REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strategie radzenia sobie z przemocą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Duchnowska
certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Jedną ze strategii radzenia sobie z przemocą jest rozmowa ze sprawcą.
Jedną ze strategii radzenia sobie z przemocą jest rozmowa ze sprawcą.

REKLAMA

REKLAMA

Wbrew obiegowej opinii na temat osób doświadczających przemocy w rodzinie, nieprawdą jest przekonanie, że nie podejmują one żadnych działań aby chronić siebie i dzieci.

Amerykańskie badania L.H. Bowker pokazały, że osoby doświadczające przemocy stosują (oczywiście na miarę swoich możliwości) wiele działań, które mają powstrzymać agresję i przemoc sprawcy. Na podstawie w/w badań wyróżniono siedem sposobów, którymi najczęściej posługują się ofiary w celu powstrzymania sprawców od stosowania przemocy:

REKLAMA

  • Rozmowy ze sprawcą – ofiary próbują wpłynąć na sprawcę, usprawiedliwić się przed nim, wzbudzić w nim poczucie winy, zapewnić o miłości, prosić aby więcej tego nie robił. Czasami sprawca obiecuje, że przestanie pod warunkiem, że ofiara będzie mu całkowicie posłuszna, ale zazwyczaj takie rozmowy powodują kolejny atak złości i agresji ze strony sprawcy, dlatego ofiara po jakimś czasie dochodzi do wniosku, że lepiej milczeć.
  • Uzyskiwanie od sprawcy obietnic poprawy i zaprzestania stosowania przemocy – ofiary odwołują się do miłości, moralności, dobra dzieci i rodziny, opinii sąsiadów. Sprawcy początkowo rzeczywiście obiecują poprawę, ale po pewnym czasie nie robi to na nich wrażenia
  • Straszenie sprawcy – ofiary mówią, że o tym, jak postępuje sprawca, powiadomią policję, jego przełożonych, wyprowadzą się z domu, złożą wniosek o rozwód. Ponieważ nie spełniają nawet małej części tych gróźb, sprawca nie ponosi konsekwencji tego co robi i przez to czuje się bardziej bezkarny
  • Ukrywanie się, chowanie lub uciekanie przed sprawcą w trakcie ataku przemocy – ofiary zamykają się w pokoju, łazience, uciekają do piwnicy, wybiegają z domu. Takie chwilowe ukrywanie się może stać się pretekstem do następnych ataków przemocy. Ukrywanie jest bardziej skuteczne wtedy, kiedy faktycznie, a nie chwilowo, oddziela ofiarę od sprawcy – kiedy nie ma on do niej dostępu.
  • Pasywna obrona – strategia ta stosowana jest odruchowo (osłanianie własnego ciała dłońmi, ramionami, poduszką, chowanie się za sprzętami itp.). Takie zachowania są mało skuteczne i często zwiększają agresję sprawcy.
  • Strategia poniżonej godności – polega na całkowitym podporządkowaniu się we wszystkim sprawcy („schodzenie z oczu”, całkowite posłuszeństwo, nie reagowanie na zaczepki, przyjęcie poniżających zachowań). Dzięki temu  ofiarom udaje się wprawdzie uniknąć przemocy, ale ponoszą one ogromne  „koszty emocjonalne”. Tracą szacunek do samej siebie, wolność i siłę do walki o normalne życie.
  • Walka obronna – odpieranie ataków przemocy – niektóre ofiary próbują aktywnie bronić się przed sprawcą – oddają uderzenia, drapią, kopią, gryzą, policzkują, odpychają, rzucają w sprawcę różnymi przedmiotami. Zachowania takie są niebezpieczne, bo narażają ofiarę na większą agresję ze strony sprawcy i powodują to, że ofiary stają się sprawcami. Zdarza się, że ofiara stosując tę strategię, zabija sprawcę w obronie własnej lub swoich dzieci.

Pomiędzy atakami przemocy ofiary stosują strategie: rozmowy ze sprawcą, uzyskiwanie obietnic i straszenie. Przed atakiem: strategię poniżonej godności, a w trakcie ataku: ukrywanie się, pasywną obronę i odpieranie ataków przemocy.

Zobacz: Forum

Zobacz: Przemoc w rodzinie- jak możemy pomóc?

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

REKLAMA

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA

Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

REKLAMA