| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Prawa dziecka > Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie placówek wychowawczych

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie placówek wychowawczych

Pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadzają systematyczne wizytacje w Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii oraz w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych. Wizytacje te odbywają się w ramach pełnienia przez Rzecznika Praw Obywatelskich zadań Krajowego Mechanizmu Prewencji. W związku z wykrytymi nieprawidłowościami Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Minister Pracy i Polityki Społecznej w sprawie nadzoru nad tymi placówkami.

W trakcie czynności pracownicy biura rzecznika zauważyli, że w wymienionych ośrodkach duży odsetek stanowią wychowankowie placówek opiekuńczo - wychowawczych (domów dziecka lub placówek interwencyjnych) oraz rodzin zastępczych.

Kochanowski zwraca uwagę placówki opiekuńczo – wychowawczych nie spełniły swojej roli wychowawczej wśród tych młodych ludzi. W wielu przypadkach wychowankowie mieli duże opóźnienia w nauce i byli zaniedbani pod względem wychowawczym i terapeutycznym.

Zgodnie z przepisami prawa całodobowa placówka opiekuńczo - wychowawcza typu socjalizacyjnego powinna podejmować szereg działań w celu umożliwienia powrotu dziecka do jego rodziny naturalnej, znalezienia rodziny przysposabiającej lub umieszczenia w rodzinnych formach opieki zastępczej. Obowiązkiem Wychowawców nie jest wyręczenie rodziców lecz pomoc w przezwyciężeniu trudności wychowawczych i szkolnych dziecka.

Rzecznik zwraca uwagę na istotny problemem jakim jest ponoszenie odpłatności za dziecko, które jednocześnie jest wychowankiem placówki opiekuńczo - wychowawczej oraz młodzieżowego ośrodka wychowawczego lub młodzieżowego ośrodka socjoterapii. Nakłady finansowe na dziecko ponosi powiat jego miejsca zamieszkania. Pieniądze te powinny być przeznaczone na zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka, w tym na środki higieniczne, kieszonkowe, również wtedy, gdy jest ono jednocześnie wychowankiem młodzieżowego ośrodka wychowawczego lub młodzieżowego ośrodka socjoterapii.

Tymczasem w opinii Rzecznika Praw Obywatelskich placówki opiekuńczo - wychowawcze nader często uchylają się od tego obowiązku. Skutkuje to złymi warunkami dzieci. Taka sytuacja jest niedopuszczalna i godzi w podstawowe prawa dziecka – podopiecznego tych ośrodków.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »