REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 świadczeń w roku szkolnym 2024/25. Ile, dla kogo i do kiedy wnioski?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
5 świadczeń w roku szkolnym 2024/25. Ile, dla kogo i do kiedy wnioski?
5 świadczeń w roku szkolnym 2024/25. Ile, dla kogo i do kiedy wnioski?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wybraliśmy kilka najważniejszych form pomocy materialnej przeznaczonej dla uczniów w nadchodzącym roku szkolnym 2024/2025. Niektóre wnioski już można składać, inne lada moment. Jakie kryteria są wymagane? Kto wypłaca świadczenia i w jakiej wysokości? Odpowiadamy!

1. Stypendium szkolne to maksymalnie 2480 zł w roku szkolnym 2024/2025

Niedługo gminy będą przyjmowały wnioski o stypendia szkolne. To szczególna forma pomocy dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji, która wynika z niskich dochodów na osobę w rodzinie. 

REKLAMA

REKLAMA

W szczególności stypendium wypłacane jest, gdy w danej w rodzinie występuje  bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Uczeń może otrzymać świadczenie jako pokrycie udziału w zajęciach edukacyjnych lub w formie pomocy rzeczowej. Przepisy określają „widełki” wysokości tego świadczenia w oparciu o określoną kwotę zasiłku rodzinnego.

Ważne

W roku szkolnym 2024/2025 stypendium szkolne wynosi minimalnie 99,20 zł miesięcznie. Maksymalna wysokość stypendium wypłacanego w okresach miesięcznych to 248 zł.

Stypendium co do zasady przyznaje się  na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym. Ale można je też wypłacić w innych okresach niż miesięczne. 

Ważne

W roku szkolnym 2024/25 w przypadku uczniów wartość stypendium łącznie nie może przekroczyć kwoty 2480 zł.

Ważnym kryterium jest próg dochodowy, który wynosi 600 zł (miesięczna wysokość dochodu netto na osobę w rodzinie ucznia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego znajdziemy w regulaminie udzielania pomocy materialnej dla uczniów zamieszkałych na terenie danej gminy. Ośrodki pomocy społecznej przyjmą wnioski rodziców lub pełnoletnich uczniów do 15 września 2024 r.

Warto w swojej miejscowości sprawdzić termin rozpoczęcia naboru i listę niezbędnych dokumentów.

2. Do 620 zł jednorazowo zasiłku szkolnego 2024/2025

Niezależnie od stypendium szkolnego można przyznać zasiłek szkolny. To świadczenie przysługuje raz lub kilka razy w roku uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie takiej pomocy. 

Zgodnie z ustawa o systemie oświaty, zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.

W roku szkolnym 2024/2025 wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo 620 zł.

Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego określa rada gminy.

3. 100 zł jednorazowego dodatku na rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

Kolejne świadczenie również wypłacane jest przez gminy. Chodzi o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Świadczenie przysługuje wyłącznie osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego. Wnioski o zasiłki na nowy okres 2024/2025 można składać drogą elektroniczną już od 1 lipca, zaś w papierowej formie – od 1 sierpnia 2024 r. Aktualne kryterium dochodowe dla osób ubiegających się o zasiłek rodzinny wynosi 674 zł, a gdy członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko – 764 zł.  We wniosku o zasiłek rodzic wskazuje też o jakie dodatki się ubiega. 

Ważne

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego wypłaca się raz w roku w wysokości 100 zł. Może je otrzymać również rodzic dziecka rozpoczynającego roczne przygotowanie przedszkolne (tzw. zerówka).

O dodatek trzeba zawnioskować do 31 października 2024 r.

4. 69 zł miesięcznie na dojazdy do szkoły. Ile na internat? 

Innym ważnym dodatkiem do zasiłku rodzinnego przewidzianym dla rodziców uczniów jest dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania. 

Jest on wypłacany w jednej z form: jako tzw. dodatek na dojazdy do szkoły lub dodatek „na internat”. 

REKLAMA

69 zł miesięcznie na dziecko można otrzymać w związku z dojazdem z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, w przypadku dojazdu do szkoły ponadpodstawowej, a także szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki w zakresie odpowiadającym nauce w szkole ponadpodstawowej. Z kolei dodatek w wysokości 

113 zł miesięcznie przysługuje w związku z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadpodstawowej lub szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także szkoły podstawowej w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.

Dodatek przysługuje przez 10 miesięcy w roku w okresie pobierania nauki od września 2024 r. do czerwca 2025 r.

5. Jednorazowo 300 zł na dobry start, bez względu na dochód

1 lipca ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu „Dobry start”.  Świadczenie przysługuje raz w roku w wysokości 300 zł dla ucznia do 20. roku życia (do 24. roku życia w przypadku ucznia z niepełnosprawnością). 

Ważne

Dobry start nie przysługuje na dziecko w tzw. zerówce.

Dla otrzymania świadczenia 300 plus nie jest wymagane kryterium dochodowe. Wnioski składa się w formie elektronicznej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Termin upływa 30 listopada 2024 r.  W przypadku jednak wniosków złożonych wraz z dokumentami w lipcu lub sierpniu, ustalenie prawa do świadczenia dobry start oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje nie później niż do 30 września 2024 r.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

REKLAMA

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

REKLAMA