REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponowne przeliczenie emerytury a aktywność zawodowa emerytów

Fundusz Hipoteczny Familia
Seniorzy pracują by dorobić do niskiej emerytury.
Seniorzy pracują by dorobić do niskiej emerytury.

REKLAMA

REKLAMA

W większości przypadków seniorzy decydują się na dalszą pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego w celu dorobienia do niskiej emerytury. Ustawa odbiera im taką możliwość, zakazując łączenia emerytury z pracą.

Według obowiązującej od początku roku ustawy, emeryci pracujący na etatach mają czas do końca września na dokonanie wyboru między kontynuowaniem pracy a pobieraniem świadczeń. Podpisana przez prezydenta zmiana ustawy przynosi korzyści w sposobie naliczania wysokości przyszłej emerytury. Dotyczy to tych pracujących emerytów, którzy zdecydowali się na zawieszenie świadczeń.

REKLAMA

Korzyści wynikające z nowelizacji są związane z naliczaniem tak zwanej kwoty bazowej, która jest ustalana co rok przez GUS i która decyduje o wysokości emerytury. Zakłada się, że z roku na rok kwota ta wzrasta, a więc im później senior przejdzie na emeryturę, tym wyższe świadczenie będzie pobierał. Biorąc pod uwagę ten aspekt, zawieszenie wypłaty świadczeń i pozostanie na stanowisku może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Wysokość kwoty bazowej w poszczególnych latach:

Od 1 marca 2005r. 1903,03 zł  
Od 1 marca 2006r. 1977,20 zł
Od 1 marca 2007r. 2059,92 zł
Od 1 marca 2008r. 2275,37 zł
Od 1 marca 2009r. 2,578,26 zł
Od 1 marca 2010r. 2,716,71 zł
Od 1 marca 2011r. 2,822,66 zł

Możliwość ponownego przeliczenia emerytur nie zmienia jednak faktu, iż ustawa jest niekorzystna dla emerytów, którzy chcieliby pozostać aktywni zawodowo. Ustawa, która jest wynikiem poszukiwania oszczędności w budżecie, stawia seniorów przed wyborem: praca albo emerytura.

Zobacz też: Odwrócona hipoteka – plusy i minusy projektu ustawy

REKLAMA

W większości przypadków seniorzy decydują się na dalszą pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego w celu dorobienia do niskiej emerytury. Ustawa odbiera im taką możliwość. Nie podejmując żadnych działań w kwestii niskich świadczeń emerytalnych, rząd odbiera seniorom możliwość uzyskania dodatkowych dochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskutek takiego ograniczenia aktywności zawodowej emerytów, a co za tym idzie zmniejszenia ich dochodów, na popularności może zyskać oferta dodatkowego dochodu w postaci renty dożywotniej wypłacanej w zamian za przeniesienie na fundusz hipoteczny własności nieruchomości.

Konkurencyjnym rozwiązaniem finansowym dla renty dożywotniej jest odwrócony kredyt hipoteczny. Aktualnie w parlamencie trwają prace nad projektem ustawy, która określałaby zasady, na których podstawie banki wypłacałyby świadczenie. Projekt, opublikowany w kwietniu przez Ministerstwo Finansów, pomijał ważne kwestie i zawierał nieprecyzyjne sformułowania, które w przypadku ich realizacji mogłyby narazić seniorów na ryzyko finansowe. Z uwagi na konieczność dopracowania projektu, o przyszłości tej ustawy będzie decydował już Sejm nowej kadencji.

Zobacz też: Czy czekać na ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym?

REKLAMA

Oferta renty dożywotniej, produktu już dziś dostępnego dla seniorów,  ze względu na metodę  wyliczania świadczenia, opartą na pełnej wartości nieruchomości, jest korzystniejsza od odwróconego kredytu hipotecznego. Podstawą wyliczenia  świadczenia w przypadku  kredytu z założenia będzie tylko część wartości nieruchomości, co w konsekwencji musi  prowadzić do niższej stawki świadczenia – komentuje Maria Schicht, prezes Funduszu Hipotecznego Familia oferującego rentę dożywotnią.  

Kolejna istotna różnica między rentą dożywotnia a odwróconym kredytem oferowanym przez banki to czas otrzymywania świadczenia przez seniora. Jak z samej nazwy wynika, renta jest świadczeniem dożywotnim, natomiast w przypadku kredytu istnieje ograniczenie czasowe np. 10 lat.

Hipoteka odwrócona jest rozwiązaniem, które może pomóc utrzymać się na emeryturze mimo niesprzyjających warunków finansowo-prawnych. Dzięki niemu seniorzy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, nie muszą decydować się na pozostanie na stanowisku pracy a tym samym zrzekać się swej emerytury.  Dodatkowy dochód z renty pozwoli seniorom nie tylko na spokojne życie na emeryturze, ale także na realizację pasji i marzeń.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service.

Mandat za palenie na balkonie? Są argumenty za i przeciw. Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

REKLAMA

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

REKLAMA

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

REKLAMA