| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Egzekucja alimentów > Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego

Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego

Zatrzymanie prawa jazdy może być konsekwencją uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 12 lutego 2014 roku (sygnatura akt K 23/ 10) zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z konstytucyjną zasadą proporcjonalności i adekwatności.

Problemem zatrzymywania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym TK zajmował się już wcześniej - w składzie pięciu sędziów - w 2009 r (wyrok TK z 22 września 2009 roku, sygnatura akt P 46/07).

Postępowanie alimentacyjne

Postępowanie alimentacyjne prowadzi gmina (urząd gminy bądź ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego do alimentów). Koniecznym warunkiem formalnym wszczęcia takiej procedury jest złożenie wniosku przez uprawnionego. Jeśli świadczenia wypłacane są z funduszu alimentacyjnego wówczas do gminy występuje organ właściwy wierzyciela. Do wniosku warto dołączyć zaświadczenie o bezskuteczności prowadzonej egzekucji. Ma ono na celu egzekucję pieniędzy, które zostały wypłacone w ramach funduszu. Jego stronami są gmina oraz rodzic, nieuiszczający należności alimentacyjnych na dzieci. To do jej kompetencji należy wydanie decyzji o uznaniu rodzica za uchylającego się od realizacji zobowiązań alimentacyjnych. Zgodnie z powyższym jest ona uprawniona do wystąpienia o zatrzymanie prawa jazdy. Wniosek w tej sprawie kierowany jest, z chwilą uprawomocnienia decyzji, do starosty. Dopiero nieefektywność powyższych działań prowadzi do skierowania sprawy do prokuratora. To on ściga dłużników za przestępstwo uporczywej niealimentacji.

Obowiązek prowadzenia postępowania wobec dłużnika alimentacyjnego ciąży na gminie. Zaś decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje starosta.

Przestępstwo uporczywej niealimentacji

Naruszenie prawa w zakresie obowiązku alimentacyjnego zostało uregulowane w art.209 ustawy – Kodeks karny. Zgodnie z treścią wskazanego przepisu przestępstwo to popełnia osoba, która uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na niej z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby bądź naraża osobę (na rzecz, której nie płaci alimentów) na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Wyżej wymienione przesłanki muszą zachodzić łącznie. Jest to przestępstwo skargowe, ściągane na wniosek pokrzywdzonego.

Zwrot prawa jazdy

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy – zgodnie z przepisami wskazanej wyżej ustawy – następuje na wniosek organu właściwego dłużnika po stwierdzeniu ustania przyczyn zatrzymania, tj. po wypełnieniu obowiązku alimentacji. 

Polecamy serwis: Alimenty

Podstawa prawna:

  • wyrok TK z 12 lutego 2014 roku (sygnatura akt K 23/10),
  • wyrok TK z 22 września 2009 roku (sygnatura akt P 46/07),
  • ustawa z 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentacji ( t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1228 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK