| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Przemoc w rodzinie - vademecum

Przemoc w rodzinie - vademecum

Ofiary przemocy w rodzinie niejednokrotnie czują się bezradne i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Podpowiadamy jakie możliwości daje prawo.

Czym jest przemoc w rodzinie?

Definicję przemocy w rodzinie zawiera ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z nią przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Zobacz również: Przemoc w rodzinie: jak możemy pomóc?

Jakie prawa przysługują ofierze?

Ofiara domowej przemocy ma prawo do korzystania z bezpłatnych form wsparcia, do których należą w szczególności: poradnictwo medyczne, psychologiczne, prawne, socjalne , zawodowe i rodzinne.

Po znowelizowaniu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w sierpniu 2010 r. ofiary rodzinnej przemocy mają prawo do uzyskania bezpłatnego badania lekarskiego  w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała.

Zobacz również: Jak uzyskać zaświadczenie lekarskie dla ofiary przemocy w rodzinie

Do dyspozycji osób pokrzywdzonych są również ośrodki wsparcia. Z rozwiązań prawnych warto wymienić możliwość orzeczenia w stosunku do sprawcy przemocy w rodzinie zakazu zbliżania się do osoby pokrzywdzonej oraz zakazu kontaktowania się. Ofiara ma prawo domagać się eksmisji sprawcy przemocy.

Zobacz również: Zakaz zbliżania się i eksmisja sprawcy domowej przemocy

Niebieskie Karty

Do uruchomienia tej procedury nie jest wymagana zgoda osoby dotkniętej przemocą. Wszczęcie działań następuje poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta” w przypadku podejrzenia o stosowaniu przemocy w rodzinie. Procedurę realizują jednostki organizacyjne pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia.

Zobacz również: Czym jest "Niebieska Karta"

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »