Kategorie

Jak uzyskać alimenty od dłużnika przebywającego w Belgii?

Wioleta Matela
Jeżeli dłużnik zamieszkuje w Belgii, dochodzenie należności alimentacyjnych z Polski umożliwia Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą.
Belgia jest stroną Konwencji Nowojorskiej o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą. W celu uzyskania alimentów od dłużnika przebywającego za granicą należy udać się do sądu okręgowego. W niektórych przypadkach może pomóc konsulat.

Na podstawie Konwencji Nowojorskiej

Jeżeli dłużnik zamieszkuje w Belgii, dochodzenie należności alimentacyjnych z Polski umożliwia Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą.

Reklama

Stosuje się ją we wszystkich przypadkach, kiedy uchylający się od płacenia alimentów rodzic zamieszkuje w Belgii. Utrudnienia w przeprowadzeniu tej procedury mogą polegać na ustaleniu adresu dłużnika. W praktyce bez takiej wiedzy dochodzenie świadczeń alimentacyjnych za granicą jest znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe. O pomoc w ustaleniu aktualnego adresu dłużnika można zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli. Poniżej zamieszczamy adres i numer telefonu Wydziału Konsularnego:

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli
Rue des Francs 28
1040 Etterbeek Bruxelles
Belgique
Tel.
centrala (czynna całą dobę): 00 32 2 73 90 100 lub 101
sekretariat WK (codziennie od 8.30 do 16.30): 00 32 2 73 90 121
fax. 00 32 2 73 64 459 lub 73 60 464
e-mail : bebruamb3@msz.gov.pl

Zobacz również: Ile wynoszą alimenty dla dziecka w Niemczech?

Pierwszym krokiem jest złożenie do sądu w Polsce wniosku o przesłanie do sądu w kraju pobytu dłużnika alimentacyjnego dokumentów upoważniających ten sąd do przeprowadzenia egzekucji.

Wniosek składamy w sądzie okręgowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów. W sądzie można również otrzymać wzór wniosku.

Wniosek powinien zawierać:

 • imię i nazwisko, adres, datę urodzenia, obywatelstwo i zawód lub zajęcie uprawnionego, jak również w zależności od konkretnego przypadku nazwisko i adres jego ustawowego przedstawiciela;
 • imię i nazwisko zobowiązanego; nadto, jeżeli uprawniony posiada co do tego wiadomości, adresy zobowiązanego z ostatnich pięciu lat, jego datę urodzenia, obywatelstwo, i zawód lub zajęcie;
 • bliższe dane dotyczące podstaw, na których opiera się roszczenie, rodzaju i wysokości żądanych świadczeń alimentacyjnych oraz inne mające znaczenie dane, dotyczące na przykład stosunków majątkowych i rodzinnych uprawnionego i zobowiązanego.

Do wniosku należy dołączyć pełnomocnictwo dla organu zagranicznego do działania w zastępstwie uprawnionego.

Od wniosku nie pobiera się opłat.

Rozporządzenia unijne

Alimentów z zagranicy można dochodzić także na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych. Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie w stosunku do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej z wyjątkiem Danii i w odniesieniu do wyroków wydanych po dniu 1 marca 2002 roku. Zgodnie z rozporządzeniem, posiadając wyrok zasądzający alimenty wydany w jednym kraju członkowskim UE, można starać się o jego egzekucję bezpośrednio w kraju, w którym przebywa dłużnik alimentacyjny. W tym przypadku również konieczne jest wskazanie adresu zamieszkania lub przynajmniej miejsca zatrudnienia dłużnika za granicą. Trudność tej procedury polega również na tym, że wniosek do właściwego organu państwa obcego należy złożyć w języku tego państwa. Warto tu zatem skorzystać z pomocy prawnika.

Od czerwca łatwiejsza egzekucja alimentów z zagranicy

Od czerwca 2011 r. mają obowiązywać przepisy rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych, które zmieniają przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001. Nowe uregulowania mają na celu znaczne ułatwienie egzekucji alimentów z Unii. Egzekucja na podstawie polskiego wyroku po nadaniu mu klauzuli wykonalności w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej będzie przeprowadzana niemal automatycznie bez dodatkowych formalności. Ponadto rodzice dochodzący roszczeń alimentacyjnych w innym państwie na rzecz dzieci do 21 roku życia otrzymają w nim prawo do bezpłatnej pomocy prawnej. 

Zobacz również: Nowe przepisy ułatwią egzekucję alimentów z zagranicy

Egzekucja alimentów w Belgii

Egzekucja alimentów za granicą odbywa się według prawa obcego. Zgodnie z obowiązującym w Belgii Kodeksem Sądowym egzekucja alimentów dokonywana jest z ruchomości lub nieruchomości dłużnika alimentacyjnego oraz z jego wynagrodzenia za pracę. Ponadto w Belgii istnieje również mechanizm egzekucji uproszczonej. Polega on na możliwości podejmowania przez osobę uprawnioną do świadczeń określonych kwot z przychodów dłużnika.

Podstawa prawna:

Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą (Dz. U. z 1961 r., Nr 17, poz. 87);
Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych;
Rozporządzenie Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.

Zobacz również serwis: Egzekucja alimentów

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.