REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strategie radzenia sobie z przemocą

Ewa Duchnowska
certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Jedną ze strategii radzenia sobie z przemocą jest rozmowa ze sprawcą.
Jedną ze strategii radzenia sobie z przemocą jest rozmowa ze sprawcą.

REKLAMA

REKLAMA

Wbrew obiegowej opinii na temat osób doświadczających przemocy w rodzinie, nieprawdą jest przekonanie, że nie podejmują one żadnych działań aby chronić siebie i dzieci.

Amerykańskie badania L.H. Bowker pokazały, że osoby doświadczające przemocy stosują (oczywiście na miarę swoich możliwości) wiele działań, które mają powstrzymać agresję i przemoc sprawcy. Na podstawie w/w badań wyróżniono siedem sposobów, którymi najczęściej posługują się ofiary w celu powstrzymania sprawców od stosowania przemocy:

REKLAMA

  • Rozmowy ze sprawcą – ofiary próbują wpłynąć na sprawcę, usprawiedliwić się przed nim, wzbudzić w nim poczucie winy, zapewnić o miłości, prosić aby więcej tego nie robił. Czasami sprawca obiecuje, że przestanie pod warunkiem, że ofiara będzie mu całkowicie posłuszna, ale zazwyczaj takie rozmowy powodują kolejny atak złości i agresji ze strony sprawcy, dlatego ofiara po jakimś czasie dochodzi do wniosku, że lepiej milczeć.
  • Uzyskiwanie od sprawcy obietnic poprawy i zaprzestania stosowania przemocy – ofiary odwołują się do miłości, moralności, dobra dzieci i rodziny, opinii sąsiadów. Sprawcy początkowo rzeczywiście obiecują poprawę, ale po pewnym czasie nie robi to na nich wrażenia
  • Straszenie sprawcy – ofiary mówią, że o tym, jak postępuje sprawca, powiadomią policję, jego przełożonych, wyprowadzą się z domu, złożą wniosek o rozwód. Ponieważ nie spełniają nawet małej części tych gróźb, sprawca nie ponosi konsekwencji tego co robi i przez to czuje się bardziej bezkarny
  • Ukrywanie się, chowanie lub uciekanie przed sprawcą w trakcie ataku przemocy – ofiary zamykają się w pokoju, łazience, uciekają do piwnicy, wybiegają z domu. Takie chwilowe ukrywanie się może stać się pretekstem do następnych ataków przemocy. Ukrywanie jest bardziej skuteczne wtedy, kiedy faktycznie, a nie chwilowo, oddziela ofiarę od sprawcy – kiedy nie ma on do niej dostępu.
  • Pasywna obrona – strategia ta stosowana jest odruchowo (osłanianie własnego ciała dłońmi, ramionami, poduszką, chowanie się za sprzętami itp.). Takie zachowania są mało skuteczne i często zwiększają agresję sprawcy.
  • Strategia poniżonej godności – polega na całkowitym podporządkowaniu się we wszystkim sprawcy („schodzenie z oczu”, całkowite posłuszeństwo, nie reagowanie na zaczepki, przyjęcie poniżających zachowań). Dzięki temu  ofiarom udaje się wprawdzie uniknąć przemocy, ale ponoszą one ogromne  „koszty emocjonalne”. Tracą szacunek do samej siebie, wolność i siłę do walki o normalne życie.
  • Walka obronna – odpieranie ataków przemocy – niektóre ofiary próbują aktywnie bronić się przed sprawcą – oddają uderzenia, drapią, kopią, gryzą, policzkują, odpychają, rzucają w sprawcę różnymi przedmiotami. Zachowania takie są niebezpieczne, bo narażają ofiarę na większą agresję ze strony sprawcy i powodują to, że ofiary stają się sprawcami. Zdarza się, że ofiara stosując tę strategię, zabija sprawcę w obronie własnej lub swoich dzieci.

Pomiędzy atakami przemocy ofiary stosują strategie: rozmowy ze sprawcą, uzyskiwanie obietnic i straszenie. Przed atakiem: strategię poniżonej godności, a w trakcie ataku: ukrywanie się, pasywną obronę i odpieranie ataków przemocy.

Zobacz: Forum

Zobacz: Przemoc w rodzinie- jak możemy pomóc?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA