| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury mundurowe > Jakie są planowane zmiany w emeryturach mundurowych

Jakie są planowane zmiany w emeryturach mundurowych

Zgodnie z proponowanymi zmianami w systemie emerytur mundurowych warunkiem nabycia uprawnień emerytalnych przez funkcjonariusza zwolnionego ze służby, będzie osiągnięcie w dniu zwolnienia co najmniej 25 lat służby i wieku co najmniej 55 lat.

Dotychczas emerytura dla funkcjonariusza, który pozostawał w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 roku, wynosi 40 proc. podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta o 2,6 proc. podstawy wymiaru za każdy dalszy rok tej służby.

Zobacz także: Jaka jest wysokość emerytury mundurowej

Zmiana w sposobie obliczania wysokości emerytury jak wskazuje na to uzasadnienie do projektu ustawy ma na celu zmianę w zakresie obliczania wysokości emerytury, uniemożliwiającą celowe podwyższanie wynagrodzenia na ostatnio zajmowanym stanowisku, mającego skutkować wzrostem świadczenia emerytalnego.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu o zmianie ustawy regulującej system emerytur mundurowych konieczność zmiany obowiązującego dotychczas systemu ma na celu między innymi zachęcenia funkcjonariuszy do dłuższej aktywności zawodowej. Zmiany mają ponadto dążyć do racjonalizacji wydatków budżetu państwa przeznaczonych na emerytury  funkcjonariuszy.

Zobacz także: Jakie zmiany w emeryturach dla żołnierzy

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »