| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Czy umowę najmu można zawrzeć przez pełnomocnika?

Czy umowę najmu można zawrzeć przez pełnomocnika?

Pełnomocnictwo umożliwia dokonanie czynności prawnych w imieniu innej osoby. Jest bardzo przydatne, gdy nie możemy osobiście zawrzeć umowy. Czym jest pełnomocnictwo? Czy można go udzielić do wynajęcia w naszym imieniu mieszkania?

Rodzaj pełnomocnictwa wpływa na jego treść. W dokumencie należy wskazać kto udziela pełnomocnictwa, czy udziela go w imieniu własnym czy np. w imieniu przedsiębiorstwa oraz zakres umocowania.

Jeśli ważność czynności prawnej zależy od dokonania jej w określonej formie, to pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Pełnomocnictwo ogólne musi być zawsze, pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.

Umowa przeniesienia własności nieruchomości wymaga pod rygorem nieważności formy aktu notarialnego. Zatem pełnomocnictwo do kupna nieruchomości, musi także być udzielone w formie aktu notarialnego.

Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna, która w momencie dokonywania czynności prawnych legitymuje się co najmniej ograniczoną zdolnością do czynności prawnych.

Pani Jola chce wynająć mieszkanie na 2 lata. Nie może jednak sama podpisać umowy, więc udziela pełnomocnictwa do podpisania umowy swojej siostrze. Umowa najmu w tym wypadku musi być zawarta na piśmie, więc pełnomocnictwo dla swojej ważności również wymaga formy pisemnej. 

Zobacz również: Vademecum: Wynajem mieszkania

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK