Kategorie

Strategie radzenia sobie z przemocą

Ewa Duchnowska
certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Jedną ze strategii radzenia sobie z przemocą jest rozmowa ze sprawcą.
Jedną ze strategii radzenia sobie z przemocą jest rozmowa ze sprawcą.
Wbrew obiegowej opinii na temat osób doświadczających przemocy w rodzinie, nieprawdą jest przekonanie, że nie podejmują one żadnych działań aby chronić siebie i dzieci.

Amerykańskie badania L.H. Bowker pokazały, że osoby doświadczające przemocy stosują (oczywiście na miarę swoich możliwości) wiele działań, które mają powstrzymać agresję i przemoc sprawcy. Na podstawie w/w badań wyróżniono siedem sposobów, którymi najczęściej posługują się ofiary w celu powstrzymania sprawców od stosowania przemocy:

 • Rozmowy ze sprawcą – ofiary próbują wpłynąć na sprawcę, usprawiedliwić się przed nim, wzbudzić w nim poczucie winy, zapewnić o miłości, prosić aby więcej tego nie robił. Czasami sprawca obiecuje, że przestanie pod warunkiem, że ofiara będzie mu całkowicie posłuszna, ale zazwyczaj takie rozmowy powodują kolejny atak złości i agresji ze strony sprawcy, dlatego ofiara po jakimś czasie dochodzi do wniosku, że lepiej milczeć.
 • Uzyskiwanie od sprawcy obietnic poprawy i zaprzestania stosowania przemocy – ofiary odwołują się do miłości, moralności, dobra dzieci i rodziny, opinii sąsiadów. Sprawcy początkowo rzeczywiście obiecują poprawę, ale po pewnym czasie nie robi to na nich wrażenia
 • Straszenie sprawcy – ofiary mówią, że o tym, jak postępuje sprawca, powiadomią policję, jego przełożonych, wyprowadzą się z domu, złożą wniosek o rozwód. Ponieważ nie spełniają nawet małej części tych gróźb, sprawca nie ponosi konsekwencji tego co robi i przez to czuje się bardziej bezkarny
 • Ukrywanie się, chowanie lub uciekanie przed sprawcą w trakcie ataku przemocy – ofiary zamykają się w pokoju, łazience, uciekają do piwnicy, wybiegają z domu. Takie chwilowe ukrywanie się może stać się pretekstem do następnych ataków przemocy. Ukrywanie jest bardziej skuteczne wtedy, kiedy faktycznie, a nie chwilowo, oddziela ofiarę od sprawcy – kiedy nie ma on do niej dostępu.
 • Pasywna obrona – strategia ta stosowana jest odruchowo (osłanianie własnego ciała dłońmi, ramionami, poduszką, chowanie się za sprzętami itp.). Takie zachowania są mało skuteczne i często zwiększają agresję sprawcy.
 • Strategia poniżonej godności – polega na całkowitym podporządkowaniu się we wszystkim sprawcy („schodzenie z oczu”, całkowite posłuszeństwo, nie reagowanie na zaczepki, przyjęcie poniżających zachowań). Dzięki temu  ofiarom udaje się wprawdzie uniknąć przemocy, ale ponoszą one ogromne  „koszty emocjonalne”. Tracą szacunek do samej siebie, wolność i siłę do walki o normalne życie.
 • Walka obronna – odpieranie ataków przemocy – niektóre ofiary próbują aktywnie bronić się przed sprawcą – oddają uderzenia, drapią, kopią, gryzą, policzkują, odpychają, rzucają w sprawcę różnymi przedmiotami. Zachowania takie są niebezpieczne, bo narażają ofiarę na większą agresję ze strony sprawcy i powodują to, że ofiary stają się sprawcami. Zdarza się, że ofiara stosując tę strategię, zabija sprawcę w obronie własnej lub swoich dzieci.

Pomiędzy atakami przemocy ofiary stosują strategie: rozmowy ze sprawcą, uzyskiwanie obietnic i straszenie. Przed atakiem: strategię poniżonej godności, a w trakcie ataku: ukrywanie się, pasywną obronę i odpieranie ataków przemocy.

Zobacz: Forum

Zobacz: Przemoc w rodzinie- jak możemy pomóc?

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.