny w zamian za comiesięczną dodatkową rentę. Ma jednak pewność, że będzie tam mieszkał do końca życia.

Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Dzięki odwróconej hipotece seniorzy mają szansę na dodatkową rentę. Jej wysokość zależy m.in. od wartości nieruchomości seniora oraz jego wieku.

Jakie są zabezpieczenia chroniące prawa seniora?

Odwrócona hipoteka ma charakter jednej z cywilnoprawnych umów. Może ona przybrać postać umowy renty dożywotniej.

Odwrócona hipoteka – dla kogo?

Odwrócona hipoteka, to produkt skierowany do seniorów. W ramach odwróconej hipoteki za przeniesienie własności nieruchomości, senior będzie otrzymywał comiesięczną rentę.

Przemoc w rodzinie: jak możemy pomóc?

Pomimo wielu kampanii społecznych podkreślających rolę i znaczenie świadków przemocy, ludzie boją się reagować. Wynika to być może ze stereotypów na temat przemocy, takich jak „jest to sprawa rodzinna”, „w sprawy te nie należy się wtrącać”, „najpierw się kłócą a potem i tak się pogodzą”, „będą mieli pretensje, że się wtrącam” itp.

REKLAMA