REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można składać reklamację w innym sklepie?

Uprawnienia reklamacyjne należy kierować do tego przedsiębiorcy, który jest stroną umowy sprzedaży.
Uprawnienia reklamacyjne należy kierować do tego przedsiębiorcy, który jest stroną umowy sprzedaży.

REKLAMA

REKLAMA

Kupując rzecz w sklepie zawieramy umowę z przedsiębiorcą, który ten sklep prowadzi. Stwierdzenie to może być istotne z punktu widzenia sytuacji, kiedy to chcemy wnieść reklamację do innego sklepu, niż ten w którym rzecz kupiliśmy.

Reklamacja w innym sklepie

Kupując rzecz przeważnie nie zakładamy, że już wkrótce będziemy musieli udać się z reklamacją wadliwego towaru. Co jednak zrobić, jeżeli kupiliśmy rzecz daleko od miejsca, w którym mieszkamy. Czy można reklamację wnosić do innego sklepu, niż ten w którym rzecz nabyliśmy?

REKLAMA

REKLAMA

Niekiedy odpowiedź na te pytanie może mieć istotne znaczenie. „Będąc w Krakowie na wakacjach zaszalałem i kupiłem sobie aparat fotograficzny w jednym ze sklepów ogólnopolskiej sieci. Po wakacjach sprzęt zaczął szwankować. Gdy poszedłem do sklepu tej sieci w moim rodzinnym Gdańsku odesłano mnie do sklepu, w którym dokonałem zakupu. Co mam robić?” pisze jeden z użytkowników naszego forum.

Jak to zatem jest z przyjmowaniem reklamacji przez inne sklepy tej samej sieci? Odpowiedź na to pytanie nie wcale taka prosta. Punktem wyjścia powinno być jednak stwierdzenie, że umowa sprzedaży, jaką zawieramy w obrocie konsumenckim, jest umową między dwoma stronami tj. między kupującym i sprzedającym. Prawa i obowiązki jakie wypływają z tej umowy dotyczą tylko tych dwóch osób.

Zobowiązanie umowne jest zawierane pomiędzy dwoma stronami, a prawa i obowiązki nie mogą być nałożone na trzeci podmiot. Zatem uprawnienia reklamacyjne należy kierować do tego sprzedawcy, który jest stroną umowy. Sklepy tej samej marki mogą należeć do różnych przedsiębiorców (np. sklepy franczyzowe).

Zobacz serwis: Reklamacje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tego stwierdzenia wynika kolejne. Prawa i obowiązki dotyczące reklamacji danego produktu będą dotyczyły tylko tych dwóch osób. Zatem reklamacji nie będzie można wnieść do sprzedawcy, który stroną naszej umowy nie był.

Powyższe stwierdzenia mają dość istotne znaczenie. Zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że sklepy choć z tej samej sieci, mogą mieć odrębną osobowość prawną. Taka praktyka nie jest obca także w wielkich sieciach, kiedy to często sklepy są prowadzone przez odrębnych przedsiębiorców (w formie spółek), których udziałowcem lub akcjonariuszem jest główna spółka.

Pamiętaj, że w sklepie zawierasz umowę z przedsiębiorcą, który prowadzi ten sklep.

Co to oznacza dla naszej reklamacji?

Zatem w sytuacji, jeżeli sklep w Gdańsku jest prowadzony przez innego przedsiębiorcę, niż sklep w Krakowie, choćby oba były tej samej marki, to reklamacji od towaru kupionego w stolicy Małopolski nie będzie można wnieść na Pomorzu. Z drugiej strony w odwrotnej sytuacji, jeżeli oba sklepy należą do tego samego podmiotu (który w umowie z nami jest stroną) to nie ma przeciwwskazań, by taką reklamację wnieść w innym sklepie.

Zobacz: Czy można reklamować przeceniony towar?

Franczyza

Zatem, aby rozstrzygnąć czy dana reklamacja może być wniesiona w innym sklepie tej samej marki trzeba najpierw określić status prawny sklepu, czy też bardziej precyzyjnie czy przedsiębiorca prowadzący sklep jest stroną naszej umowy. W wielu przypadkach może się bowiem zdarzyć tak, że dany sklep działa na podstawie np. franczyzy. Oznacza to, że sklep jest prowadzony przez osobnego przedsiębiorcę, który jedynie korzysta z marki.

Sieć sklepów franczyzowych ma np. marka TOP SECRET.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA