| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Renta po zmarłym rodzicu

Renta po zmarłym rodzicu

Renta rodzinna, np. renta przysługująca dziecku po zmarłym rodzicu, jest świadczeniem przyznawanym z ZUS. Jej celem jest zapewnienie danej osobie środków do życia i utrzymania.

Renta rodzinna 2018 – kwota świadczenia, osoby uprawnione

Pojęcie

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby zmarłej, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy (przyjmuje się, że osoba ta była całkowicie niezdolna do pracy) bądź wcześniejszej emerytury.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

W sytuacji śmierci rodziców/ jednego z nich osobami uprawnionymi do pobierania renty rodzinnej są ich dzieci. Rozumiemy przez to zarówno dzieci własne jak i dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione. Mają one prawo do renty rodzinnej, gdy:

  • nie ukończyły 16 lat,
  • nie ukończyły nauki w szkole ( jeśli przekroczyły 16 lat, nie dłużej niż do ukończenia 25 lat). Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko osiąga 25 rok życia będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej. Wówczas prawo do renty przedłuża się do czasu zakończenia danego roku studiów. Ma to na celu pomoc studiującym, osieroconym osobom w podjęciu pracy i rozpoczęciu życia na własny rachunek.
  • stały się całkowicie niezdolne do pracy ( bez względu na wiek).

Także przyjęte na wychowanie i utrzymanie wnuki, rodzeństwo i inne dzieci mają prawo do tego świadczenia. Ma to miejsce jeśli, co najmniej rok przed śmiercią emeryta bądź rencisty zostały przyjęte na wychowanie (chyba, że śmierć nastąpiła w wyniku wypadku) lub nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach. Jeśli zaś rodzice żyją, ale nie mogą zapewnić dzieciom utrzymania, także przysługuje renta rodzinna. Także gdy emeryt/ rencista był opiekunem ustanowionym przez sąd należne jest to świadczenie.

Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie/ wdowcowi, jeśli ukończył/a 50 lat.

Uprawnionym do pobierania świadczenie przysługuje jedna łączna kwota renty. W razie potrzeby może być ona rozdzielona, w równych częściach. Gdy uprawniona jest tylko jedna osoba, przysługuje jej 85% świadczenia osoby zmarłej, dwie osoby – 90% (które jest dzielone na dwie równe części), trzy osoby- 95%.

Świadczenie osoby zmarłej wynosi 1800zł. Jedna uprawniona osoba otrzyma 1530 zł, dwie uprawnione osoby uzyskają po 810zł, jeśli świadczenie przysługuje trzem osobom, otrzymają po 570zł.

Wniosek

Renta rodzinna nie jest przyznawana automatycznie, z urzędu przez ZUS. Odbywa się to na wniosek składany w imieniu dziecka przez rodzica lub pełnomocnika. Wniosek może złożyć we własnym imieniu osoba dorosła ( która ukończyła 18 lat). Może być on złożony pisemnie lub ustnie, w oddziale bądź inspektoracie ZUS. Dostępne są gotowe druki ZUS Rp-2 i ZUS Rp-2a. Formularze te są nieodpłatne w jednostkach organizacyjnych ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

Czytaj także

Aktualizacja: 12.10.2018

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W sytuacji śmierci rodzica uprawnionymi do renty rodzinnej są dzieci./ Fot. Fotolia
W sytuacji śmierci rodzica uprawnionymi do renty rodzinnej są dzieci./ Fot. Fotolia

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »