| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > OFE Vademecum

OFE Vademecum

Otwarty fundusz emerytalny tworzony i zarządzany jest przez powszechne towarzystwo emerytalne. W ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę należy zawrzeć umowę z wybranym funduszem emerytalnym, jeśli tego nie dokonamy możemy zostać przydzieleni do losowo wybranego OFE.

Co ZUS robi z pozostałą częścią? Pozostała część, czyli 5 proc. ewidencjonowana jest przez ZUS na subkoncie, prowadzonym w ramach konta ubezpieczonego będącego członkiem OFE. Co ważne środki zgromadzone na subkoncie podlegają podziałowi w razie śmierci ubezpieczonego, rozwodu, unieważnienia małżeństwa oraz w razie ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa.

Zobacz także: Zmiany w składkach OFE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o stanie naszego konta emerytalnego. Informacja taka zawiera miedzy innymi:  kwotę zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowanych na I filarze, kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego (gdy kapitał został dla danej osoby już ustalony), wysokość należnych i odprowadzonych składek na otwarte fundusze emerytalne.

Zobacz także: Czy ZUS informuje o składkach w OFE

Zmiana OFE

Każdy członek OFE może zmienić swój fundusz, można tego dokonać w dowolnym momencie. Od 1 maja 2011 roku zmiana OFE jest bezpłatna dla każdego członka funduszu emerytalnego.

Jeżeli członek otwartego funduszu przystępuje do innego otwartego funduszu, jest obowiązany zawiadomić na piśmie o zawarciu umowy z tym funduszem otwarty fundusz, którego dotychczas był członkiem. Jest to o tyle ważne, że zmiana otwartego funduszu związana jest z przeniesieniem środków znajdujących się na obecnym rachunku do innego funduszu, czyli tzw. wypłatą transferową.

Zobacz także: Czy można zmienić OFE

Zobacz także: Jak zmienić OFE

Zobacz także: Czy można wypisać się z OFE

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK