| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Czym różni się umorzenie postępowania, od warunkowego umorzenia postępowania?

Czym różni się umorzenie postępowania, od warunkowego umorzenia postępowania?

Zarówno umorzenie jak i warunkowe umorzenie postępowania karnego są sposobami jego zakończenia, różnice dotyczą jednak skutków takich orzeczeń.

Zarówno umorzenie jak i warunkowe umorzenie postępowania karnego są sposobami jego zakończenia. Obecnie tylko sąd jest władny postępowanie warunkowo umorzyć, bowiem taka forma zakończenia postępowania jest stwierdzeniem winy, a osoba, wobec której prokurator skierował wniosek o warunkowe umorzenie postępowania uważana jest za oskarżonego.

Jeśli chodzi o umorzenie postępowania to decyzję taką może podjąć zarówno sąd jak i prokurator. Inne są również przesłanki umorzenia i warunkowego umorzenia postępowania.

Warunkowe umorzenie postępowania.

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie wobec oskarżonego, jeżeli:

  • wina i społeczna szkodliwość zarzuconego mu czynu nie są znaczne,
  • czyn zagrożony jest karą nie przekraczającą 3 lat pozbawienia wolności,
  • okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości,
  • postawa i dotychczasowa niekaralność za przestępstwo umyślne, warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, iż będzie on przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Mamy to więc do czynienia z sytuacją, w której sąd stwierdza winę oskarżonego jednak nie wymierza mu kary, lecz postępowanie karne zostaje warunkowo umorzone na okres próby, który wynosi od roku do lat 2.

W okresie próby sąd może nałożyć na sprawcę różne obowiązki np. oddać go pod dozór kuratora czy osoby godnej zaufania, orzec świadczenie pieniężne czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres do 2 lat.

Jak nadmieniono wyżej, co do zasady postępowanie karne może zostać warunkowo umorzone w przypadku gdy czyn zarzucony oskarżonemu zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3.

Kodeks karny przewiduje jednak możliwość umorzenia warunkowego postępowania dotyczącego przestępstwa zagrożonego karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Warunkiem, jest pojednanie się sprawcy z pokrzywdzonym i naprawienie wyrządzonej mu szkody, bądź też uzgodnienie z pokrzywdzonym sposobu jej naprawienia.

Podjęcie postępowania

Postępowanie warunkowo umorzone MUSI zostać przez sąd podjęte jeżeli sprawca w okresie próby popełni przestępstwo umyślne za które zostanie prawomocnie skazany.

Sąd MOŻE natomiast podjąć postępowanie karne, jeśli sprawca w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, a więc np. popełni inne przestępstwo, a także gdy nie naprawi szkody pokrzywdzonemu, lub nie wykonuje nałożonych przez sąd obowiązków.

Po upływie okresu próby oraz dodatkowego okresu 6 miesięcy warunkowo umorzonego postępowania nie można podjąć.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W okresie próby sąd może nałożyć na sprawcę różne obowiązki.
W okresie próby sąd może nałożyć na sprawcę różne obowiązki.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »