reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Zasiłek dla bezrobotnych > Zasiłek dla bezrobotnych trzeba wykazać w PIT-37

Zasiłek dla bezrobotnych trzeba wykazać w PIT-37

Osoby, które otrzymywały zasiłek dla bezrobotnych w danym roku, powinny go wykazać w swoim zeznaniu podatkowym. Służy do tego formularz PIT-37. Kwotę zasiłku należy wpisać w części C.1. wiersz 5.

Zeznania podatkowe

Zbliża się termin składania zeznań podatkowych. Warto więc wyjaśnić, że również osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych powinny go wykazać w odpowiednim formularzu. Niezłożenie zeznania podatkowego grozi karą grzywny zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego.

Polecamy: PIT 2018 Komentarz + PIT 2018. Plusy i minusy zmian - PREMIUM

PIT – 37

Formularz PIT – 37 jest przeznaczony dla podatników, do których ma zastosowanie

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chodzi tutaj nie tylko o osoby, które uzyskiwały przychody z tytułu wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku pracy, ale również świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy, czyli zasiłku dla bezrobotnych.

Zobacz: Jak nie stracić prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Część C

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek dla bezrobotnych należy wykazać w części C.1. – wiersz 5, która dotyczy dochodów/strat ze źródeł przychodów.

Należy wyjaśnić, że wiersz 5 „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4” wypełniają podatnicy, którzy za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody m.in. w postaci:

1. należności z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

2. zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,

3. należności za pracę przypadających tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,

4. świadczeń wypłaconych z Funduszów: Pracy oraz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

5. stypendiów,

6. świadczeń integracyjnych i motywacyjnej premii integracyjnej, przyznanych na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym,

7. należności wynikającej z umowy aktywizacyjnej,

8. świadczeń pieniężnych wypłacanych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich.

Punkt 4 powyższego wyliczenia wyraźnie wskazuje przychody w postaci świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy. Fundusz Pracy jest to państwowy fundusz celowy, który stanowi główne źródło finansowania usług i instrumentów rynku pracy i świadczeń pieniężnych z tytułu pozostawania bez pracy, w tym zasiłku dla bezrobotnych.

Termin

Należy pamiętać, że zeznanie podatkowe składa się w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Można jest złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub wysłać m.in. w formie dokumentu elektronicznego przez Internet, w tym bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego.

Zobacz serwis: Zasiłek dla bezrobotnych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bezrobotny, zasiłek, zeznanie podatkowe, pit.
Bezrobotny, zasiłek, zeznanie podatkowe, pit.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama