REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić dziecko w sieci? Narzędzia kontroli rodzicielskiej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Jak chronić dziecko w sieci? Narzędzia kontroli rodzicielskiej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach w większości miejsc w Polsce dostęp do sieci jest czymś powszechnym i zwyczajnym. Coraz bardziej przesuwa się również granica pierwszego zetknięcia się z telefonem czy Internetem. To z jednej strony stały kontakt rodzica z dzieckiem, z drugiej – szereg zagrożeń. Jak chronić dziecko w sieci? 

Internet kiedyś i dziś

REKLAMA

Obecni rodzice nastolatków pierwsze telefony komórkowe dostawali prawdopodobnie w liceum (na potrzeby artykułu przyjmijmy, że to pokolenie urodzone w końcówce lat 80.). Rzecz jasna był to wówczas telefon jedynie do wysyłania smsów albo dzwonienia (a raczej „puszczania sygnałów”, bo za odebrane połączenie dzwoniący mógł słono zapłacić). O Internecie w telefonie nie było nawet mowy, a nawet ten dostępny w domu - pod postacią stałego łącza - należał do rzadkości. A jeśli już ktoś był szczęśliwcem ze stałym dostępem do sieci, raczej spędzał długie godziny na czatach, bo właściwie nie było nic innego. To oczywiście spore uproszczenie, ale fakt, Internet lat 90. jeszcze raczkował. Dość przypomnieć, że YouTube nie ma nawet dwudziestu lat! 

REKLAMA

Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Internet ewoluował w narzędzie dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki, bo niewiele jest osób, które nie mają go w swoim smartfonie. Dzisiejsze dzieci nabywają umiejętność „scrollowania” właściwie naturalnie, również do innych urządzeń elektronicznych podchodzą intuicyjnie. To, co z jednej strony jest wygodne, jest zarazem zagrożeniem. 

Pierwszy telefon - kiedy?

REKLAMA

Kiedy jest najlepszy moment na podarowanie dziecku pierwszego telefonu? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale są dane. Przeciętny wiek, w którym dzieci w Polsce dostają telefon z dostępem do sieci to 8 lat i 5 miesięcy. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową Państwowy Instytut Badawczy (NASK-PIB) w ramach projektu „Nastolatki 3.0”. Dzięki dostępowi do telefonu dzieci mogą pozostawać w stałym kontakcie z rówieśnikami, rozwijać swoje hobby czy oglądać ulubione filmy. Niestety, z drugiej strony czyhają niebezpieczeństwa, z których często rodzice nie zdają sobie sprawy. 

Dorosły człowiek niejednokrotnie napotyka w Internecie zagrożenia w postaci próby oszustwa, wyłudzenia danych, podejrzanych linków i, gdy nie zachowa czujności, może wiele stracić. Na dziecko czyha jeszcze więcej zagrożeń. Począwszy od treści nieadekwatnych do wieku przez zakupy w sieci po fora internetowe. 

Kontrola rodzicielska 

Tu z pomocą przychodzą narzędzia kontroli rodzicielskiej. Dzisiejsi rodzice nie w stanie uchronić dziecka przed całym złem tego świata, ale mogą nadzorować aktywność swoich podopiecznych w sieci. Narzędzia pomogą zabezpieczyć dziecko przed atakami cyberprzestępców czy nieodpowiednimi treściami.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Standardowa opcja kontroli rodzicielskiej występuje w większości modeli nowoczesnych smartfonów, zazwyczaj w kategorii Ustawienia. Wystarczy podążać za wskazówkami systemu konfigurując to ustawienie. Ponadto są dostępne również specjalne aplikacje kontroli rodzicielskiej na różne rodzaje oprogramowania. Jak działa taka kontrola rodzicielska? Najczęściej polega ona na połączeniu telefonu rodzica z telefonem dziecka i ustaleniu reguł korzystania z Internetu. Może to być blokowanie dostępu do niektórych stron internetowych czy płatnych usług (jak sklepy internetowe, smsy premium) czy kontrola czasu przeznaczonego na korzystanie z Internetu (limity czasowe). 

Aplikacja mOchrona

W ramach projektu realizowanego w NASK-PIB powstała darmowa aplikacja stworzona dla rodziców z myślą o dzieciach. mOchrona jest darmową aplikacją Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). 

Funkcje aplikacji mOchrona: 

  • konto rodzica - pozwala na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu,
  • domyślnie zablokowane kategorie witryn z przemocą i treściami powszechnie uznanymi za nieodpowiednie dla dzieci (można to zmienić),
  • dziecko może wysłać prośbę o dostęp do zablokowanych treści,
  • aplikacja raportuje o czasie spędzonym przez dziecko np. w mediach społecznościowych,
  • aplikacja zaopatrzona jest w przycisk S.O.S. – dziecko może zaalarmować opiekuna o treści, która wzbudza jego niepokój. 

Aplikację można pobrać na Androida, iOS, HarmonyOS oraz Windows. 

Uświadomienie potencjalnych zagrożeń

Narzędzia kontroli rodzicielskiej to przydatna, a nawet i niezbędna rzecz, ale w pierwszej kolejności rodzic - przed podarowaniem dziecku telefonu czy komputera z dostępem do Internetu - powinien przygotować je do korzystania z sieci. Uświadomienie dziecku czyhających na niego zagrożeń to zwiększenie jego bezpieczeństwa. Pretekstów do dyskusji warto szukać w przykładach z życia znajomych czy bohaterów filmów, bo jedna rozmowa o zagrożeniach w sieci to może być za mało. Ponadto sama aplikacja do kontroli rodzicielskiej i sposób korzystania z niej również powinny być tematem do rozmowy. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przez tę lukę prawną, konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera. „Takie sytuacje zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać, a konsekwencje bywają dramatyczne"

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie są chronieni przed zajęciem przez komornika środków zgromadzonych przez nich na koncie bankowym w takim zakresie, jak osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, w stosunku do których obowiązuje tzw. kwota wolna od potrąceń, której celem jest zabezpieczenie im tzw. minimum egzystencjalnego. Powyższa luka prawna – jak zwraca uwagę mec. Adam Kaczor z Kancelarii Restrukturyzacyjnej KPR – nierzadko skutkuje nie tylko likwidacją działalności, ale „dramatem całej rodziny”.

Miały być dopłaty, a są mandaty – i to 1500 zł. Biorą się za rowerzystów

Rządowe zapowiedzi dotyczące dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych pojawiają się regularnie a jak dotąd nie wykroczyły poza status: obietnicy. Co najmniej od roku słyszymy, że „już niedługo” pojawią się konkretne środki wsparcia, a instytucje takie jak NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomią programy, które mają objąć nawet kilkadziesiąt tysięcy potencjalnych nabywców rowerów elektrycznych. Zamiast tego jest akcja policji i są mandaty dla cyklistów i to niemałe bo nawet 1500 zł. Co dalej z pseudo e-rowerami?

Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

REKLAMA

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki dla TVP - 2 tura wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży? Zagłosuj w sondzie Inforu.

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

REKLAMA

Są 4 główne sposoby oszustw „na ZUS”. Emeryt i rencista muszą wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić. Jak nie dać się wkręcić?

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA