REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nauczyciel może dostać nagrodę jubileuszową co 2 lata? Sprawdź, jak dostać przelew trzy razy w ciągu 6 lat. Sprawdź jak [WYLICZENIA]

nagroda jubileuszowa staż pracy nauczyciel
Czy nauczyciel może dostać nagrodę jubileuszową co 2 lata? Sprawdź, jak dostać przelew trzy razy w ciągu 6 lat. Sprawdź jak [WYLICZENIA]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasadą jest, że nauczyciel otrzymuje nagrody jubileuszowe kolejnych stopni w odstępach 5 lat pracy, przy czym nagroda najniższego stopnia przysługuje za 20 lat pracy. Jednak w praktyce okazuje się, że sposób naliczania nagród nie jest idealny.

Co wpływa na wysokość nagrody jubileuszowej?

Wysokość nagrody jubileuszowej przysługującej nauczycielom jest uzależniona od dwóch czynników – stażu pracy i wysokości miesięcznego wynagrodzenia za pracę
Za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości:
1) za 20 lat pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego;
2) za 25 lat pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego;
3) za 30 lat pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego;
4) za 35 lat pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego;
5) za 40 lat pracy – 250% wynagrodzenia miesięcznego.

Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jak widać, w zakresie obliczania stażu jubileuszowego obowiązują takie same zasady, jak w przypadku obliczania stażu do dodatku za wysługę lat, a więc należy brać pod uwagę nie tylko zatrudnienie w ramach stosunku pracy, ale także tzw. okresy równorzędne. Należą do nich m.in. okresy.:
- pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium za okres stażu;
- służby wojskowej;
- pracy na roli;
- urlopu wychowawczego;
- odbywania studiów doktoranckich.

REKLAMA

Dostarczenie dokumentów w trakcie zatrudnienia zmienia sytuację

Z punktu widzenia obliczania stażu pracy uwzględnianego podczas ustalania prawa do nagrody jubileuszowej przysługującej konkretnemu pracownikowi kluczowe jest to, że nauczyciel ma obowiązek udokumentowania swojego prawa do niej, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji, co może mieć miejsce np. gdy prawo to wynika nie tylko z okresu zatrudnienia w danym zakładzie pracy, ale z wcześniejszych okresów zatrudnienia, czy też okresów równorzędnych.
O ile większość nauczycieli zdaje sobie sprawę z tego, że zaliczeniu do stażu jubileuszowego podlegają wcześniejsze okresy zatrudnienia, o tyle nie zawsze wiedzą, na jakich zasadach należy zaliczać do niego okresy równorzędne. Sprawia to, że w praktyce nie są rzadkością sytuacje, w których w trakcie zatrudnienia nauczyciel dostarcza dodatkowe dokumenty np. dotyczące pracy na roli czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a jego staż pracy nagle się zmienia. Pracownicy działu kadr zadają sobie wtedy pytanie, jak należy postąpić w tej sytuacji? Często bowiem zdarza się, że nauczyciel otrzymał nagrodę jubileuszową, a krótko po dokonaniu jej wypłaty dostarcza dokumenty podwyższające jego staż jubileuszowy i okazuje się, że jest uprawniony do nagrody wyższego stopnia.
Przepisy jasno wskazują, jak należy postąpić w takiej sytuacji: jeżeli w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody, upływa okres uprawniający go do dwóch lub więcej nagród jubileuszowych, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę – najwyższą. Jeżeli jednak ma w tym dniu okres zatrudnienia, wraz z innymi okresami wliczanymi do tego okresu, dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody jubileuszowej wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej – różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
Co za tym idzie, jeżeli w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody, ma okres zatrudnienia, wraz z innymi okresami wliczanymi do tego okresu, dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a po upływie 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody jubileuszowej wyższego stopnia, zarówno nagroda niższa, jak i nagroda wyższa zostanie wypłacona w pełnej wysokości.

Przykład

Zgodnie z dokumentami znajdującymi się w aktach osobowych Anny B., pracownica uzyskała w styczniu 2023 r. staż pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej z tytułu 20 lat pracy. Nagroda ta została wypłacona. Jednak w lutym 2023 r. pracownica dostarczyła pracodawcy zaświadczenie dokumentujące okres pracy na roli, z tytułu którego do jej stażu pracy doliczono 3 lata i 11 miesięcy pracy. Oznacza to, że w lutym 2024 r. pracownica ta nabędzie prawo do nagrody z tytułu 25 lat pracy. Ponieważ między nabyciem praw do obu nagród upłynęło więcej niż 12 miesięcy, nagroda wyższego rzędu zostanie wypłacona w pełnej wysokości. Po upływie kolejnych 5 lat pracy pracownica nabędzie prawo do kolejnej nagrody – z tytułu 30 lat pracy. To zaś oznacza, że na przestrzeni 6 lat i jednego miesiąca pracownica otrzyma trzy nagrody jubileuszowe kolejnych stopni, każdą w pełnej wysokości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Afa
  2024-02-11 17:08:47
  Czemu zawsze dostają nauczyciele? Czy oni inni potrzeby mają i inne gęby?
  11
 • Przedszkolanka
  2024-01-28 12:37:07
  Budżetówka dostaje sześć pensji za 45 lat pracy, nauczyciel 0 zl
  5
 • Duda
  2024-02-11 20:52:39
  Czy tylko nauczyciele ciężko tyrają w tym kraju?
  6
 • Wozny
  2024-02-28 14:50:05
  Jak przejde na emeryture w wieku 65 lat będę mial 50 lat stazu a, do 40 lat wyplacaja jubileusz, to potem juz nie zyje czy co. A przy najnizszej krajowej to dostane najnizsza emeryture.Czyli defakto nie ma sensu ładowac w ten kraj.
  0
 • Siwy 57
  2024-02-12 09:23:09
  Budzetowka,czy się stoi,czy się leży to wypłata i odprawa się należy, a np w PŻM Szczecin wprowadzili zarząd komisaryczny PiS zabrali jubilatki odprawy emerytalne drastycznie obniżone i pensje rejsy dłuższe jakiś brzezicki firmę naprawiał, niestety, ci którzy coś wypracowują, dają do budżetu, są często oszukiwani....!
  2
 • Julek
  2024-02-12 19:11:23
  A dlaczego tu o nauczycielach tylko pisze a co z resztą.poza budżetówka,tytuł ładnie brzmi a reszta ...
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

REKLAMA

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

REKLAMA

Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

REKLAMA