REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

"Mater semper certa est, pater est, quem nuptiae demonstrant". Ta łacińska paremia oznacza, iż o ile zawsze pewne jest kim jest matka - o tyle na ojca wskazuje małżeństwo. To domniemanie, można obalić w drodze powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.
es

Domniemanie

REKLAMA

Jeżelidziecko urodzi się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem 300dni od jego ustania (w razie śmierci małżonka lub rozwodu) lubunieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki.Natomiast, gdy dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od ustanialub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiegomałżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.  Są todomniemania ustawowe, które mogą być obalone tylko na skutek wniesieniapowództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Kto może wytoczyć powództwo?

Mąż matki

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może wytoczyć mąż matki w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli mąż matki został całkowicie ubezwłasnowolnionyz powodu choroby psychicznej lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych,na które zapadł w ciągu terminu do wytoczenia powództwa o zaprzeczenieojcostwa, powództwo może wytoczyć jego przedstawiciel ustawowy. Termindo wytoczenia powództwa wynosi w tym wypadku 6 miesięcy od dniaustanowienia przedstawiciela ustawowego, a jeżeli przedstawicielpowziął wiadomość o urodzeniu się dziecka dopiero później - 6 miesięcyod dnia, w którym tę wiadomość powziął.

Jeżeli przedstawiciel ustawowy męża całkowicieubezwłasnowolnionego nie wytoczył powództwa o zaprzeczenie ojcostwa,mąż może wytoczyć takie powództwo po uchyleniu ubezwłasnowolnienia.

Termin do wytoczenia powództwa wynosi w tym wypadku 6miesięcy od dnia uchylenia ubezwłasnowolnienia, a jeżeli mąż powziąłwiadomość o urodzeniu się dziecka dopiero później - 6 miesięcy od dnia,w którym tę wiadomość powziął.

Jeżeli mąż matki zapadł na chorobę psychiczną lubinnego rodzaju zaburzenia psychiczne w ciągu terminu do wytoczeniapowództwa o zaprzeczenie ojcostwa i mimo istnienia podstaw doubezwłasnowolnienia całkowitego nie został ubezwłasnowolniony, może onwytoczyć powództwo w ciągu 6 miesięcy od ustania choroby lub zaburzeń,a gdy powziął wiadomość o urodzeniu się dziecka dopiero później - wciągu 6 miesięcy od dnia, w którym tę wiadomość powziął.

Matka

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może również wytoczyć matka w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka.

Dziecko

Także dziecko po dojściu do pełnoletniości może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki, niepóźniej jednak jak w ciągu 3 lat od osiągnięcia pełnoletniości.

Prokurator

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może wytoczyć także prokurator. Prokuratora jednak nie obowiązują terminy do wytoczenia powództwa. Może on je wytoczyć w każdym czasie.

Powództwo przeciw komu?

Ojciec

Mąż matki powinien wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a jeżeli matka nie żyje - przeciwko dziecku.

REKLAMA

Jeżeli dziecko urodziło się po upływie 180 dniaod zawarcia małżeństwa, a przed upływem 300 dnia od jego ustania lubunieważnienia, obalenie domniemania ojcostwa może nastąpić tylko przezwykazanie niepodobieństwa, żeby mąż mógł być ojcem dziecka. Wykazanieniepodobieństwo oznacza w tym przypadku, udowodnienie że nie jest ojcemnp. poprzez poddanie się badaniom DNA.

Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem 180 dnia od zawarcia małżeństwa, do obalenia domniemania ojcostwa wystarcza, jeżeli w procesie o zaprzeczenie ojcostwa mąż złoży oświadczenie, że nie jest ojcem dziecka.

Jeżeli jednak mąż obcował z matką dziecka nie dawniej niż w 300, a nie później niż w 181 dniuprzed urodzeniem się dziecka albo jeżeli zawierając małżeństwowiedział, że żona jest w ciąży, obalenie domniemania ojcostwa możenastąpić tylko wtedy, gdy zachodzi niepodobieństwo, żeby mąż mógł byćojcem dziecka.

Matka

Matka powinna wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko mężowi i dziecku, a jeżeli mąż nie żyje - przeciwko dziecku.

Obalenie domniemania ojcostwa może nastąpić tylko przez wykazanie niepodobieństwa, żeby mąż mógł być ojcem dziecka.

Dziecko

Dziecko natomiast powinno wytoczyć powództwo przeciwkomężowi swojej matki i matce, a jeżeli matka nie żyje - przeciwko jejmężowi. W sytuacji gdy mąż matki nie żyje, powództwo powinno byćwytoczone przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

Obalenie domniemania ojcostwa może nastąpić tylko przez wykazanie niepodobieństwa, żeby mąż matki mógł być ojcem dziecka.

Po śmierci dziecka zaprzeczenie ojcostwa jest niedopuszczalne.

 Właściwość sądu

Właściwy do rozpoznania sprawy o zaprzeczenie ojcostwa jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania pozwanego. Jeżeli nie jest to możliwe, sprawę wytacza się w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania wnoszącego sprawę.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA