REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalkulator PPK czyli jaką kwotę można zaoszczędzić - przykłady

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mojeppk.pl Kalkulator PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mojeppk.pl Kalkulator PPK.

REKLAMA

REKLAMA

Kalkulator PPK pozwala obliczyć, jaką kwotę można zaoszczędzić w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Należy podać m.in. wiek przystąpienia do programu, kwotę wynagrodzenia brutto i wiek zakończenia oszczędzania w PPK. Czy warto odkładać na dodatkową emeryturę? Czy opłaca się wnosić wyższe wpłaty na PPK?

Kalkulator PPK – czy to się opłaca?

Za pomocą kalkulatora PPK można obliczyć kwotę, która można zaoszczędzić w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Czy uczestnictwo w programie się opłaca? Ile pieniędzy można odłożyć na przyszłą emeryturę? Oficjalny portal Pracowniczych Planów Kapitałowych został wzbogacony o kalkulator PPK. Dzięki temu łatwemu w użyciu narzędziu można obliczyć wysokość oszczędności w ramach PPK. Kalkulator zawiera 3 zakładki: „Ile otrzymam”, „Jaki % muszę dołożyć” i „Do kiedy muszę oszczędzać”.

REKLAMA

Kalkulator PPK - „Ile otrzymam”

Dzięki pierwszej zakładce oblicza się całkowitą kwotę oszczędności zgromadzonych w PPK. Należy podać:

 1. wiek, w którym uczestnik przystąpił do programu,
 2. obecne wynagrodzenie brutto,
 3. kwotę (ujętą procentowo) dobrowolnych dodatkowych miesięcznych wpłat pracownika i pracodawcy, a także
 4. wiek, do którego uczestnik zamierza odkładać pieniądze w PPK.

60 rok życia stanowi pierwszy moment, kiedy można dokonać wypłat z PPK.

Polecamy: PPK dla pracownika

Następnie za pomocą kalkulatora:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. określa się wysokość wypłaty jednorazowej (0%, 25%, 100%) oraz
 2. pozostały okres comiesięcznych wypłat (minimalna liczba lat to 1 rok czyli 12 miesięcznych rat, a maksymalna liczba lat to 40 czyli 480 miesięcznych rat).

Aby jednorazowa wypłata była zwolniona z 19% podatku od zysków kapitałowych, nie może przekroczyć 25% całej sumy.

Kolejnym krokiem jest określenie:

 • zakładanej rocznej stopy zwrotu z inwestycji w okresie oszczędzania (0-5%),
 • zakładanej rocznej stopy zwrotu w okresie wypłat (0-5%) oraz
 • zakładanego rocznego wzrostu wynagrodzenia (0-5%).

Parametry te można ustalić w przedziale od 0 do 5%, gdyż organizacja OECD przewiduje, że przez najbliższe 40 lat Polska będzie rozwijała się na stabilnym poziomie od 0 do 5% rocznie. Należy jednak podkreślić, że trzy powyższe wskaźniki określone są automatycznie na poziomie odpowiednio:

 • 3,50%
 • 2,75%
 • 2,80%.

Są to przyjęte w założeniach do Ustawy o PPK parametry dla tych wartości, ustalone w oparciu o wieloletnie prognozy makroekonomiczne.

W celu zobrazowania skali potencjalnych oszczędności przedstawiamy poniższe przykłady.

PRZYKŁAD 1

REKLAMA

Wpisując jako wiek przystąpienia do PPK 30 lat, wynagrodzenie na poziomie 4000 zł brutto (podstawowa miesięczna wpłata pracownika to 2%, a pracodawcy 1,5% wynagrodzenia brutto), nie wybierając dodatkowej wpłaty ani po stronie pracownika, ani po stronie pracodawcy, przy założeniu, że oszczędzanie zakończy się na 60 roku życia i nie dokona się jednorazowej wypłaty, a planowane wypłaty zgromadzonych oszczędności następować będą przez 20 lat (240 miesięcznych rat), zebrana kwota wyniesie 140 764 zł. Miesięczna rata wyniosłaby 763 zł. Gdyby taka osoba oszczędzała samodzielnie, odłożyłaby w tym czasie tylko 44 221 zł.

Powyższe wyliczenie zakłada najniższe składki na PPK. W przypadku opłacania najwyższych składek zarówno przez pracownika, jak i przez pracodawcę kwota ta wyniosłaby aż 304 701 zł. Miesięczna rata miałaby wysokość 1 652 zł.

Gdyby osoba ta zażyczyła sobie jednorazową wypłatę przy osiągnięciu 60 roku życia (czyli zakończeniu oszczędzania w PPK) np. w wysokości 25% zebranych środków, otrzymałaby:

1. jednorazową wypłatę w wysokości 76 175 zł (przy najwyższych wpłatach na PPK) lub 35 191 zł (przy najniższych wpłatach na PPK)

2. miesięczne wypłaty w wysokości 1 239 zł (przy najwyższych wpłatach na PPK) lub 572 zł (przy najniższych wpłatach na PPK).

PRZYKŁAD 2

Wpisując jako wiek przystąpienia do PPK 40 lat, wynagrodzenie na poziomie 6500 zł brutto, bez składek dodatkowych, przy oszczędzaniu do 60 roku życia i bez wypłaty jednorazowej, przy planowanych wypłatach na 20 lat kalkulator podaje kwotę 108 265 zł, a miesięczną ratę na poziomie 587 zł.

Przy najwyższych składkach będzie to 238 012 zł, a rata 1 290 zł.

W przypadku wybrania opcji wypłaty jednorazowej 25% osoba ta otrzyma:

 1. wypłatę jednorazową w wysokości 59 503 zł (najwyższe wpłaty) lub 27 066 zł (najniższe wpłaty)
 2. wypłaty miesięczne w wysokości 968 zł (najwyższe wpłaty) lub 440 zł (najniższe wpłaty).

Zawsze można wybrać opcję "wypłata jednorazowa 100%", ale wówczas należy pamiętać, że wypłata wszystkich zgromadzonych środków zostanie pomniejszona o podatek od zysków kapitałowych.

Kalkulator PPK -  „jaki % muszę dołożyć”

Ciekawym narzędziem kalkulatora jest zakładka „Jaki % muszę dołożyć”. Na początku ustala się bowiem wysokość miesięcznej wypłaty po zakończeniu oszczędzania w ramach PPK, wiek przystąpienia do PPK oraz aktualną wysokość wynagrodzenia brutto. Kalkulator przelicza, jaki % należy dołożyć, aby otrzymywać wpisaną wyżej wysokość miesięcznej wypłaty w przyszłości.

PRZYKŁAD 1

W przypadku omawianego już przykładu 1 jeśli pracownik (przystępujący do PPK w wieku 30 lat i zarabiający 4000 zł brutto, przy opłacaniu wpłat podstawowych) chciałby po osiągnięciu 60 roku życia otrzymywać 1500 zł co miesiąc, musiałby zwiększyć łącznie z pracodawcą wysokość wpłat o 3,75%.

PRZYKŁAD 2

W przypadku opisanego wyżej przykładu 2 gdyby pracownik (przystępujący do PPK w wieku 40 lat, którego wynagrodzenie brutto wynosi 6500 zł i przy opłacaniu składek podstawowych) chciał otrzymywać co miesiąc 1000 zł, musiałby zwiększyć wpłaty łącznie z pracodawcą o 2,64%.

Kalkulator PPK – „Do kiedy muszę oszczędzać”

Trzecia zakładka kalkulatora PPK pozwala ustalić termin, do którego należy oszczędzać w ramach PPK, aby uzyskać satysfakcjonującą comiesięczną wypłatę.

PRZYKŁAD 1

Jeśli pracownik z przykładu 1 przy opłacaniu podstawowych składek na PPK, chciałby otrzymywać comiesięczne wypłaty w kwocie 1500 zł, musiałby oszczędzać w PPK do 72 roku życia. Przy składkach najwyższych mógłby liczyć na taką kwotę już w wieku 59 lat, ale należy pamiętać, że wypłat można dokonywać dopiero po ukończeniu 60 roku życia.

PRZYKŁAD 2

Jeśli pracownik z przykładu 2 chciałby przy podstawowych wpłatach na PPK otrzymywać na emeryturze dodatkowe 1000 zł z tytułu oszczędzania w PPK, musiałby oszczędzać do 68 roku życia. Natomiast przy zwiększeniu wpłat na PPK do maksymalnej wysokości pożądaną kwotę comiesięcznych rat uzyska już w wieku 58 lat. Pierwszych wypłat można jednak dokonać dopiero po ukończeniu 60 roku życia.

Kalkulator PPK: https://www.mojeppk.pl/kalkulator.html

Mojeppk to oficjalny portal Pracowniczych Planów Kapitałowych przewidziany ustawą o PPK.

„Wyniki prezentowane przez kalkulator stanowią wyłącznie symulację, są przybliżone i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. PFR Portal PPK sp. z o.o. nie gwarantuje osiągnięcia wyników wskazanych w kalkulatorze, nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora, ani za jakiekolwiek inne szkody powstałe w związku z korzystaniem z tego kalkulatora. W celach obliczeń biznesowych sugerujemy użycie profesjonalnego oprogramowania stosowanego do celów księgowo-płacowych.”

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2215)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PFR Portal PPK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Renta wdowia 2024 r.: limit dla łączenia emerytur i rent 10 000 zł? Tak w Sejmie. A może lepiej 4000 zł albo 12 000 z? Co popierasz?

  Po śmierci małżonka drugi współmałżonek ma mieć prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłej osoby. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  REKLAMA

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

  Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

  Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

  Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

  Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

  Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

  REKLAMA

  Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

  Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

  Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

  3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

  REKLAMA