REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spadkobierca, Podatek od spadków i darowizn

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Akt poświadczenia dziedziczenia

Akt poświadczenia dziedziczenia wydawany jest przez notariusza i istnieje obok sądowego stwierdzenia nabycia spadku.

Akt poświadczenia dziedziczenia

Akt poświadczenia dziedziczenia wydawany jest przez notariusza i istnieje obok sądowego stwierdzenia nabycia spadku.

Jakie przepisy stosuje się przy dziedziczeniu gospodarstw rolnych?

Zasadniczy wpływ dla możliwości dziedziczenia gospodarstwa rolnego ma data śmierci spadkodawcy ma . Datą graniczną i mającą bardzo duże znaczenie dla tych kwestii jest data 14 lutego 2001 r. Od tej daty nie ma ograniczeń w dziedziczeniu gospodarstwa rolnego.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia a data śmierci spadkodawcy

Spadkobiercy mogą potwierdzić swoje prawa do spadku w sądzie (prawomocnym postanowieniem sądu stwierdzającym nabycie spadku) lub u notariusza (zarejestrowanym akt poświadczenia dziedziczenia). Są jednak pewne sytuacje, kiedy notariusz nie sporządzi tego aktu. Jakie to sytuacje?

REKLAMA

Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej w podatku od darowizn?

Osoba obdarowana lub dziedzicząca mieszkanie lub budynek, może skorzystać z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn. Należy jednak spełnić kilka warunków.

Czym jest ulga mieszkaniowa w podatku od darowizn?

Osoba dziedzicząca lub obdarowana mieszkaniem lub domem może w pewnych przypadkach zwolnić się od płacenia podatku. By do tego doszło musi być spełnione kilka warunków.

Dziedziczenie ustawowe

Zgodnie z polskim prawem, jeżeli spadkodawca nie pozostawił ważnie sporządzonego testamentu, do dziedziczenia dochodzą osoby wskazane w Kodeksie cywilnym.

Czy teść może darować zięciowi pieniądze bez podatku?

Czy darowizna kwoty 50.000 zł z przeznaczeniem jej na budowę domu jednorodzinnego dokonana przez teścia na rzecz zięcia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To pierwsza darowizna teścia dla zięcia.

REKLAMA

Czy świadek może odmówić zeznań?

Zasadą jest, że nikt nie może odmawiać zeznań w charakterze świadka. Na obowiązek ten składają się obowiązek osobistego stawiennictwa w sądzie w wyznaczonym terminie, obowiązek składania zeznań oraz obowiązek złożenia przyrzeczenia.

Zbycie spadku

Spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego.

Testamenty szczególne

Testamenty szczególne to formy testamentów, które mogą być sporządzone w okolicznościach przewidzianych w ustawie, uzasadniających odstąpienie od wykorzystania zwykłych form testamentu.

Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku to sądowe (bądź urzędowe – można złożyć odpowiednie oświadczenie przed notariuszem) potwierdzenie kto i w jakim stopniu dziedziczy po zmarłym. Sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.

Spadkobierca

Spadkobierca to podmiot, na który przechodzi ogół praw i obowiązków po osobie zmarłej.

Zapis

Zapis to rozrządzenie testamentowe, na mocy którego spadkodawca zobowiązuje swego spadkobiercę testamentowego lub ustawowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby – zapisobiorcy. Z chwilą otwarcia spadku powstaje stosunek zobowiązaniowy. Zapisobiorca staje się wierzycielem, a spadkobierca lub zapisodawca – dłużnikiem.

Dział spadku

Dział spadku polega na określeniu wartości całego majątku i jego podziale pomiędzy poszczególnych spadkobierców.

Zapłacimy podatek od zapisu windykacyjnego

Zapis windykacyjny to nowa instytucja, która ma zostać wprowadzona do Kodeksu cywilnego. Spadkobiercy dziedziczący poszczególne przedmioty majątkowe zapłacą od nich podatek od spadków i darowizn.

Jakie są skutki podatkowe zgłoszenia nabycia spadku po terminie?

Spadkobiercy należący do kręgu najbliższej rodziny spadkodawcy mogą korzystać z całkowitego zwolnienia od podatku. Warunkiem jest zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego w sześciomiesięcznym terminie. Często jednak zdarza się, że spadkobierca nie dokona w wymaganym terminie zgłoszenia. Jakie niesie to skutki?

Kiedy organy podatkowe weryfikują wartość spadku?

W sytuacji gdy uzyskamy majątek w drodze dziedziczenia, dla celów opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn ważne jest ustalenie ceny nabytego majątku. W niektórych przypadkach organy podatkowe mogą weryfikować wartość nabytego majątku. Kiedy może to mieć miejsce i jak wygląda procedura z tym związana?

Darowizna gospodarstwa rolnego - jaki podatek?

Darowizna gospodarstwa rolnego zwolniona jest od podatku od spadków i darowizn. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie urządzenia i budynki korzystają ze zwolnienia.

Zmiany w prawie spadkowym - pojawi się zapis windykacyjny

Zapis windykacyjny umożliwi przekazanie konkretnych składników majątku poszczególnym spadkobiercom. Będzie on jednak skuteczny tylko w przypadku testamentów notarialnych.

Jak uniknąć przejęcia zobowiązań podatkowych spadkodawcy?

Aby uniknąć przejęcia obowiązku podatkowego w spadku, spadkobiercy mogą wnioskować do organu podatkowego o odroczenie terminu płatności podatku, zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub rozłożenie zapłaty powyższych należności na raty, bądź umorzenie ich w całości lub w części, jak również umorzenie opłaty prolongacyjnej.

Czy spis inwentarza jest konieczny do zwolnienia z podatku?

Urząd Skarbowy nie może żądać spisu inwentarza, aby możliwe było przyznanie zwolnienia z podatku od spadków. Spis taki nie jest obligatoryjny.

Kim jest zapisobiorca?

Zapisem określone jest zobowiązanie, jakim obarczony jest spadkobierca testamentowy. Zobowiązanie to odnosi się do spełnienia określonego świadczenia na rzecz oznaczonej osoby. Zapis może mieć miejsce jedynie w testamencie.

Jak przyjąć lub odrzucić spadek?

Spadkobierca może zachować się na 3 sposoby. Może on albo przyjąć spadek z nieograniczoną odpowiedzialnością za długi (tzw. przyjęcie proste), albo przyjąć go z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), jak również możliwe jest odrzucenie spadku.

Prezent jako darowizna - jaki podatek?

Ulegając świątecznej atmosferze nie powinniśmy zapomnieć o tym, że obdarowywanie się prezentami to w myśl prawa darowizna. Rodzi o to nieraz skutki w prawie podatkowym.

Darowizna bez podatku na rzecz bliskich – o czym należy pamiętać?

W dzisiejszych czasach w obliczu zmiany ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn coraz więcej osób decyduje się zabezpieczyć przyszłość swoich najbliższych już za życia – właśnie poprzez dokonanie na ich rzecz darowizny.

Czy trzeba zapłacić podatek od prezentu pod choinkę?

Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia nierozerwalnie łączy się z tradycją wręczania prezentów. Należy jednak pamiętać, że dla urzędu skarbowego każdy prezent jest darowizną i nie należy przesadzić z jego ceną , by nie musieć odprowadzać od niego podatku. Uważajmy więc na wartość prezentów jakie przyniesie święty Mikołaj.

Podatek od spadków i darowizn - jakie są grupy podatkowe?

Po otrzymaniu spadku czy darowizny istnieje obowiązek odprowadzenia od nich podatku. Wysokość podatku zależy od stosunku łączącego zbywcę z nabywcą oraz o przynależności zbywcy do określonej grupy podatkowej.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn?

Zarówno spadek jak i darowizna podlegają opodatkowaniu. Istnieje jednak krąg osób, które po spełnieniu określonych warunków mogą uniknąć zapłacenia podatku.

Czy można odwołać testament?

Testament jest jednostronną czynnością prawną, a spisanie testamentu nie oznacza braku możliwości jego zmiany. Wręcz przeciwnie, odwołanie testamentu jest zawsze możliwe aż do śmierci testatora.

Zwolnienie z długu może być uznane za darowiznę

Zwolnienie z długu może być przy spełnieniu pewnych warunków uznane za darowiznę. Wywołuje to określone skutki także w dziedzinie prawa podatkowego.

Umowa o zrzeczenie się prawa do dziedziczenia

W polskim prawie spadkowym nie ma możliwości dziedziczenia kontraktowego na podstawie umowy. Jedyną dopuszczalną umową o spadek po osobie żyjącej jest umowa o zrzeczenie się dziedziczenia.

Zwolnienie od podatku darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego

Dokonanie darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego jest zwolnione z podatku. Przekazane w ten sposób kwoty można odliczyć w zeznaniu rocznym PIT.

Czy Unia Europejska przeprowadzi harmonizację podatku spadkowego

Komisja Europejska na skutek orzecznictwa ETS oraz rosnącej liczby skarg obywateli Unii Europejskiej zleciła opracowanie raportu mającego na celu odpowiedź na pytanie: w jakim zakresie przepisy dotyczące podatku spadkowego obowiązujące w Państwach Członkowskich mogą naruszać unijną zasadę niedyskryminacji. Jednocześnie raport miał także za zadanie określić skalę problemu podwójnego opodatkowania podatkiem spadkowym w Unii Europejskiej.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy zachowku

Zostałam wydziedziczona odnośnie spadku otwartego w 2005 roku. Teraz po blisko 5 latach sporu sądowego uzyskałam zachowek, który został mi wypłacony w sierpniu 2010 r.. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn jeżeli spadkodawca zmarł przed wejściem w życie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czy nieodpłatna cesja książeczki mieszkaniowej jest opodatkowana jak darowizna

Zdaniem organów podatkowych umowa cesji książeczki mieszkaniowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, bowiem nie mamy tu do czynienia z umową darowizny.

Czy testament napisany na komputerze jest ważny

Pytanie to w zasadzie można by skwitować jednym zdaniem – nie każdy testament napisany na komputerze jest ważny. I tu należy sprecyzować o jaki testament chodzi.

Czy można kogoś uczynić spadkobiercą „pod warunkiem”

Nie można ustanowić spadkobiercy „pod warunkiem”, np. takim, że jeśli ożeni się do określonego terminu, to będzie dziedzicem testamentowym. Ale zastrzeżenie takiego warunku jest uważane za nieistniejące, nienapisane.

Czy darowizna przedsiębiorstwa na rzecz dziecka jest opodatkowana

Mój ojciec zamierza darować mi swoją firmę, czyli de facto przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 kodeksu cywilnego. Czy przekazanie przedsiębiorstwa w formie darowizny dokonanej aktem notarialnym będzie powodowało opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn?

Czy podział majątku wspólnego małżonków podlega podatkowi od spadków i darowizn

W wyniku sądowego podziału małżeńskiego majątku wspólnego otrzymałam składniki majątku o większej wartości niż mój małżonek bez obowiązku spłaty. Czy od tego nabycia powinnam zapłacić podatek od spadków i darowizn, podobnie jak w przypadku nieodpłatnego zniesienia współwłasności?

Czy dla zwolnienia podatkowego darowizny pieniędzy wystarczy wysłać przelew na konto jednego z rodziców

Syn dokonał darowizny na rzecz rodziców pozostających we wspólności małżeńskiej, z tym że kwotę tę przelał w całości na konto ojca. Matka darczyńcy złożyła deklarację SD- Z1 w terminie. Jednak zdaniem urzędu skarbowego nie został spełniony wymóg zwolnienia od podatku, wynikający z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, bo matka nie otrzymała swojej części darowizny na swoje konto bankowe. Czy urząd ma rację?

Kiedy sprzedaż mieszkania nabytego w drodze darowizny nie będzie powodować utraty ulgi

W 2006 roku otrzymałam od moich rodziców mieszkanie w drodze darowizny. Notariusz nie pobrał podatku od darowizny z uwagi na treść art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn (upsd), a ja się zobowiązałam mieszkać w tym mieszkaniu przez okres co najmniej 5 lat od dnia zawarcia umowy darowizny. Teraz chciałabym sprzedać to mieszkanie, bo jest już za małe (założyłam rodzinę) ale nie minęło jeszcze 5 lat od aktu notarialnego. Czy mogę to zrobić i nie stracić ulgi?

Co to jest poświadczenie dziedziczenia?

Istnieją dwie drogi do stwierdzenia nabycia spadku przez spadkobierców. Orzeczenie sądowe i poświadczenie dziedziczenia przez notariusza są to dwa dokumenty posiadające taką samą doniosłość prawną. U notariusza zapłacimy za poświadczenie więcej niż za stwierdzenie w sądzie, ale dokument otrzymamy od ręki.

Bez uregulowanego podatku od spadków i darowizn nie sprzedasz nieruchomości

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera wiele nieprzyjemnych z punktu widzenia podatników przepisów (głównie dot. momentu powstania obowiązku podatkowego) - uniemożliwia również w niektórych sytuacjach dokonania czynności w formie aktu notarialnego.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn

 

Zapewnienie spadkobiercy jako dowód w postępowaniu spadkowym

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku za dowód pewnych okoliczności może zostać przyjęte zapewnienie złożone przez spadkobiercę. Takie oświadczenie spadkobierca składa pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Czy można pozbawić spadkobiercę zachowku

Czy można pozbawić spadkobiercę zachowku? Co do zasady na to pytanie można udzielić odpowiedzi twierdzącej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest tu wiele wyjątków. 

Jak długi spadkowe wpływają na podatek od spadków

W ubiegłym miesiącu odziedziczyłem po moim ojcu spadek. W skład spadku wchodzi nieruchomość, niewielka kwota pieniężna, samochód oraz inne mniejsze nieruchomości. Oprócz spadku odziedziczyłem również długi w łącznej kwocie ok. 10 tys. zł. W związku z tym mam pytanie czy opodatkowaniem podlega cała wartość spadku, czy może wartość spadku po odliczeniu długów?

Zrzeczenie się dziedziczenia

Przez umowę zrzeczenia się dziedziczenia, uregulowaną w art. 1048 k.c., przyszły spadkobierca ustawowy zrzeka się dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy.

Umowy dotyczące spadku po osobie żyjącej

Co do zasady nieważna z mocy prawa jest umowa o spadek po osobie żyjącej. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie jest zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia przez spadkobiercę ustawowego z przyszłym spadkodawcą.

REKLAMA