REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać alimenty od dłużnika przebywającego w Belgii?

Wioleta Matela
Jeżeli dłużnik zamieszkuje w Belgii, dochodzenie należności alimentacyjnych z Polski umożliwia Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą.
Jeżeli dłużnik zamieszkuje w Belgii, dochodzenie należności alimentacyjnych z Polski umożliwia Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą.

REKLAMA

REKLAMA

Belgia jest stroną Konwencji Nowojorskiej o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą. W celu uzyskania alimentów od dłużnika przebywającego za granicą należy udać się do sądu okręgowego. W niektórych przypadkach może pomóc konsulat.

Na podstawie Konwencji Nowojorskiej

REKLAMA

Jeżeli dłużnik zamieszkuje w Belgii, dochodzenie należności alimentacyjnych z Polski umożliwia Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą.

REKLAMA

Stosuje się ją we wszystkich przypadkach, kiedy uchylający się od płacenia alimentów rodzic zamieszkuje w Belgii. Utrudnienia w przeprowadzeniu tej procedury mogą polegać na ustaleniu adresu dłużnika. W praktyce bez takiej wiedzy dochodzenie świadczeń alimentacyjnych za granicą jest znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe. O pomoc w ustaleniu aktualnego adresu dłużnika można zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli. Poniżej zamieszczamy adres i numer telefonu Wydziału Konsularnego:

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli
Rue des Francs 28
1040 Etterbeek Bruxelles
Belgique
Tel.
centrala (czynna całą dobę): 00 32 2 73 90 100 lub 101
sekretariat WK (codziennie od 8.30 do 16.30): 00 32 2 73 90 121
fax. 00 32 2 73 64 459 lub 73 60 464
e-mail : bebruamb3@msz.gov.pl

Zobacz również: Ile wynoszą alimenty dla dziecka w Niemczech?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszym krokiem jest złożenie do sądu w Polsce wniosku o przesłanie do sądu w kraju pobytu dłużnika alimentacyjnego dokumentów upoważniających ten sąd do przeprowadzenia egzekucji.

Wniosek składamy w sądzie okręgowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów. W sądzie można również otrzymać wzór wniosku.

Wniosek powinien zawierać:

 • imię i nazwisko, adres, datę urodzenia, obywatelstwo i zawód lub zajęcie uprawnionego, jak również w zależności od konkretnego przypadku nazwisko i adres jego ustawowego przedstawiciela;
 • imię i nazwisko zobowiązanego; nadto, jeżeli uprawniony posiada co do tego wiadomości, adresy zobowiązanego z ostatnich pięciu lat, jego datę urodzenia, obywatelstwo, i zawód lub zajęcie;
 • bliższe dane dotyczące podstaw, na których opiera się roszczenie, rodzaju i wysokości żądanych świadczeń alimentacyjnych oraz inne mające znaczenie dane, dotyczące na przykład stosunków majątkowych i rodzinnych uprawnionego i zobowiązanego.

Do wniosku należy dołączyć pełnomocnictwo dla organu zagranicznego do działania w zastępstwie uprawnionego.

Od wniosku nie pobiera się opłat.

Rozporządzenia unijne

Alimentów z zagranicy można dochodzić także na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych. Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie w stosunku do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej z wyjątkiem Danii i w odniesieniu do wyroków wydanych po dniu 1 marca 2002 roku. Zgodnie z rozporządzeniem, posiadając wyrok zasądzający alimenty wydany w jednym kraju członkowskim UE, można starać się o jego egzekucję bezpośrednio w kraju, w którym przebywa dłużnik alimentacyjny. W tym przypadku również konieczne jest wskazanie adresu zamieszkania lub przynajmniej miejsca zatrudnienia dłużnika za granicą. Trudność tej procedury polega również na tym, że wniosek do właściwego organu państwa obcego należy złożyć w języku tego państwa. Warto tu zatem skorzystać z pomocy prawnika.

Od czerwca łatwiejsza egzekucja alimentów z zagranicy

Od czerwca 2011 r. mają obowiązywać przepisy rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych, które zmieniają przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001. Nowe uregulowania mają na celu znaczne ułatwienie egzekucji alimentów z Unii. Egzekucja na podstawie polskiego wyroku po nadaniu mu klauzuli wykonalności w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej będzie przeprowadzana niemal automatycznie bez dodatkowych formalności. Ponadto rodzice dochodzący roszczeń alimentacyjnych w innym państwie na rzecz dzieci do 21 roku życia otrzymają w nim prawo do bezpłatnej pomocy prawnej. 

Zobacz również: Nowe przepisy ułatwią egzekucję alimentów z zagranicy

Egzekucja alimentów w Belgii

Egzekucja alimentów za granicą odbywa się według prawa obcego. Zgodnie z obowiązującym w Belgii Kodeksem Sądowym egzekucja alimentów dokonywana jest z ruchomości lub nieruchomości dłużnika alimentacyjnego oraz z jego wynagrodzenia za pracę. Ponadto w Belgii istnieje również mechanizm egzekucji uproszczonej. Polega on na możliwości podejmowania przez osobę uprawnioną do świadczeń określonych kwot z przychodów dłużnika.

Podstawa prawna:

Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą (Dz. U. z 1961 r., Nr 17, poz. 87);
Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych;
Rozporządzenie Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.

Zobacz również serwis: Egzekucja alimentów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. obowiązkowe podwyżki dla tysięcy Polaków. Niektórzy dostaną ponad 260,00 zł więcej bez składania wniosku.

  Na podwyżki mogą liczyć nie tylko pracownicy, którym uda się wynegocjować je z szefem. Co rok na wzrost wpływów oczekują także osoby, które otrzymują świadczenia długoterminowe z ZUS.

  1780,96 zł zamiast 1588,00 zł albo 1335,72 zł zamiast 1191,00 zł dostaną od 1 marca 2024 r. osoby uprawnione do renty alkoholowej. Sprawdź, komu należy się podwyżka.

  Renta alkoholowa podlega waloryzacji. Od 1 marca 2024 r. osoby, które są do niej uprawnione, mogą więc liczyć na wzrost świadczenia. Jednak nie każdy dostanie tyle samo.

  Kontrola NIK w samorządach wykazała wieloletnie zaniedbania. Konieczne jest zwiększenie ochrony danych osobowych zgodnie z RODO

  Po kontroli przeprowadzonej w województwie podlaskim kontrolerzy NIK stwierdzili nieprawidłowości w dziedzinie ochrony i przetwarzania danych naruszające RODO. W wielu samorządach korzystano z adresów mailowych utworzonych w domenach komercyjnych. Nie zawierano przy tym umów powierzenia przetwarzania danych osobowych. W niektórych Biuletynach Informacji Publicznej stwierdzono publikowanie oświadczeń majątkowych ponad wymagany prawem okres. Ze względu na systemowy charakter nieprawidłowości NIK rozszerzy kontrole na wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w Polsce.

  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  REKLAMA

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  REKLAMA

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  REKLAMA