reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Prawa dziecka > Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie placówek wychowawczych

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie placówek wychowawczych

Pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadzają systematyczne wizytacje w Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii oraz w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych. Wizytacje te odbywają się w ramach pełnienia przez Rzecznika Praw Obywatelskich zadań Krajowego Mechanizmu Prewencji. W związku z wykrytymi nieprawidłowościami Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Minister Pracy i Polityki Społecznej w sprawie nadzoru nad tymi placówkami.

W trakcie czynności pracownicy biura rzecznika zauważyli, że w wymienionych ośrodkach duży odsetek stanowią wychowankowie placówek opiekuńczo - wychowawczych (domów dziecka lub placówek interwencyjnych) oraz rodzin zastępczych.

Kochanowski zwraca uwagę placówki opiekuńczo – wychowawczych nie spełniły swojej roli wychowawczej wśród tych młodych ludzi. W wielu przypadkach wychowankowie mieli duże opóźnienia w nauce i byli zaniedbani pod względem wychowawczym i terapeutycznym.

Zgodnie z przepisami prawa całodobowa placówka opiekuńczo - wychowawcza typu socjalizacyjnego powinna podejmować szereg działań w celu umożliwienia powrotu dziecka do jego rodziny naturalnej, znalezienia rodziny przysposabiającej lub umieszczenia w rodzinnych formach opieki zastępczej. Obowiązkiem Wychowawców nie jest wyręczenie rodziców lecz pomoc w przezwyciężeniu trudności wychowawczych i szkolnych dziecka.

Rzecznik zwraca uwagę na istotny problemem jakim jest ponoszenie odpłatności za dziecko, które jednocześnie jest wychowankiem placówki opiekuńczo - wychowawczej oraz młodzieżowego ośrodka wychowawczego lub młodzieżowego ośrodka socjoterapii. Nakłady finansowe na dziecko ponosi powiat jego miejsca zamieszkania. Pieniądze te powinny być przeznaczone na zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka, w tym na środki higieniczne, kieszonkowe, również wtedy, gdy jest ono jednocześnie wychowankiem młodzieżowego ośrodka wychowawczego lub młodzieżowego ośrodka socjoterapii.

Tymczasem w opinii Rzecznika Praw Obywatelskich placówki opiekuńczo - wychowawcze nader często uchylają się od tego obowiązku. Skutkuje to złymi warunkami dzieci. Taka sytuacja jest niedopuszczalna i godzi w podstawowe prawa dziecka – podopiecznego tych ośrodków.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Placówka wychowawcza.
Placówka wychowawcza.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama