Ulga na dziecko w 2012 r.
REKLAMA
REKLAMA
Ulga na dziecko, nazywana też ulgą prorodzinną przysługuje na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego podatnik wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej. Opiekunowie prawni oraz rodziny zastępcze mogą dokonać odliczenia tylko wtedy, gdy dziecko u niech zamieszkiwało.
REKLAMA
Z ulgi mogą skorzystać także rodzice pełnoletnich dzieci:
- niepełnosprawnych (pobierających zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną) oraz
- dzieci do ukończenia 25 lat, jeżeli uczą się w szkołach. W tym przypadku ulga przysługuje, jeżeli roczny dochód dziecka nie przekracza kwoty 3089 zł Dochodami dziecka branymi pod uwagę są dochody opodatkowane według skali podatkowej, a także dochody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych. Nie mają wpływu na ulgę dochody pełnoletniego dziecka uzyskane z działalności zwolnionej z PIT.
Rodzice nie mogą dokonać odliczenia także w przypadku, gdy dziecko prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym lub w formie zryczałtowanej. Podobnie jest w sytuacji, gdy rodzice sami korzystają takich form opodatkowania.
Zobacz również: Jaka ulga na dziecko dla rodziców po rozwodzie lub w separacji?
Co z samotnymi rodzicami?
Prawo do odliczenia przysługuje również samotnym rodzicom. Oznacza to, iż rozliczanie się w preferencyjny sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dziecko nie pozbawia możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. W tym celu należy określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy własnych dochodów, a następnie od tak wyliczonego i pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne podatku odliczyć ulgę na dziecko.
Zobacz również: Konkubentom nie przysługuje ulga z tytułu samotnego wychowywania dziecka
Który z rodziców odlicza ulgę?
Prawo do odliczenia przysługuje tym rodzicom, którzy nie zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej. Zatem jeżeli obojgu z nich władza rodzicielska przysługuje, mogą oni odliczać ulgę w swoich zeznaniach podatkowych w częściach równych lub w dowolnie przez nich ustalonej proporcji.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko?
Do tego celu służy zeznanie PIT-36 lub PIT-37. Kwotę odliczenia należy wskazać w załączniku PIT-O.
Podatnik powinien wskazać liczbę dzieci, kwoty odliczeń, dane dzieci oraz miesiące, za które przysługuje odliczenie.
Ulgę oblicza się jedynie w tych miesiącach, w których faktycznie spełnione zostały warunki do korzystania z niej. Miesięcznie na każde dziecko można odliczyć kwotę 92,67. Rocznie daje to maksymalna kwotę odliczenia, która wynosi 1112,04 zł.
Zobacz również: Ulga na dziecko od A do Z
Zobacz również: Ulgi i odliczenia w PIT
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat