| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki w UE > Wynagrodzenie za pracę w Grecji

Wynagrodzenie za pracę w Grecji

Średnie wynagrodzenie w Grecji jest niższe niż w innych krajach europejskich, może dlatego Grecja jako kierunek emigracji jest wybierana zdecydowanie rzadziej.

W Grecji obowiązuje dość silna ochrona pracownika, uznawanego za zdecydowanie słabszą stronę w stosunku pracy. Dlatego też ogólne prawo pracy jest regulowane przez liczne ustawy, rozporządzenia, dekrety, układy zbiorowe pracy, orzeczenia arbitrażowe oraz regulaminy pracy. W ten sposób regulowane jest między innymi minimalne wynagrodzenie za pracę, jakie musi otrzymać każdy pracownik.


Pomimo, iż jest ono niższe niż w innych krajach Europy, to jednak zdecydowanie wyższe niż polskie, bo wynosi ok. 680 euro brutto miesięcznie.

Takie minimalne wynagrodzenie obowiązuje wszystkich pracodawców. Pracodawcy mogą zlecić wykonanie pracy w godzinach nadliczbowych, jednakże wcześniej powinni uzyskać akceptację lokalnego urzędu pracy. Jeśli takiej zgody nie posiadają, każda godzina nadliczbowa płacona jest w wysokości 100%.

Jeżeli pracodawca posiada pozwolenie na zatrudnianie pracowników w godzinach nadliczbowych, to kwestie płatności za takie godziny przedstawiają się następująco:

  • pierwsze dodatkowe 5 godzin – plus 25%;
  • następne dodatkowe 120 godzin – plus 50%;
  • następne dodatkowe godziny – plus 75%.

 Charakterystyczne dla Greków jest to, że wydają znacznie więcej pieniędzy niż zarabiają.

Źródło: www.eures.praca.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Rutkowski

Partner w KDCP. Doświadczony Radca prawny i Doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem w tematyce VAT, akcyzy, opłaty paliwowej. I miejsce w kategorii akcyza rankingu Najlepszych Doradców Podatkowych 2015 roku Dziennika Gazeta Prawna. W latach 2012–2015 lider zespołu akcyzowego w PricewaterhouseCoopers. Wcześniej Deloitte i Ernst & Young. Doradca największych polskich i zagranicznych podmiotów z branż energetycznej, paliwowej, alkoholowej, tytoniowej, chemicznej i automotive. Członek Prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan – wiceprzewodniczący Grupy Akcyzowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących akcyzy, opłaty paliwowej i procedury podatkowej. Prelegent na licznych konferencjach naukowych i branżowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Finansów i Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również podyplomowe studia o specjalizacji podatkowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK