| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Zadbaj o swój budżet – krótki poradnik oszczędzania

Zadbaj o swój budżet – krótki poradnik oszczędzania

Chciałbyś zaoszczędzić na wakacje albo sprzęt, o którym od dawna marzysz, ale pod koniec miesiąca ciągle się okazuje, że brakuje Ci na to pieniędzy? Spróbujemy Ci doradzić, w jaki sposób zarządzać swoimi finansami, żeby pod koniec miesiąca zanotować plusy a nie minusy.

1. Zapisuj swoje wszystkie przychody i wydatki.

W notatniku sporządź tabelkę z dwiema kolumnami – przychody oraz wydatki. Regularnie wpisuj do tabelki wszystkie swoje wydatki. Dzięki temu będziesz mógł kontrolować swoje finanse. Na podstawie tabelki znacznie łatwiej jest określić, na co w danym miesiącu możemy sobie jeszcze pozwolić, a z czego powinniśmy zrezygnować.

Jeżeli masz dzieci albo wnuki, którzy dobrze znają się na komputerze, mogliby pomóc Ci założyć arkusz na Excelu. Program ten sam oblicza wydatki, wystarczy, że będzie się regularnie uzupełniało wydatki oraz przychody. Jest to wielkim udogodnieniem, a poza tym minimalizuje możliwość zaistnienia błędu.

2. Uważaj na prąd oraz wodę.

Opłaty za wodę i prąd mogą mocno nadwyrężyć nasz budżet domowy. Jeśli nie masz w domu liczników, to postaraj się o nie jak najszybciej. Dzięki nim będziesz mógł kontrolować zużycie prądu oraz wody. Kontrola ta znacznie obniży Twoje wydatki, bo po co niepotrzebnie wydawać pieniądze.

3. Kupuj z głową.

Przed wyjściem do sklepu sporządź sobie dokładną listę produktów, które są Ci potrzebne. Uchroni Cię to przed niepotrzebnymi wydatkami na produkty, które wcale nie są Ci tak bardzo potrzebne. Poza tym zawsze warto się po prostu zastanowić – czy ta rzecz jest mi faktycznie potrzebna? Czasami chwila zastanowienia może uchronić Cię przed zbędnym wydatkiem, który jedynie obciąży Twój portfel.

4. Jedz zdrowo i… w domu.

Zrezygnuj z kupowania gotowych produktów – są one dobrym rozwiązaniem, ale tylko raz na jakiś czas. Zaplanuj także dobrze swoje wyjścia ze znajomymi, nie zawsze musisz spotykać się z nimi w kawiarni. Nie rezygnuj z restauracji, dobrze jest czasami wyjść ze znajomymi – a przy jedzeniu doskonale spędza się czas. Ale równie dobrze możesz też ich zaprosić do siebie, z pewnością dużo zaoszczędzisz, a czas upłynie Wam równie miło. Poza tym jedzenie domowe jest znacznie zdrowsze – a po co przeciążać zbytnio wątrobę.

Zobacz: Obalamy mity wokół odwróconej hipoteki

5. Uważaj na kredyty i pożyczki.

Banki i inne instytucje kuszą nas dobrymi ofertami, ale czy kredyt/pożyczka są nam faktycznie potrzebne? Czasami lepiej jest poczekać chwilę, zamiast zaciągać kredyt. Można w końcu spokojnie odłożyć pieniądz i niepotrzebnie nie obciążać swojego konta. Kredyt to nie tylko suma, którą bank Ci wypłaci, to także dodatkowe koszty, które zwiększają sumę, którą musisz potem oddać. Jeżeli więc jesteś zmuszony do wzięcia kredytu, wcześniej dokładnie przyjrzyj się ofertom banków, by wybrać najtańszą opcję. Możesz poradzić się znajomych albo rodziny, bądź też udać się do ośrodka, w którym udziela się bezpłatnych porad w tym zakresie – radzi Maria Schicht, prezes funduszu Hipotecznego Familia.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »