reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > PPK > Kupno mieszkania za pieniądze z PPK

Kupno mieszkania za pieniądze z PPK

Ustawa o PPK dopuszcza możliwość wypłaty pieniędzy zgromadzonych w ramach PPK na wkład własny przy kupnie mieszkania. Można to zrobić tylko do ukończenia 45 roku życia. Czy dopuszcza się możliwość sfinansowania ze środków PPK więcej niż jednego mieszkania?

Kupno mieszkania a pieniądze z PPK

Zakup mieszkania wiąże się z kosztami, na które nie wszystkich z nas stać. Z tego powodu wiele osób poszukuje dodatkowych możliwości finansowania tego rodzaju inwestycji. Kredyt zaciągnięty w banku wymaga wniesienia wkładu własnego, który czasem bywa trudny do zgromadzenia. Fakt, że można wykorzystać swoje oszczędności z PPK, przeznaczone w założeniu na emeryturę, jest silnym walorem tego programu. A jak wygląda w praktyce wykorzystanie zgromadzonego kapitału w PPK na zakup mieszkania?

Lata wyrzeczeń – czasem aż tyle potrzeba, żeby spełnić swoje marzenia o własnych czterech kątach. W takich przypadkach można i warto skorzystać z wypłaty środków z PPK nawet do 100% ich wysokości.

Polecamy: PPK dla pracownika

Wypłata z PPK na pokrycie wkładu własnego – co warto wiedzieć?

Pieniądze zaoszczędzone w systemie Pracowniczych Planów Kapitałowych można wypłacić przed ukończeniem 60. roku życia. Istnieje kilka wariantów wypłat – jednym z nich jest skorzystanie z tych środków na pokrycie wkładu własnego na zakup mieszkania, budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego, w związku z zaciągnięciem kredytu bankowego.

Warunki wypłaty i spłaty środków z PPK na pokrycie wkładu własnego – określone zasady

Oszczędności zgromadzone w PPK są prywatną własnością uczestników - oznacza to, że ich dyspozycja należy bezpośrednio do nich. Dobrze jest jednak wiedzieć, że każda wypłata środków wiąże się 
z koniecznością spełnienia pewnych warunków, które pozwalają utrzymać niezbędne środki przeznaczone na przyszłą emeryturę. 

I tak, zgodnie z art. 98 Ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych, uczestnik programu PPK może wypłacić środki na pokrycie wkładu własnego na mieszkanie, budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego jednorazowo oraz do momentu ukończenia 45 lat.

Natomiast spłata tych oszczędności w przypadku pokrycia wkładu własnego nie może rozpocząć się później niż 5 lat od momentu ich wypłaty, a także nie może trwać dłużej niż 15 lat od dnia ich pobrania.

Czy z oszczędności w PPK można będzie sfinansować zakup więcej niż jednego mieszkania?

Nie.  W myśl ustawy o PPK uczestnik PPK, który nie ukończył 45 lat, może wnioskować o wypłatę do 100% środków z obowiązkiem zwrotu w celu pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu na budowę/przebudowę budynku mieszkalnego lub zakup mieszkania czy gruntu. Jednak wypłaty tej uczestnik PPK może dokonać tylko na sfinansowanie jednej inwestycji. Nawet w sytuacji, gdy ma kilka rachunków PPK.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PFR Portal PPK

Zdjęcia

Kupno mieszkania za pieniądze z PPK. Wypłata pieniędzy zgromadzonych w ramach PPK na wkład własny przy kupnie mieszkania do ukończenia 45 roku życia. Czy dopuszcza się możliwość sfinansowania ze środków PPK więcej niż jednego mieszkania? / fot. Fotolia
Kupno mieszkania za pieniądze z PPK. Wypłata pieniędzy zgromadzonych w ramach PPK na wkład własny przy kupnie mieszkania do ukończenia 45 roku życia. Czy dopuszcza się możliwość sfinansowania ze środków PPK więcej niż jednego mieszkania? / fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama