REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo można korzystać z Karty Dużej Rodziny?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Jak długo można korzystać z Karty Dużej Rodziny?
Jak długo można korzystać z Karty Dużej Rodziny?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Karta Dużej Rodziny umożliwia korzystanie ze różnorodnych zniżek przez rodziny z co najmniej trojgiem dzieci. Jak długo można korzystać z uprawnień, jakie daje ten dokument? Jakie wymagania trzeba spełnić?

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny jest środkiem identyfikującym członka rodziny wielodzietnej, poświadczającym prawo do korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do towarów, usług lub innych form działalności.

REKLAMA

W praktyce karta daje jej posiadaczom możliwość korzystania ze zniżek i upustów oferowanych przez przedsiębiorców i instytucje, biorące udział w programie.

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Ważne

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej. 

Zgodnie z przepisami rodziną wielodzietną jest taka, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek.

Najogólniej rzecz ujmując, członkami rodziny wielodzietnej są:

 • rodzic;
 • małżonek;
 • dziecko.

REKLAMA

Prawo do posiadania karty przysługuje odpowiednio dziecku w wieku do ukończenia 18. roku życia, a gdy uczy się ono w szkole lub w szkole wyższej – do 25. roku życia. W przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności nie ma ograniczeń wiekowych. Aby dziecko mogło otrzymać kartę, w dniu składania wniosku co najmniej troje dzieci w rodzinie wielodzietnej powinno spełniać wymagania wiekowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzic z kolei nie otrzyma karty, jeżeli sąd pozbawił go władzy rodzicielskiej lub ograniczył mu władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w stosunku do co najmniej pozostałej trójki dzieci rodzic zachował pełną władzę rodzicielską.

Kartę przyznaje wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej.

Jak długo można posługiwać się Kartą Dużej Rodziny?

Dziecku przyznaje się kartę co do zasady do ukończenia 18. roku życia. Starszemu dziecku, które legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności kartę przyznaje się na okres ważności orzeczenia. 

Jeżeli dziecko kontynuuje naukę, to może korzystać z karty nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia. W przypadku nauki w szkole organ przyzna kartę do 30 września następującego po końcu roku szkolnego, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce. Studentowi kartę przyznaje się do 30 września roku, w którym ma ukończyć naukę.

Ważne

Ważne! Rodzicowi oraz małżonkowi rodzica Karta Dużej Rodziny jest przyznawana na czas nieokreślony.

W praktyce zatem korzystają oni z karty dożywotnio.

Co z weryfikacją uprawnień?

REKLAMA

Zgodnie z przepisami minister właściwy do spraw rodziny może udostępnić mechanizm weryfikacji numerów i statusów wydanych kart instytucjom oraz podmiotom, które przyznały uprawnienia na rzecz rodzin wielodzietnych na podstawie ustawy, w zakresie niezbędnym do udzielenia tych uprawnień.

„Taka weryfikacja jest możliwa na portalu informacyjno-usługowym Emp@tia pod adresem: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/sprawdz-waznosc-kdr , co umożliwia podmiotom sprawdzenie ważności Karty Dużej Rodziny” - poinformowała podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha w odpowiedzi na interpelację poselską nr 44109.

„Ponadto, art. 26 ww. ustawy stanowi: Podmioty, które na podstawie umowy, o której mowa w art. 24 ust. 1, przyznają uprawnienia członkom rodzin wielodzietnych, oraz podległe właściwym ministrom instytucje, w których zostały przyznane członkom rodzin wielodzietnych uprawnienia, mają prawo zweryfikować tożsamość osoby posługującej się Kartą na podstawie okazanego przez nią dokumentu potwierdzającego tożsamość” – czytamy w odpowiedzi.

Jak dodała wiceminister Socha, ustawodawca dał możliwość weryfikacji partnerom Karty Dużej Rodziny elektroniczny lub manualny, pozostawiając do indywidualnej decyzji proces kontroli przyznawania uprawnień.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 82]

  Wdowa otrzyma w 2024 r. prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  REKLAMA

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

  Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

  Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

  Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

  Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

  Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

  REKLAMA

  Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

  Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

  Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

  3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

  REKLAMA