reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Becikowe uzależnione od dochodu

Becikowe uzależnione od dochodu

Uzależnienie otrzymania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, potocznie nazywanej "becikowym", od spełniania kryterium dochodowego przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Świadczenie otrzymają tylko te rodziny, których roczny dochód nie przekracza kwoty 85 528 zł.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zmiany są realizacją jednego z punktów exposé premiera Donalda Tuska.

Zobacz również: Szczegóły exposé premiera Tuska

Warto pamiętać, iż sposób ustalania dochodu rodziny nie będzie taki sam jak w przypadku zasiłku rodzinnego. Proponowane przepisy szczegółowo wyliczają, jakie dochody podlegają zsumowaniu. Są nimi:

  • podstawa obliczenia podatku na zasadach określonych w ustawie o PIT,
  • deklarowany w oświadczeniu dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  • roczne dochody z gospodarstwa rolnego,
  • inne roczne dochody wskazane w art. 3 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Becikowe będzie przysługiwało, jeżeli suma wskazanych dochodów wszystkich członków rodziny osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia nie przekracza w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek, kwoty 85 528 zł.

Osobami uprawnionymi do otrzymania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka są: matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka.

Zobacz również: Becikowe 2012

Członkowie rodziny, których dochody podlegają sumowaniu to: małżonkowie, rodzice dzieci, opiekun faktyczny dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko (na podstawie art. 3 pkt 16 ustawy o świadczeniach rodzinnych).

W związku z uzależnieniem otrzymania becikowego od spełniania kryterium dochodowego powstaje obowiązek złożenia odpowiednich oświadczeń lub zaświadczeń dokumentujących podstawy opodatkowania z właściwych źródeł przychodu.

Kolejna zmiana dotyczy wysokości becikowego jako dodatku do zasiłku rodzinnego. Ma on wynosić 2000 zł (dotychczas 1000 zł). Jednak osoby pobierające dodatek nie będą uprawnione do otrzymania „zwykłego becikowego”.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Becikowe 2012./ Fot. Fotolia
Becikowe 2012./ Fot. Fotolia

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama