reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Egzekucja alimentów > Egzekucja świadczeń alimentacyjnych

Egzekucja świadczeń alimentacyjnych

Każdy rodzic zobowiązany jest do opieki nad dzieckiem, pod którą rozumiemy również zapewnienie mu niezbędnych dla jego utrzymania i wychowania środków. Wysokość oraz rodzaj świadczeń alimentacyjnych zależy zarówno od usprawiedliwionych potrzeb dziecka jak i od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego rodzica.

W praktyce najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wytoczenie przed sąd powództwa o ustalenie wysokości alimentów. Rzadziej spotyka się sytuację, w której byli partnerzy sami ustalają, w jakiej kwocie rodzic niewychowujący dziecka będzie partycypował w kosztach jego utrzymania. Często zdarzają się jednak sytuacje, w których osoba obciążona obowiązkiem alimentacyjnym pomimo dobrej sytuacji materialnej nie wywiązuje się z niego.

Zobacz: Prawo do alimentów przysposobionego

Co zrobić, gdy rodzic nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego?

W sytuacji, w której o wysokości alimentów orzekł prawomocnie sąd należy wystąpić z wnioskiem o nadanie mu klauzuli wykonalności, uiszczając stosowną opłatę sądową. Po uprawomocnieniu się wyroku nadającego klauzurę wykonalności celem prowadzenia egzekucji komorniczej należy złożyć tytuł wykonawczy (wyrok opatrzony klauzurą wykonalności) komornikowi sądowemu. Obecnie wierzyciel może wybrać prowadzącego na jego rzecz postępowanie egzekucyjne komornika.

Zasadą jest, że komornik nie może odmówić przyjęcia wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Komornik, za zgodą wierzyciela, może przekazać całość lub część sprawy egzekucyjnej innemu komornikowi.

Co wpisać w treści wniosku do komornika sądowego?

W treści wniosku należy wskazać dłużnika, wierzyciela, kwotę podlegająca egzekucji. Celem zwiększenia efektywności egzekucji powinno się wskazać jak najwięcej informacji dotyczących dłużnika. Najlepiej wskazać jego majątek (- ruchomości np.: samochód, motor, komputer, - nieruchomości np.: adres posiadanego domu, mieszkania, czy działki).

Zobacz: Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Kto ponosi koszty prowadzonej egzekucji?

Zasadą jest, ze wszystkie koszty związane z prowadzeniem egzekucji komorniczej ponosi dłużnik. W przypadku, gdy wierzyciel wnosi o dokonanie pewnych czynności (takich, jak np. ustalenie czy dłużnik jest zatrudniony i jakie dochody) może on zostać obciążony poniesionymi przez komornika wydatkami.

Wierzyciela obciążają ponadto następujące wydatki: diety przysługujące uczestniczącym w tych czynnościach osobom zatrudnionym w kancelarii komornika, koszty przejazdów i noclegów komornika oraz w/w osób, koszty transportu specjalistycznego. W sytuacji, gdy egzekucja prowadzona jest przez wybranego przez wierzyciela komornika poza jego rewirem.

Wzór pozwu o ustalenia ojcostwa i przyznanie alimentów

Jak przebiega egzekucja komornicza?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama