| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2014 > Dożywotnia emerytura kapitałowa

Dożywotnia emerytura kapitałowa

Dożywotnia emerytura kapitałowa a właściwie emerytura ustalana w powszechnym wieku emerytalnym przewidzianym dla mężczyzn, dla członków OFE będzie wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od czerwca 2014. Pierwsze dożywotnie emerytury kapitałowe trafią do mężczyzn urodzonych w I kwartale 1949 roku.

Wysokość świadczenia emerytalnego jest wynikiem podziału sumy wszystkich zgromadzonych środków (zarówno tych na koncie i subkoncie ZUS jak i na koncie w OFE) w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku przez liczbę miesięcy średniego dalszego trwania życia, którą to liczbę ogłasza Główny Urząd Statystyczny (tj. liczbę miesięcy, w których – wg prognoz – pobierana będzie emerytura kapitałowa). Otrzymany iloczyn ulega zaokrągleniu w górę do pełnych złotych.

Okresowa emerytura kapitałowa

Dotychczas ZUS wypłacał jedynie okresowe emerytury kapitałowe. Do pobierania tego świadczenia uprawnione są osoby w przedziale wiekowym 60 – 65 lat, które zgromadziły na rachunku otwartego funduszu emerytalnego kwotę środków (ustaloną na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura) równą lub wyższą od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego. Podstawą otrzymania okresowej emerytury kapitałowej jest więc jednoczesne spełnienie dwóch kryteriów: wiekowego oraz kwotowego.

Świadczenie to mogły pobierać jedynie kobiety.

Polecamy serwis: Emerytury 2014

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1717).

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. 2008 nr 228 poz. 1507).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »