reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Ulga na dziecko w 2012 r.

Ulga na dziecko w 2012 r.

Podpowiadamy jak rozliczyć ulgę na dziecko w 2012 r. Odliczeń mogą dokonać osoby wykonujące władzę rodzicielską, opiekunowie prawni lub rodziny zastępcze, u których zamieszkiwało dziecko.

Ulga na dziecko, nazywana też ulgą prorodzinną przysługuje na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego podatnik wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego  lub rodziny zastępczej.  Opiekunowie prawni oraz rodziny zastępcze mogą dokonać odliczenia tylko wtedy, gdy dziecko u niech zamieszkiwało.

Z ulgi mogą skorzystać także rodzice pełnoletnich dzieci:

  • niepełnosprawnych (pobierających zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną) oraz
  • dzieci do ukończenia 25 lat, jeżeli uczą się w szkołach. W tym przypadku ulga przysługuje, jeżeli roczny dochód dziecka nie przekracza kwoty 3089 zł Dochodami dziecka branymi pod uwagę są dochody opodatkowane według skali podatkowej, a także dochody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych. Nie mają wpływu na ulgę dochody pełnoletniego dziecka uzyskane z działalności zwolnionej z PIT.

Rodzice nie mogą dokonać odliczenia także w przypadku, gdy dziecko prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym lub w formie zryczałtowanej. Podobnie jest w sytuacji, gdy rodzice sami korzystają takich form opodatkowania.

Zobacz również: Jaka ulga na dziecko dla rodziców po rozwodzie lub w separacji?

Co z samotnymi rodzicami?

Prawo do odliczenia przysługuje również samotnym rodzicom. Oznacza to, iż rozliczanie się w preferencyjny sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dziecko nie pozbawia możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. W tym celu należy określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy własnych dochodów, a następnie od tak wyliczonego i pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne podatku odliczyć ulgę na dziecko.

Zobacz również: Konkubentom nie przysługuje ulga z tytułu samotnego wychowywania dziecka

Który z rodziców odlicza ulgę?

Prawo do odliczenia przysługuje tym rodzicom, którzy nie zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej. Zatem jeżeli obojgu z nich władza rodzicielska przysługuje, mogą oni odliczać ulgę w swoich zeznaniach podatkowych w częściach równych lub w dowolnie przez nich ustalonej proporcji.

Jak rozliczyć ulgę na dziecko?

Do tego celu służy zeznanie PIT-36 lub PIT-37. Kwotę odliczenia należy wskazać w załączniku PIT-O.

Podatnik powinien wskazać liczbę dzieci, kwoty odliczeń, dane dzieci oraz miesiące, za które przysługuje odliczenie.

Ulgę oblicza się jedynie w tych miesiącach, w których faktycznie spełnione zostały warunki do korzystania z niej. Miesięcznie na każde dziecko można odliczyć kwotę 92,67. Rocznie daje to maksymalna kwotę odliczenia, która wynosi 1112,04 zł.

Zobacz również: Ulga na dziecko od A do Z

Zobacz również: Ulgi i odliczenia w PIT

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Brysiewicz

Krzysztof Brysiewicz, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama