Kategorie

O pracy w Polsce dla cudzoziemców – ważne zmiany

Wanda Sielewicz
Prawnik specjalizujący się w sprawach frankowiczów i odszkodowaniach dla osób represjonowanych
O pracy w Polsce dla cudzoziemców – ważne zmiany/Fot. Shutterstock
O pracy w Polsce dla cudzoziemców – ważne zmiany/Fot. Shutterstock
fot.Shutterstock
Polski rynek pracy otwiera się coraz bardziej na cudzoziemców. Jakich korzystnych zmian mogą niektórzy się z nich spodziewać, gdy zechcą podjąć u nas pracę w 2021 roku?

Coraz więcej obcokrajowców chce w Polsce pracować

Polska jest absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o pracujących tu imigrantów. W 2019 przybyło do nas najwięcej cudzoziemców w całej Unii Europejskiej – aż 2 106 101. Większość z nich przyjeżdża, by podjąć u nas pracę.

Polski rynek pracy powoli nasyca się pracownikami fizycznymi zza wschodniej granicy. Coraz bardziej czują się tu jak u siebie, zostają na dłużej, a wielu z nich decyduje się legalizować swój pobyt.

To właśnie w ostatnich pięciu latach dało się zaobserwować największy wzrost legalnego zatrudnienia wśród obcokrajowców. W 2020 roku, według danych ZUS, aż 725 tys. z nich było zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego.

431 tys. posiadało umowę o pracę. Niespełna 3% płatników składek to osoby, które założyły jednoosobową działalność gospodarczą. (W polskim systemie prawnym tak naprawdę tylko nieliczni cudzoziemcy mogą prowadzić taką działalność – istnieje bowiem wiele obostrzeń, o czym za chwilę). Pozostali, którzy płacili składki na ZUS, byli zatrudnienie na umowę-zlecenie.

¾ zarejestrowanych w ZUS stanowili Ukraińcy, co nie dziwi, bo to najliczniejsza nacja, która przybywa do Polski pracować. To najczęściej ludzie młodzi, których znaczny odsetek może już u nas pozostanie na stałe i założy rodziny.

Na kogo otwiera się polski rynek pracy?

Grudniowa nowelizacja ustawy o cudzoziemcach wprowadziła korzystne zmiany dla przedstawicieli wykwalifikowanych zawodów. Osoby wykonujące zawody medyczne oraz uczestnicy programu Poland.Business Harbour skierowanego do Białorusinów pracujących w innowacyjnych branżach nie potrzebują już zezwolenia na pracę.

Z takiego zezwolenia zwolnione są również osoby przebywające w Polsce na wizach humanitarnych. Jak widać, w dużym stopniu nowelizacja z grudnia jest ukłonem w stronę Białorusinów, którzy uciekają przed reżimem.

Przypomnę jeszcze, że zezwolenia na pracę nie potrzebują również osoby, które mają zezwolenie na pobyt czasowy:

 • by w Polsce studiować,
 • w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
 • są członkami rodziny obywatela Polski,
 • są ofiarami handlu ludźmi
 • lub posiadają Kartę Polaka.

Wszyscy pozostali potrzebują zezwolenia, które jest ważne przez czas określony, maksymalnie do 3 lat. Ważne! Osoby, które otrzymały zezwolenie na pobyt w związku z pracą, w przypadku jej utraty muszą to koniecznie zgłosić w urzędzie wojewódzkim.

Kto może prowadzić w Polsce własną działalność?

Doskonale wiemy, jak wygląda polski rynek pracy. Pracodawcy przez lata namawiali swoich pracowników do przejścia na własną działalność. Nierzadko jest to kluczowym wymaganiem, aby daną osobę zatrudnić.

Tymczasem osoby z zagranicy, jako że nie są polskimi obywatelami, niestety nie zawsze mogą podejmować taką działalność. Istnieją jednak wyjątki, ale tylko dla tych osób, które:

 • posiadają Kartę Polaka,
 • mają zezwolenie na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE,
 • mają zezwolenie na pobyt czasowy na studiowanie w Polsce lub w celu łączenia rodzin,
 • są w związku małżeńskim z Polakiem,
 • posiadają status uchodźcy.

Czyli – jak widać – w większości przypadków są to osoby, które mają bardzo mocne związki z Polską i raczej zostaną tu na stałe.

Pozostałe zmiany w 2021 roku

Nowy rok przyniósł także kilka innych zmian. Jest nią np. obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego przez osoby przybywające do Polski czy to na krócej, czy to na dłużej. Jeśli podejmą pracę, z której pracodawca będzie odprowadzał składki na ZUS, oczywiście takie wymaganie zniknie.

Ponadto Ministerstwo Finansów pragnie, by już każdy cudzoziemiec miał nadany numer PESEL lub NIP, co jest istotne przy wypełnianiu deklaracji podatkowej. Inaczej będzie na tym tracił pracodawca, który raz, że będzie musiał zapłacić wyższy podatek, dwa, że nie będzie mógł nic odliczyć.

Ten rok to także pierwszy rok Wielkiej Brytanii poza strukturami wspólnoty europejskiej. Dlatego przebywający w Polsce Brytyjczycy muszą do końca tego roku wymienić dokumenty pobytowe w urzędach wojewódzkich. Jeśli nie zdążą, w 2022 roku też będą mogli to zrobić, ale pociągnie to za sobą konieczność wypełniania dodatkowych wniosków, ostrzegają polskie władze.

Po bieżące informacje w zmianach w prawie dla cudzoziemców zapraszam na imigrancipolska.pl

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Komplet PREMIUM - Klasyfikacja budżetowa 2022 z programem online na 12 m-cy
Komplet PREMIUM - Klasyfikacja budżetowa 2022 z programem online na 12 m-cy
Tylko teraz
199,00 zł
328,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.