reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Jak jest opodatkowany zapis testamentowy?

Jak jest opodatkowany zapis testamentowy?

Zapis jest rozporządzeniem testamentowym spadkodawcy, które powoduje przysporzenie w majątku zapisobiorcy. Należy pamiętać, że przysporzenie to jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn. Jaki podatek zapłaci zapisobierca?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Przy nabyciu majątku na podstawie zapisu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania zapisu, a nie w chwili otwarcia spadku. Obowiązek podatkowy jest uzależniony od skutecznej realizacji zapisu przez spadkobiercę. Od momentu wykonania zapisu zaczyna biec 6-miesięczny termin na złożenie zeznania podatkowego.

Co stanowi podstawę opodatkowania?

Wartość opodatkowania w podatku od spadków i darowizn stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych. Ta wartość jest wartością czystą. Oznacza to, że została ustalona po potrąceniu długów i ciężarów. Wartość czystą ustala się na podstawie cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

W przypadku zniszczenia przedmiotu w wyniku siły wyższej przed dokonaniem wymiaru podatku, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru. Należy jednak pamiętać o wliczeniu odszkodowania, jeżeli przedmiot był ubezpieczony.

Zobacz: Podatek od spadków i darowizn - jakie są grupy podatkowe

Kto zapłaci podatek od zapisu?

Ustawodawca określił krąg osób, które mogą bez podatku nieodpłatnie nabyć rzeczy i prawa majątkowe na podstawie zapisu. Te osoby to małżonek, wstępni, zstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.

Osoby te są zwolnione z podatku, jeżeli zgłoszą jego nabycie, w przypadku, gdy jego wartość przekroczyła 9637 zł. Wartość ta nie jest wartością jednorazową. Kwota ta wyliczana jest na podstawie wszystkich przysporzeń dla tej samej osoby, od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

Osoby nie znajdujące się w ustawowym katalogu płacą podatek od zapisu.

Czy zapis z zagranicy jest opodatkowany?

W określonych sytuacjach zapis z zagranicy również podlega opodatkowaniu. Do opodatkowania nabycia rzeczy znajdujących się poza granica Polski, dochodzi wtedy, gdy w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu w kraju.

Zobacz serwis: Spadki

Zobacz również: Darmowe porady prawne

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatek od zapisu płacą osoby nie znajdujące się w ustawowym katalogu.
Podatek od zapisu płacą osoby nie znajdujące się w ustawowym katalogu.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama