REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy pokrzywdzony może wystąpić w sprawie w roli oskarżyciela?

Redakcja
Prawa ofiary przestępstwa. / fot. Fotolia
Prawa ofiary przestępstwa. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stronami postępowania karnego, co do zasady, są oskarżony oraz prokurator. W wyjątkowych sytuacjach w roli oskarżyciela może wystąpić również pokrzywdzony. Będzie miało to miejsce, gdy wniesie subsydiarny akt oskarżenia lub włączy się do sprawy w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Odmowa wszczęcia śledztwa

W formie śledztwa lub dochodzenia prowadzone jest postępowanie przygotowawcze, które ma na celu określenie popełnionego czynu, wykrycie sprawcy, zbadanie okoliczności sprawy i zebranie dowodów.

REKLAMA

Jednak nie zawsze postępowanie przygotowawcze zostanie wszczęte. Pokrzywdzony może otrzymać postanowienie o odmowie wszczęcia lub umorzeniu śledztwa lub dochodzenia. W takiej sytuacji ma dwie możliwości – albo zaniechać dalszych działań, albo złożyć zażalenie do sądu.

Złożenie zażalenia do sądu jest wolne od opłat.

Jeżeli sąd stwierdzi, że odmowa wszczęcia (umorzenie) była niezasadna, wówczas uchyli postanowienie i może przekazać prokuratorowi wytyczne, co do dalszego prowadzenia sprawy. Może jednak uznać je za uzasadnione – wówczas pokrzywdzony nie ma już możliwości dalszego działania.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponowna odmowa lub umorzenie

Jeżeli pomimo uchylenia postanowienia prokuratora, ponownie odmówi on wszczęcia postępowania przygotowawczego lub takie umorzy, pokrzywdzony ma prawo przejąć inicjatywę i sam zająć się sprawą – wnosząc tzw. subsydiarny akt oskarżenia.

Wniesienie subsydiarnego aktu oskarżenia powinno spełniać pewne warunki. Po pierwsze, powinno zostać wniesione do sądu w ciągu miesiąca od doręczenia zawiadomienia o powtórnym utrzymaniu w mocy postanowienia o odmowie wszczęcia lub umorzenia postępowania. Ponadto, subsydiarny akt oskarżenia powinien zostać sporządzony i podpisany przez adwokata lub radcę prawnego. Do aktu należy dołączyć po jednym odpisie dla oskarżonych i prokuratora. Prokurator może wziąć udział w rozprawie, ale tylko na prawach uczestnika, występując w roli rzecznika interesu publicznego.

Zobacz serwis: Świadek

Oskarżyciel posiłkowy

REKLAMA

Wystąpienie z własnym aktem oskarżenia nie jest jedyną sytuacją, kiedy pokrzywdzony może skorzystać z uprawnień oskarżyciela. Inną możliwością jest włączenie się do sprawy w charakterze oskarżyciela posiłkowego, co może mieć miejsce, gdy prokurator wniósł akt oskarżenia w sprawie przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego.

Oświadczenie o przystąpieniu do sprawy w charakterze oskarżyciela posiłkowego powinno zostać złożone do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej (czyli do momentu odczytania oskarżonemu aktu oskarżenia). Po tym czasie uprawnienie wygasa.

W takiej sytuacji, pokrzywdzony staje się w postępowaniu karnym stroną, co jest, zasadniczo, uprawnieniem tylko prokuratora i oskarżonego. Dzięki temu, pokrzywdzony może składać wnioski dowodowe, zadawać pytania świadkom czy składać środki odwoławcze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA