REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawca, Ofiara przestępstwa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto otrzyma niższy zachowek?

W pewnych okolicznościach osoba uprawniona do zachowku nie otrzyma go w pełnej wysokości lub wcale. Od kogo dochodzić wypłaty zachowku w takiej sytuacji?

Niepoczytalność

Niepoczytalność to brak możliwości rozpoznania przez sprawcę znaczenia czynu lub brak możliwości pokierowania swoim zachowaniem.

Bezpłatna pomoc prawna dla ofiary przestępstw

Wiele ofiar przestępstw nie wie, w jaki sposób dochodzić swoich praw. Często barierą w walczeniu o swoje są koszty, jakie należy ponieść za założenie sprawy w sądzie jak i koszty za pomoc prawną u adwokata lub radcy prawnego. Jednak istnieją bezpłatne możliwości pomocy prawnej dla takich osób. W jaki sposób uzyskać bezpłatną pomoc prawną?

Czym jest skimming?

Zjawisko skimmingu jest niestety coraz częstsze i coraz częściej jest opisywane przez media tradycyjne oraz elektroniczne. Niniejsze opracowanie przedstawi czym jest skimming oraz wskaże na co zwracać uwagę, aby zminimalizować szansę na padnięcie ofiarą tego zjawiska.

REKLAMA

Przemoc w rodzinie - vademecum

Ofiary przemocy w rodzinie niejednokrotnie czują się bezradne i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Podpowiadamy jakie możliwości daje prawo.

Związanie sądu treścią aktu oskarżenia

Sąd nie jest związany w sposób mechaniczny pełną treścią aktu oskarżenia, tzn. kwalifikacją prawną zarzutów lub opisem czynu i może te elementy aktu oskarżenia zmodyfikować. Tym co wiąże Sąd jest natomiast samo zdarzenie historyczne będące podstawą tego aktu.

W jakich sprawach prowadzi się śledztwo?

Śledztwo jest główną (podstawową) formą prowadzenia postępowania przygotowawczego. W stosunku do dochodzenia jest bardziej sformalizowane i zajmuje się sprawami o “cięższym rodzaju gatunkowym”. Niniejsze opracowanie przedstawia, w jakich sprawach prowadzone jest śledztwo.

Strategie radzenia sobie z przemocą

Wbrew obiegowej opinii na temat osób doświadczających przemocy w rodzinie, nieprawdą jest przekonanie, że nie podejmują one żadnych działań aby chronić siebie i dzieci.

REKLAMA

Czy stalking ścigany jest na wniosek pokrzywdzonego?

Osoba uporczywie nękana, po nowelizacji kodeksu karnego, jest lepiej chroniona. Jeżeli złoży wniosek o ściganie, sprawca przestępstwa może zostać skazany nawet na 3 lat więzienia. W szczególnych przypadkach kara może wzrosnąć do 10 lat pozbawienia wolności.

Przemoc w rodzinie - komu potrzebna jest pomoc?

Jeżeli w rodzinie występuje zjawisko przemocy, dotyka ono wszystkich jej członków. Cała rodzina uwikłana jest w przemoc i powinna zostać objęta pomocą.

Karalność obrzucania pojazdu w ruchu przedmiotami

Zgodnie z dyspozycją przepis art. 76 Kodeksu wykroczeń, karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny podlega ten, kto rzuca kamieniami lub innymi przedmiotami w pojazd mechaniczny będący w ruchu.

Kiedy urzędnik zostanie skazany za nadużycie władzy?

Funkcjonariusz publiczny, który działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego ponosi odpowiedzialność karną. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Jakie są konsekwencje nadużycia przez niego władzy?

Kiedy pokrzywdzony może wystąpić w sprawie w roli oskarżyciela?

Stronami postępowania karnego, co do zasady, są oskarżony oraz prokurator. W wyjątkowych sytuacjach w roli oskarżyciela może wystąpić również pokrzywdzony. Będzie miało to miejsce, gdy wniesie subsydiarny akt oskarżenia lub włączy się do sprawy w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Czy postępowanie wobec osoby posiadającej narkotyki można umorzyć?

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzą możliwość umorzenia postępowania wobec osoby posiadającej nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek. Zaostrzona zostanie również kara dla osób wprowadzających narkotyki do obrotu. Będą mogli zostać skazani nawet na 12 lat pozbawienia wolności.

Czego osoba pomówiona może domagać się od sprawcy?

Pomówienie, czyli informacja poniżająca inną osobę, jest przestępstwem określonym w kodeksie karnym. Czego można domagać się od sprawcy takiego przestępstwa? Czy przysługuje nam tylko droga postępowania karnego, czy możemy domagać się swoich roszczeń także w postępowaniu cywilnym?

Czy pokrzywdzony może żądać uchylenia nawiązki?

Odpowiedzialność karna, którą poniesie sprawca przestępstwa to nie jedyna sankcja, jaka jest dla niego przewidziana. Sąd może również orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, którą sprawca przestępstwa będzie musiał zapłacić. Czy pokrzywdzony może wnioskować o uchylenie nawiązki, jeżeli chce dochodzić zadośćuczynienia w procesie cywilnym?

Stalking jest już przestępstwem

Przestępstwo stalkingu popełnia każdy, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Karą, która grozi za popełnienie powyższego przestępstwa, jest kara pozbawienia wolności do lat 3.

Czym jest stalking?

Stalking określany jest jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary. Według kodeksu karnego stalking stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech, a w niektórych przypadkach nawet do dziesięciu.

Stalking wchodzi w życie

Długo oczekiwana nowelizacja kodeksu karnego zacznie obowiązywać od 6.06.2011r. Zgodnie z dodanym do kodeksu karnego art. 190a odpowiedzialności karnej będzie podlegał każdy, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność.

Co to jest przemoc?

Istnieje wiele definicji przemocy. Wiadomo, że jeśli ktoś kogoś bije, krzywdzi, maltretuje – to jest właśnie przemoc. Jednak kiedy dochodzi do opisania konkretnych zdarzeń i stwierdzenia, czy dane zachowanie i traktowanie jest przemocą, wtedy okazuje się, że sprawa wcale nie jest ani taka prosta, ani jednoznaczna.

Kiedy ofierze przestępstwa przysługuje państwowa kompensata?

W przypadku, gdy ofiara nie może uzyskać należytej rekompensaty za krzywdy i szkody od sprawcy przestępstwa na drodze postępowania karnego lub cywilnego, przysługuje jej kompensata państwowa. Maksymalna wysokość tej kompensaty to 12 000 zł.

Czy w postępowaniu karnym może brać udział przedstawiciel organizacji społecznej?

Przedstawiciel organizacji społecznej może zgłosić swój udział w celu ochrony praw pokrzywdzonego, oskarżonego bądź innych uczestników postępowania. Przesłanką jego udziału w postępowaniu karnym jest potrzeba ochrony interesu społecznego lub ważnego interesu indywidualnego.

Kiedy sprawca nie jest odpowiedzialny za swój czyn?

Kodeks wykroczeń określa wprost, iż jednym z warunków przypisania odpowiedzialności za czyn jest to, aby sprawca był w pełni poczytalny. W związku z powyższym w razie wątpliwości, co do poczytalności sprawcy jest on poddawany stosownym badaniom. Co do zasady brak poczytalności wyłącza możliwość ponoszenia odpowiedzialności za wykroczenie, należy jednak podkreślić, iż zasada ta nie obowiązuje jeśli sprawca wykroczenia wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.

Jakie są skutki ukarania za granicą (art. 114)

Orzeczenie zapadłe za granicą nie stanowi przeszkody do wszczęcia lub prowadzenia postępowania karnego o ten sam czyn zabroniony przed sądem polskim.

Pigułka gwałtu - jakie prawa ma ofiara przestępstwa?

Tabletka gwałtu to szereg substancji chemicznych, które w połączeniu z alkoholem powodują senność, nieprzytomność, wymazują tzw. pamięć wsteczną, wskutek czego ofiara nie pamięta co działo się z nią w momencie zdarzenia. Zgodnie z Kodeksem karnym sprawcy przestępstwa zgwałcenia grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

Tydzień pomocy ofiarom przestępstw 21-26 lutego

W dniach 21-26 lutego 2011 r. w ramach akcji "Tydzień pomocy ofiarom przestępstw" osoby pokrzywdzone będą mogły skorzystać z pomocy prawnej oraz konsultacji psychologicznych.

Czy przepisy prawne chronią przed stalkingiem?

Uporczywe nękanie drugiej osoby, które może wywołać u niej poczucie niebezpieczeństwa, zagrożenia określane jest mianem stalkingu. Czy osoba nękana jest chroniona? Co grozi sprawcy stalkingu?

Jak postępować w przypadku zgwałcenia?

Przestępstwo zgwałcenia naraża na cierpienia fizyczne i psychiczne a także traumę związaną z tym aktem przemocy. Niestety, zgłaszalność wypadków gwałtu jest niska, gdyż kobiety boją się dalszych upokorzeń. W przypadku gwałtu w małżeństwie mają obawy, że nikt ich nie zrozumie i nie uwierzy, chcąc zapomnieć o tym co się stało. Należy zaznaczyć, że przestępstwo gwałtu jest to przestępstwo wnioskowe, co nie pozwala na ingerencję osób trzecich. Przepis ten ma na celu ochronę kobiet przed kolejnymi traumami i upokorzeniami oraz pozwala im decydować czy chcą ukarania sprawcy. Niestety właśnie sprawcy często pozostają bezkarni, zastraszając swoje ofiary.

Nowa infolinia dla ofiar przemocy w rodzinie

801 12 00 02 – to numer telefonu interwencyjno-informacyjnego, na który mogą dzwonić oczekujące pomocy osoby pokrzywdzone przestępstwem w rodzinie.

Wysokie kary za fałszywy alarm

Sprawcy fałszywych alarmów bombowych mogą trafić za kratki nawet na osiem lat. Odpowiedzialność karna dotyczy również sprawców nieletnich.

Wymuszanie zwrotu długów, czyli kiedy groźba jest karalna?

Karalność groźby zależy od osoba, której grożono rzeczywiście odczuła niebezpieczeństwo. Bez znaczenie przy tym dla popełnienia przestępstwa pozostaje okoliczności, czy Antoni K. miał zamiar groźbę spełnić.

Na czym polega zatarcie skazania (art. 106)

Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. Wpis o skazaniu usuwa się z rejestru. Skazania za przestępstwa są rejestrowane w Krajowym Rejestrze Karnym. Skutkiem zatarcia skazania jest usunięcie tego faktu z dokumentacji, w wyniku czego sprawca może uchodzić za osobę niekaraną.

Jakie czyny zabronione nie przedawniają się (art. 105)

Przepisów dotyczących przedawnienia karalności nie stosuje się do zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości i przestępstw wojennych. Nie stosuje się ich również do umyślnego przestępstwa: zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem, popełnionego przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Jakie obowiązki można orzec warunkowo umarzając postępowanie?

Stosując warunkowe umorzenie postępowania karnego sąd może na sprawcę nałożyć pewne obowiązki. Jakie są to obowiązki wynika z przepisów prawa. Sprawca musi podporządkować się orzeczeniu sądu inaczej postępowanie może być podjęte na nowo.

Wzmożona liczba gwałtów w okresie wakacyjnym

Wakacje to czas wypoczynku, beztroski i zabawy. Policja jednak apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek, szczególnie młodych kobiet, podkreślając, że to właśnie latem dochodzi do największej liczby przestępstw na tle seksualnym.

Ostrzejsze kary dla pedofilów

Zgodnie ze statystykami policji na ponad 29 tys. zgłoszonych przestępstw na tle seksualnym w ostatnich trzech latach aż 25 tys. to czyny wobec małoletnich. Nowelizacja kodeksów karnych znacznie zaostrzyła regulację w zakresie przestępstw seksualnych wobec dzieci, jednakże obrońcy praw dziecka apelują o kolejne zmiany zwiększające ich bezpieczeństwo.

Zmiany w kodeksie postępowania karnego

Duża nowelizacja kodeksów karnych weszła w życie 8 czerwca 2010 r. Poniżej prezentujemy wszystkie zmiany przepisów kodeksu postępowania karnego.

Jakie są przesłanki orzekania zakazów (art. 99)

Jeżeli sprawca dopuścił się czynu zabronionego w stanie niepoczytalności określonej w art. 31 § 1, sąd może orzec tytułem środka zabezpieczającego obowiązek lub zakazy wymienione w art. 39 pkt 2-3, jeżeli jest to konieczne ze względu na ochronę porządku prawnego, oraz przepadek wymieniony w art. 39 pkt 4.

Umieszczenie sprawcy w zakładzie leczenia odwykowego (art. 96)

Skazując sprawcę na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo popełnione w związku z uzależnieniem od alkoholu lub innego środka odurzającego, sąd może orzec umieszczenie sprawcy w zamkniętym zakładzie leczenia odwykowego, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo ponownego popełnienia przestępstwa związanego z tym uzależnieniem.

Umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym (art. 94)

Jeżeli sprawca, w stanie niepoczytalności określonej w art. 31 § 1, popełnił czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości i zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że popełni taki czyn ponownie, sąd orzeka umieszczenie sprawcy w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym

Kary dla przestępców zawodowych (art. 65)

Przepisy dotyczące wymiaru kary, środków karnych oraz środków związanych z poddaniem sprawcy próbie, przewidziane wobec sprawcy określonego w art. 64 § 2, stosuje się także do sprawcy, który z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu lub popełnia przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo w związku mającym na celu popełnienie przestępstwa oraz wobec sprawcy przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Pojęcie recydywy w kodeksie karnym (art. 64)

Jeżeli sprawca skazany na przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Kampania „Dziecko - świadek szczególnej troski”

Rozpoczął się trzeci etap kampanii „Dziecko - świadek szczególnej troski”. Celem akcji jest zagwarantowanie ochrony w postępowaniu karnym dzieciom – ofiarom i świadkom przestępstw.

Niepoczytalność lub poczytalność ograniczona sprawcy wykroczenia

Przepisy kodeksu wykroczeń precyzyjnie regulują sytuacje, gdy sprawcą wykroczenia jest osoba, co do której istnieją wątpliwości odnośnie stanu jej zdrowia psychicznego.

Tydzień pomocy ofiarom przestępstw 22.02 – 28.02

Inicjatywa „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” zapoczątkowana została w 2000 roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jej celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby prawa i osób, którzy zostali pokrzywdzeni w wyniku przestępstwa.

Obowiązki sprawcy przy warunkowym umorzeniu postępowania (art. 67)

Okres próby nie może być krótszy niż rok, a dłuższy niż 2 lata. Biegnie on od uprawomocnienia się orzeczenia, tzn. od dnia następnego po dniu, w którym upłynął termin do zaskarżenia orzeczenia o warunkowym umorzeniu postępowania. Okres próby jest okresem kontrolowanej wolności i okresem, w którym sprawca ma wywiązać się z nałożonych na niego obowiązków. Od charakteru nałożonych obowiązków i wymierzonych środków zależeć będzie długość okresu próby.

Indywidualizacja wymiaru kary (art. 55)

Okoliczności wpływające na wymiar kary uwzględnia się tylko co do osoby, której dotyczą.

Środki oddziaływania wychowawczego

Środki oddziaływania wychowawczego stanowią swoisty instrument oddziaływania na sprawcę, charakterystyczny dla prawa wykroczeń. Jego dobrodziejstwo polega na tym, że w określonych sytuacjach sprawcy wykroczenia, który powinien zostać ukarany, nie wymierza się kary lecz stosuje o wiele mniej dolegliwy środek, np. środek wychowawczy w postaci pouczenia, zwrócenia uwagi, ostrzeżenia.

Warunki odpowiedzialności za wykroczenie

Określenie, kto i w jakiej sytuacji ponosi odpowiedzialność za wykroczenie jest niezmiernie ważne. Kwestii odpowiedzialności za wykroczenie nie można sprowadzić do jednej okoliczności – składa się na nich kilka powiązanych ze sobą okoliczności.Odpowiedzialność za wykroczenie jest zdolnością popełnienia czynu, który jest wykroczeniem połączoną z koniecznością przyjęcia ujemnych konsekwencji (czyli kary lub innej dolegliwości).

Zastępcza kara aresztu

Kodeks wykroczeń ustanawia regułę, w myśl której kara aresztu to tzw. ultima ratio, czyli środek ostateczny. Wynika to naturalnie z faktu, iż jest to najsurowsza z możliwych kar. Wykorzystując ten fakt ustawodawca stworzył konstrukcję tzw. zastępczej kary aresztu, czyli de facto kary, która może być orzekana w stosunku do sprawcy, w sytuacji, gdy nie odbywa on w ogóle lub nie odbywa prawidłowo orzeczonej wobec niego kary grzywny lub aresztu.

REKLAMA