| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > OFE Vademecum

OFE Vademecum

Otwarty fundusz emerytalny tworzony i zarządzany jest przez powszechne towarzystwo emerytalne. W ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę należy zawrzeć umowę z wybranym funduszem emerytalnym, jeśli tego nie dokonamy możemy zostać przydzieleni do losowo wybranego OFE.

Co ZUS robi z pozostałą częścią? Pozostała część, czyli 5 proc. ewidencjonowana jest przez ZUS na subkoncie, prowadzonym w ramach konta ubezpieczonego będącego członkiem OFE. Co ważne środki zgromadzone na subkoncie podlegają podziałowi w razie śmierci ubezpieczonego, rozwodu, unieważnienia małżeństwa oraz w razie ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa.

Zobacz także: Zmiany w składkach OFE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o stanie naszego konta emerytalnego. Informacja taka zawiera miedzy innymi:  kwotę zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowanych na I filarze, kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego (gdy kapitał został dla danej osoby już ustalony), wysokość należnych i odprowadzonych składek na otwarte fundusze emerytalne.

Zobacz także: Czy ZUS informuje o składkach w OFE

Zmiana OFE

Każdy członek OFE może zmienić swój fundusz, można tego dokonać w dowolnym momencie. Od 1 maja 2011 roku zmiana OFE jest bezpłatna dla każdego członka funduszu emerytalnego.

Jeżeli członek otwartego funduszu przystępuje do innego otwartego funduszu, jest obowiązany zawiadomić na piśmie o zawarciu umowy z tym funduszem otwarty fundusz, którego dotychczas był członkiem. Jest to o tyle ważne, że zmiana otwartego funduszu związana jest z przeniesieniem środków znajdujących się na obecnym rachunku do innego funduszu, czyli tzw. wypłatą transferową.

Zobacz także: Czy można zmienić OFE

Zobacz także: Jak zmienić OFE

Zobacz także: Czy można wypisać się z OFE

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odprowadzeniu przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego podlega jedynie część wynosząca 2,3 proc.
Odprowadzeniu przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego podlega jedynie część wynosząca 2,3 proc.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK