REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zabezpieczenia chroniące prawa seniora?

Fundusz Hipoteczny Familia
Odwrócona hipoteka może być oferowana w formie renty dożywotniej.
Odwrócona hipoteka może być oferowana w formie renty dożywotniej.

REKLAMA

REKLAMA

Odwrócona hipoteka ma charakter jednej z cywilnoprawnych umów. Może ona przybrać postać umowy renty dożywotniej.

Umowa zawierana w formie aktu notarialnego, który senior podpisuje z funduszem hipotecznym jest jasna i przejrzysta, a przede wszystkim całkowicie zabezpiecza prawa osoby starszej.

REKLAMA

Umowa zawarta z funduszem hipotecznym ma charakter cywilno-prawny, opiera się na określonych artykułach z Kodeksu cywilnego. Fundusze hipoteczne oferują w modelu sprzedażowym odwróconą hipotekę w oparciu o przepisy renty dożywotniej i dożywocia.

Renta dożywotnia

REKLAMA

Odwrócona hipoteka może być oferowana w formie renty dożywotniej, na podstawie art. 903 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią tego przepisu przez umowę renty (dożywotniej) jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu, co gwarantuje emerytom stały miesięczny dopływ gotówki.

Do renty ustanowionej za wynagrodzeniem stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży art. 906 § 1 Kodeksu cywilnego. Takie też rozwiązanie przeważa w modelu sprzedażowym w innych krajach Unii Europejskiej.

Zobacz: Odwrócona hipoteka – dla kogo?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak chronieni są seniorzy?

Fundusze hipoteczne starają się jak najlepiej chronić interesy emerytów, którzy decydują się na zawarcie z nimi umowy. Jasno podkreślają, że ich celem jest polepszenie seniorowi warunków życia poprzez dostarczanie dożywotnio świadczeń pieniężnych.

Istotnym zabezpieczeń praw seniora są gwarancje:

• prawo dożywotniego zamieszkania – wpis w dziale III księgi wieczystej;

• ustanowienie hipoteki umownej odpowiadającej wartości nieruchomości – wpis w dziale IV księgi wieczystej.

Przy odwróconej hipotece senior ma prawo dożywotniego zamieszkania w nieruchomości, co zostaje ujawnione w księdze wieczystej.

W przypadku upadłości fundusz hipoteczny jest zobowiązany do poddania się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt. 5 Kodeksu postępowania cywilnego. Akt notarialny stanowi tytuł egzekucyjny i umożliwia wszczęcie egzekucji przeciwko funduszowi.

Senior, który zdecyduje się na podpisanie aktu notarialnego z określonym fundusze hipotecznym, powinien porównać oferty funduszy bo różnią się one nie tylko wysokością wypłacanej renty ale tez zabezpieczeniem prawnymi jak i dodatkowymi pakietami usług.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mandat za palenie na balkonie? Są argumenty za i przeciw. Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

REKLAMA

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

REKLAMA

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA