| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Status bezrobotnego > Rejestracja bezrobotnych przez Internet już od połowy 2013 roku

Rejestracja bezrobotnych przez Internet już od połowy 2013 roku

Od połowy 2013 roku będzie możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy jako bezrobotny przez Internet. Możliwość taką przewiduje bowiem rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 13 listopada 2012 roku.

Dwa sposoby rejestracji bezrobotnych

Po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia rozporządzenia w Dzienniku Ustaw będzie możliwe rejestrowanie bezrobotnych drogą elektroniczną. Rozwiązanie takie stwarza bowiem rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 13 listopada 2012 roku w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy.

Po upływie wskazanych 6 miesięcy bezrobotny będzie mógł zarejestrować się w urzędzie pracy na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest osobiste zgłoszenie się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania powiatowego urzędu pracy, sposób ten nie ulega zmianie na podstawie nowego rozporządzenia.

Rejestracja bezrobotnych przez Internet

Drugim sposobem rejestracji bezrobotnego będzie zgłoszenie za pomocą formularza elektronicznego. Zgłoszenie będzie odbywało się poprzez wypełnienie wniosku o dokonanie rejestracji za pośrednictwem formularza elektronicznego, dostępnego na stronie internetowej ministra właściwego do spraw pracy. Formularz elektroniczny będzie również dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw pracy lub za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej, o której mowa w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Zobacz: Kto może być bezrobotnym?

Wypełnienie formularza

Wypełniając formularz elektroniczny, niezbędne będzie podanie wymaganych danych i zeskanowanie odpowiednich dokumentów. Co więcej rejestracja będzie dostępna wyłącznie dla posiadaczy bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem, podpisu potwierdzonego profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej albo podpisu osobistego weryfikowanego certyfikatem podpisu osobistego.

Wymagane dokumenty

Osoba rejestrująca się jako bezrobotna musi przedstawić następujące dokumenty:

  1. dowód osobisty lub inny dokument tożsamości,
  2. świadectwa ukończenia szkoły, dyplomy lub inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje lub zaświadczenia o ukończeniu szkolenia,
  3. świadectwa pracy i inne dokumenty niezbędne do ustalenia przysługujących jej uprawnień,
  4. dokumenty stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania określonych prac, jeżeli takie posiada.
  5. osoba niepełnosprawna składa dodatkowo dokument potwierdzający stopień niepełnosprawności.

Zobacz serwis: Bezrobotny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »