reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury mundurowe > Jakie są planowane zmiany w emeryturach mundurowych

Jakie są planowane zmiany w emeryturach mundurowych

Zgodnie z proponowanymi zmianami w systemie emerytur mundurowych warunkiem nabycia uprawnień emerytalnych przez funkcjonariusza zwolnionego ze służby, będzie osiągnięcie w dniu zwolnienia co najmniej 25 lat służby i wieku co najmniej 55 lat.

Nowy system emerytalny służb mundurowych

Funkcjonariusze nadal będą nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego. Zmianie ulegną zasady przyznawania emerytur mundurowych oraz sposobu ich obliczania.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami

Zgodnie z projektem zmiany ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych emerytura funkcjonariusza przyjętego do służby po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 roku będzie przysługiwała po spełnieniu łącznie dwóch warunków: wieku i stażu służby.

Funkcjonariuszowi przyjętemu po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 roku do służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej emerytura przysługiwać będzie na nowych zasadach i w nowej wysokości. Emerytura przysługiwać będzie funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada ukończone 55 lat życia i co najmniej 25 lat służby. Obecnie emerytura przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby. Co oznacza, że po pierwsze ulegnie wydłużeniu o 10 lat okres służby uprawniający do przejścia na emeryturę, a po drugie dodanie zostanie nowy warunek posiadania odpowiedniego wieku 55 lat życia.

Zobacz: Podróże służbowe. Rozliczenia podatkowe w firmie

Przy ustalaniu prawa do emerytury jako równorzędny ze służbą projekt nakazuje traktować okres służby wojskowej uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury wojskowej.

W sytuacji, w której funkcjonariusz, który w dniu zwolnienia ze służby osiągnął 25-letni staż służby, nie osiągając wymaganego wieku 55 lat życia będzie mógł nabyć prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku, w przypadku gdy zwolnienie ze służby następować będzie z przyczyn niebędacych po stronie funkcjonariusza wskazanych w określonych przypadkach.

Funkcjonariusze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym, a nowym systemem.

Nowa wysokość emerytury mundurowej

Zmianie ulegnie również sposób ustalania wysokości emerytury. Emerytura dla funkcjonariusza będzie wynosiła 60 proc. podstawy jej wymiaru za 25 lat służby i będzie wzrastać o 3% za każdy dalszy rok tej służby. Podstawę wymiaru emerytury stanowić będzie średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 3 lat kalendarzowych, wybranych przez funkcjonariusza. W przypadku niewskazania przez funkcjonariusza kolejnych lat kalendarzowych podstawę wymiaru emerytury stanowić będzie średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 3 lat kalendarzowych, poprzedzających rok zwolnienia ze służby. Wyboru trzech kolejnych lat dokonuje funkcjonariusz, co oznacza że ma możliwość wskazania najbardziej korzystnego dla siebie okresu, który będzie podstawą do wyliczenia jego przyszłego świadczenia emerytalnego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama