| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Jakie są zabezpieczenia chroniące prawa seniora?

Jakie są zabezpieczenia chroniące prawa seniora?

Odwrócona hipoteka ma charakter jednej z cywilnoprawnych umów. Może ona przybrać postać umowy renty dożywotniej.

Umowa zawierana w formie aktu notarialnego, który senior podpisuje z funduszem hipotecznym jest jasna i przejrzysta, a przede wszystkim całkowicie zabezpiecza prawa osoby starszej.

Umowa zawarta z funduszem hipotecznym ma charakter cywilno-prawny, opiera się na określonych artykułach z Kodeksu cywilnego. Fundusze hipoteczne oferują w modelu sprzedażowym odwróconą hipotekę w oparciu o przepisy renty dożywotniej i dożywocia.

Renta dożywotnia

Odwrócona hipoteka może być oferowana w formie renty dożywotniej, na podstawie art. 903 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią tego przepisu przez umowę renty (dożywotniej) jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu, co gwarantuje emerytom stały miesięczny dopływ gotówki.

Do renty ustanowionej za wynagrodzeniem stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży art. 906 § 1 Kodeksu cywilnego. Takie też rozwiązanie przeważa w modelu sprzedażowym w innych krajach Unii Europejskiej.

Zobacz: Odwrócona hipoteka – dla kogo?

Jak chronieni są seniorzy?

Fundusze hipoteczne starają się jak najlepiej chronić interesy emerytów, którzy decydują się na zawarcie z nimi umowy. Jasno podkreślają, że ich celem jest polepszenie seniorowi warunków życia poprzez dostarczanie dożywotnio świadczeń pieniężnych.

Istotnym zabezpieczeń praw seniora są gwarancje:

• prawo dożywotniego zamieszkania – wpis w dziale III księgi wieczystej;

• ustanowienie hipoteki umownej odpowiadającej wartości nieruchomości – wpis w dziale IV księgi wieczystej.

Przy odwróconej hipotece senior ma prawo dożywotniego zamieszkania w nieruchomości, co zostaje ujawnione w księdze wieczystej.

W przypadku upadłości fundusz hipoteczny jest zobowiązany do poddania się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt. 5 Kodeksu postępowania cywilnego. Akt notarialny stanowi tytuł egzekucyjny i umożliwia wszczęcie egzekucji przeciwko funduszowi.

Senior, który zdecyduje się na podpisanie aktu notarialnego z określonym fundusze hipotecznym, powinien porównać oferty funduszy bo różnią się one nie tylko wysokością wypłacanej renty ale tez zabezpieczeniem prawnymi jak i dodatkowymi pakietami usług.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »