| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Czego osoba pomówiona może domagać się od sprawcy?

Czego osoba pomówiona może domagać się od sprawcy?

Pomówienie, czyli informacja poniżająca inną osobę, jest przestępstwem określonym w kodeksie karnym. Czego można domagać się od sprawcy takiego przestępstwa? Czy przysługuje nam tylko droga postępowania karnego, czy możemy domagać się swoich roszczeń także w postępowaniu cywilnym?

Kiedy wpis będzie pomówieniem?

Pomówienie to taka informacja, która może poniżyć inną osobę w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Może dotyczyć ona zarówno postępowania osoby, jak i jej właściwości.

Osoba pomawiana nie musi być wskazana z imienia i nazwiska, ale wystarczy, aby zamieszczone informacje umożliwiały łatwe jej zidentyfikowanie.

Pomawiana osoba, która dotrze do wpisu i rozpozna, że dotyczy właśnie jej, ma prawo domagać się, by sprawca poniósł konsekwencje prawne swojego czynu.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Czego można domagać się od sprawcy?

W pierwszej kolejności, osoba, która znalazła w Internecie nieprzychylne informacje na swój temat, powinna zgłosić się do administratora strony o usunięcie (ewentualnie zmianę) takich informacji. Na ogół nie ma z tym większego problemu, gdyż administratorzy stron WWW nie chcą być współodpowiedzialni za umieszczanie tego typu danych. Jeżeli jednak administrator odmówi usunięcia wpisu można wystąpić z oskarżeniem prywatnym także przeciwko niemu (byłby współodpowiedzialny razem z autorem wpisu).

Kolejnym krokiem, jaki może poczynić pokrzywdzony jest albo skierowanie przeciwko sprawcy prywatnego aktu oskarżenia (postępowanie karne) albo wystąpienie z pozwem o naruszenie dóbr osobistych (postępowanie cywilne). W obu przypadkach niezbędne będzie zabezpieczenie dowodów przestępstwa, tj. pomawiających wpisów na forum internetowym (np. zrobienie zrzutów ekranu monitora).

Pokrzywdzony będzie mógł również domagać się od sprawcy odszkodowania (jeżeli w wyniku pomawiającego wpisu osoba poniosła szkodę) albo zadośćuczynienia (za krzywdę w postaci strat moralnych).

Zobacz serwis: Prawo karne

Identyfikacja sprawcy

Biorąc pod uwagę fakt, iż Internet zapewnia anonimowość, największym problemem może być zidentyfikowanie sprawcy przestępstwa. Dostarczyciel usług internetowych może bowiem odmówić przekazania danych osobowych sprawcy.

W takiej sytuacji możemy zgłosić się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, który może nakazać przekazanie danych niezbędnych do sformułowania pozwu (imię, nazwisko, adres).

Następnie pozostaje ustalić, czy to rzeczywiście ta osoba wykorzystała do dokonania wpisu komputera o danym numerze IP.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.
Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »