reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Jakie są zabezpieczenia chroniące prawa seniora?

Jakie są zabezpieczenia chroniące prawa seniora?

Odwrócona hipoteka ma charakter jednej z cywilnoprawnych umów. Może ona przybrać postać umowy renty dożywotniej.

Umowa zawierana w formie aktu notarialnego, który senior podpisuje z funduszem hipotecznym jest jasna i przejrzysta, a przede wszystkim całkowicie zabezpiecza prawa osoby starszej.

Umowa zawarta z funduszem hipotecznym ma charakter cywilno-prawny, opiera się na określonych artykułach z Kodeksu cywilnego. Fundusze hipoteczne oferują w modelu sprzedażowym odwróconą hipotekę w oparciu o przepisy renty dożywotniej i dożywocia.

Renta dożywotnia

Odwrócona hipoteka może być oferowana w formie renty dożywotniej, na podstawie art. 903 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią tego przepisu przez umowę renty (dożywotniej) jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu, co gwarantuje emerytom stały miesięczny dopływ gotówki.

Do renty ustanowionej za wynagrodzeniem stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży art. 906 § 1 Kodeksu cywilnego. Takie też rozwiązanie przeważa w modelu sprzedażowym w innych krajach Unii Europejskiej.

Zobacz: Odwrócona hipoteka – dla kogo?

Jak chronieni są seniorzy?

Fundusze hipoteczne starają się jak najlepiej chronić interesy emerytów, którzy decydują się na zawarcie z nimi umowy. Jasno podkreślają, że ich celem jest polepszenie seniorowi warunków życia poprzez dostarczanie dożywotnio świadczeń pieniężnych.

Istotnym zabezpieczeń praw seniora są gwarancje:

• prawo dożywotniego zamieszkania – wpis w dziale III księgi wieczystej;

• ustanowienie hipoteki umownej odpowiadającej wartości nieruchomości – wpis w dziale IV księgi wieczystej.

Przy odwróconej hipotece senior ma prawo dożywotniego zamieszkania w nieruchomości, co zostaje ujawnione w księdze wieczystej.

W przypadku upadłości fundusz hipoteczny jest zobowiązany do poddania się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt. 5 Kodeksu postępowania cywilnego. Akt notarialny stanowi tytuł egzekucyjny i umożliwia wszczęcie egzekucji przeciwko funduszowi.

Senior, który zdecyduje się na podpisanie aktu notarialnego z określonym fundusze hipotecznym, powinien porównać oferty funduszy bo różnią się one nie tylko wysokością wypłacanej renty ale tez zabezpieczeniem prawnymi jak i dodatkowymi pakietami usług.

Zobacz serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama