| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Słownik > Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego

Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego

Istnieje możliwość darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego. Taką darowiznę można również odliczyć od podatku.

Odliczenie od podatku dotyczy nie tylko pieniędzy, ale również darowizn innych niż pieniężne, dokonanych w ciągu danego roku kalendarzowego.

Wysokość odliczenia uregulowana jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jeżeli darczyńcą jest osoba fizyczna, to wysokość odliczenia z tytułu darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego nie może przekroczyć 6 proc. dochodu w roku kalendarzowym.

Jeżeli darowiznę chce odliczyć osoba prawna, może ona z tego tytułu zmniejszyć podstawę opodatkowania o maksymalnie 10 proc. dochodu.

Maksymalne kwoty jakie mogą być odliczone od podatku są sumą wszystkich darowizn dokonanych pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia danego roku kalendarzowego.

Również od celu darowizny uzależniona jest możliwość jej odliczenia od podatku. Organizacja pożytku publicznego, której przekazujemy swoją darowiznę musi spożytkować ją w określonym celu.

Cele te to pomoc społeczna, pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji, działalność charytatywna, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, ochrona i promocja zdrowia.

Tylko przy tak spożytkowanych darowiznach darczyńca ma prawo odliczyć od dochodu przekazane organizacji kwoty. Warto więc upewnić się na co przeznaczona jest nasza darowizna.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »