| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Rozwiązanie umowy > Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę?

Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę?

Niektórych pracowników, zgodnie z przepisami prawa pracy, nie można zwolnić. Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę dotyczy chociażby osób w wieku przedemerytalnym. Pracodawca nie może wypowiedzieć także umowy o pracę podczas urlopu.

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę dotyczy pracownika, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do emerytury. Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Należy wiedzieć o tym, że w niektórych sytuacjach pracodawca będzie mógł pracownika w okresie tej ochrony zwolnić.  Powodem będzie na przykład ciężkie i zawinione naruszenie przez pracownika jego obowiązków. Ochrona pracownika przewidziana w omawianym przepisie dotyczy, więc wypowiedzenia definitywnego oraz zmieniającego warunki pracy i płacy. Nie będzie natomiast, na podstawie art. 39 Kodeksu pracy, chroniony pracownik, który rozwiąże umowę o pracę za porozumieniem stron. Ochronie tej nie podlegają także pracownicy, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego i zostali zwolnieni bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych albo niezawinionych przez pracownika (Wyrok SN z dnia 20 grudnia 2013 r., sygn. II PK 99/13).

Zobacz serwis: Praca

Ochrona wynikająca z art. 39 Kodeksu pracy nie ma zastosowania także do pracowników, którzy uzyskali prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 40 k.p.). Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 27 stycznia 2016 roku (sygn. akt III PZP 9/15) orzekł, że przepis art. 40 k.p. wyłącza stosowanie zakazu wypowiedzenia umowy o pracę, o którym mowa w art. 39 k.p. niezależnie od tego, czy uzyskanie przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy nastąpiło przed, czy w okresie ochronnym.

Pracodawca nie może także wypowiedzieć umowy pracownikowi przebywającemu na urlopie. Dotyczy to nie tylko urlopu wypoczynkowego, ale również macierzyńskiego, rodzicielskiego, czy też wychowawczego. Tak, więc specjalnej ochronie podlegają rodzice korzystający z takich urlopów. Szczególną ochroną objęte są także ciężarne pracownice oraz pracownicy młodociani.

Należy pamiętać o tym, że mimo objęcia ochroną niektórych grup pracowników przed zwolnieniem są sytuacje, w których pracodawca może wręczyć wypowiedzenie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »