Kategorie

Kalkulator PPK czyli jaką kwotę można zaoszczędzić - przykłady

Emilia Panufnik
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mojeppk.pl Kalkulator PPK.
Kalkulator PPK pozwala obliczyć, jaką kwotę można zaoszczędzić w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Należy podać m.in. wiek przystąpienia do programu, kwotę wynagrodzenia brutto i wiek zakończenia oszczędzania w PPK. Czy warto odkładać na dodatkową emeryturę? Czy opłaca się wnosić wyższe wpłaty na PPK?

Kalkulator PPK – czy to się opłaca?

Za pomocą kalkulatora PPK można obliczyć kwotę, która można zaoszczędzić w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Czy uczestnictwo w programie się opłaca? Ile pieniędzy można odłożyć na przyszłą emeryturę? Oficjalny portal Pracowniczych Planów Kapitałowych został wzbogacony o kalkulator PPK. Dzięki temu łatwemu w użyciu narzędziu można obliczyć wysokość oszczędności w ramach PPK. Kalkulator zawiera 3 zakładki: „Ile otrzymam”, „Jaki % muszę dołożyć” i „Do kiedy muszę oszczędzać”.

Kalkulator PPK - „Ile otrzymam”

Dzięki pierwszej zakładce oblicza się całkowitą kwotę oszczędności zgromadzonych w PPK. Należy podać:

 1. wiek, w którym uczestnik przystąpił do programu,
 2. obecne wynagrodzenie brutto,
 3. kwotę (ujętą procentowo) dobrowolnych dodatkowych miesięcznych wpłat pracownika i pracodawcy, a także
 4. wiek, do którego uczestnik zamierza odkładać pieniądze w PPK.

60 rok życia stanowi pierwszy moment, kiedy można dokonać wypłat z PPK.

Polecamy: PPK dla pracownika

Następnie za pomocą kalkulatora:

 1. określa się wysokość wypłaty jednorazowej (0%, 25%, 100%) oraz
 2. pozostały okres comiesięcznych wypłat (minimalna liczba lat to 1 rok czyli 12 miesięcznych rat, a maksymalna liczba lat to 40 czyli 480 miesięcznych rat).

Aby jednorazowa wypłata była zwolniona z 19% podatku od zysków kapitałowych, nie może przekroczyć 25% całej sumy.

Kolejnym krokiem jest określenie:

 • zakładanej rocznej stopy zwrotu z inwestycji w okresie oszczędzania (0-5%),
 • zakładanej rocznej stopy zwrotu w okresie wypłat (0-5%) oraz
 • zakładanego rocznego wzrostu wynagrodzenia (0-5%).

Parametry te można ustalić w przedziale od 0 do 5%, gdyż organizacja OECD przewiduje, że przez najbliższe 40 lat Polska będzie rozwijała się na stabilnym poziomie od 0 do 5% rocznie. Należy jednak podkreślić, że trzy powyższe wskaźniki określone są automatycznie na poziomie odpowiednio:

 • 3,50%
 • 2,75%
 • 2,80%.

Są to przyjęte w założeniach do Ustawy o PPK parametry dla tych wartości, ustalone w oparciu o wieloletnie prognozy makroekonomiczne.

W celu zobrazowania skali potencjalnych oszczędności przedstawiamy poniższe przykłady.

PRZYKŁAD 1

Reklama

Wpisując jako wiek przystąpienia do PPK 30 lat, wynagrodzenie na poziomie 4000 zł brutto (podstawowa miesięczna wpłata pracownika to 2%, a pracodawcy 1,5% wynagrodzenia brutto), nie wybierając dodatkowej wpłaty ani po stronie pracownika, ani po stronie pracodawcy, przy założeniu, że oszczędzanie zakończy się na 60 roku życia i nie dokona się jednorazowej wypłaty, a planowane wypłaty zgromadzonych oszczędności następować będą przez 20 lat (240 miesięcznych rat), zebrana kwota wyniesie 140 764 zł. Miesięczna rata wyniosłaby 763 zł. Gdyby taka osoba oszczędzała samodzielnie, odłożyłaby w tym czasie tylko 44 221 zł.

Powyższe wyliczenie zakłada najniższe składki na PPK. W przypadku opłacania najwyższych składek zarówno przez pracownika, jak i przez pracodawcę kwota ta wyniosłaby aż 304 701 zł. Miesięczna rata miałaby wysokość 1 652 zł.

Gdyby osoba ta zażyczyła sobie jednorazową wypłatę przy osiągnięciu 60 roku życia (czyli zakończeniu oszczędzania w PPK) np. w wysokości 25% zebranych środków, otrzymałaby:

1. jednorazową wypłatę w wysokości 76 175 zł (przy najwyższych wpłatach na PPK) lub 35 191 zł (przy najniższych wpłatach na PPK)

2. miesięczne wypłaty w wysokości 1 239 zł (przy najwyższych wpłatach na PPK) lub 572 zł (przy najniższych wpłatach na PPK).

PRZYKŁAD 2

Wpisując jako wiek przystąpienia do PPK 40 lat, wynagrodzenie na poziomie 6500 zł brutto, bez składek dodatkowych, przy oszczędzaniu do 60 roku życia i bez wypłaty jednorazowej, przy planowanych wypłatach na 20 lat kalkulator podaje kwotę 108 265 zł, a miesięczną ratę na poziomie 587 zł.

Przy najwyższych składkach będzie to 238 012 zł, a rata 1 290 zł.

W przypadku wybrania opcji wypłaty jednorazowej 25% osoba ta otrzyma:

 1. wypłatę jednorazową w wysokości 59 503 zł (najwyższe wpłaty) lub 27 066 zł (najniższe wpłaty)
 2. wypłaty miesięczne w wysokości 968 zł (najwyższe wpłaty) lub 440 zł (najniższe wpłaty).

Zawsze można wybrać opcję "wypłata jednorazowa 100%", ale wówczas należy pamiętać, że wypłata wszystkich zgromadzonych środków zostanie pomniejszona o podatek od zysków kapitałowych.

Kalkulator PPK -  „jaki % muszę dołożyć”

Ciekawym narzędziem kalkulatora jest zakładka „Jaki % muszę dołożyć”. Na początku ustala się bowiem wysokość miesięcznej wypłaty po zakończeniu oszczędzania w ramach PPK, wiek przystąpienia do PPK oraz aktualną wysokość wynagrodzenia brutto. Kalkulator przelicza, jaki % należy dołożyć, aby otrzymywać wpisaną wyżej wysokość miesięcznej wypłaty w przyszłości.

PRZYKŁAD 1

W przypadku omawianego już przykładu 1 jeśli pracownik (przystępujący do PPK w wieku 30 lat i zarabiający 4000 zł brutto, przy opłacaniu wpłat podstawowych) chciałby po osiągnięciu 60 roku życia otrzymywać 1500 zł co miesiąc, musiałby zwiększyć łącznie z pracodawcą wysokość wpłat o 3,75%.

PRZYKŁAD 2

W przypadku opisanego wyżej przykładu 2 gdyby pracownik (przystępujący do PPK w wieku 40 lat, którego wynagrodzenie brutto wynosi 6500 zł i przy opłacaniu składek podstawowych) chciał otrzymywać co miesiąc 1000 zł, musiałby zwiększyć wpłaty łącznie z pracodawcą o 2,64%.

Kalkulator PPK – „Do kiedy muszę oszczędzać”

Trzecia zakładka kalkulatora PPK pozwala ustalić termin, do którego należy oszczędzać w ramach PPK, aby uzyskać satysfakcjonującą comiesięczną wypłatę.

PRZYKŁAD 1

Jeśli pracownik z przykładu 1 przy opłacaniu podstawowych składek na PPK, chciałby otrzymywać comiesięczne wypłaty w kwocie 1500 zł, musiałby oszczędzać w PPK do 72 roku życia. Przy składkach najwyższych mógłby liczyć na taką kwotę już w wieku 59 lat, ale należy pamiętać, że wypłat można dokonywać dopiero po ukończeniu 60 roku życia.

PRZYKŁAD 2

Jeśli pracownik z przykładu 2 chciałby przy podstawowych wpłatach na PPK otrzymywać na emeryturze dodatkowe 1000 zł z tytułu oszczędzania w PPK, musiałby oszczędzać do 68 roku życia. Natomiast przy zwiększeniu wpłat na PPK do maksymalnej wysokości pożądaną kwotę comiesięcznych rat uzyska już w wieku 58 lat. Pierwszych wypłat można jednak dokonać dopiero po ukończeniu 60 roku życia.

Kalkulator PPK: https://www.mojeppk.pl/kalkulator.html

Mojeppk to oficjalny portal Pracowniczych Planów Kapitałowych przewidziany ustawą o PPK.

„Wyniki prezentowane przez kalkulator stanowią wyłącznie symulację, są przybliżone i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. PFR Portal PPK sp. z o.o. nie gwarantuje osiągnięcia wyników wskazanych w kalkulatorze, nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora, ani za jakiekolwiek inne szkody powstałe w związku z korzystaniem z tego kalkulatora. W celach obliczeń biznesowych sugerujemy użycie profesjonalnego oprogramowania stosowanego do celów księgowo-płacowych.”

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2215)

Źródło: PFR Portal PPK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ojciec na macierzyńskim to wciąż rzadkość [AUDIO]

  Przepisy dopuszczają, by część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przejmowali mężczyźni. Okazuje się, że ojcowie niechętnie korzystają z tej możliwości.

  Uznanie ojcostwa przed porodem w 2021 r.

  Uznanie ojcostwa przed porodem wywołuje ważne skutki dla rodziców i dziecka. Jakie zasady obowiązują w 2021 r.?

  Prawa autorskie - odpowiedzialność operatorów platform internetowych

  Prawa autorskie. W obecnym stanie prawa UE operatorzy platform internetowych, co do zasady, sami nie dokonują publicznego udostępniania treści chronionych prawem autorskim, bezprawnie zamieszczanych na tych platformach przez ich użytkowników. Niemniej jednak owi operatorzy dokonują tej czynności z naruszeniem prawa autorskiego, jeżeli przyczyniają się – w inny sposób niż samo udostępnienie tych platform – do publicznego udostępniania takich treści. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 22 czerwca 2021 r. w sprawach połączonych C-682/18, YouTube i C-683/18, Cyando.

  Nowelizacja procedur karnych w okresie pandemii

  22 czerwca 2021 r. weszła w życie nowelizacja dotycząca procedur karnych w okresie pandemii. Zmiany dotyczą m.in. liczebności składów orzekających.

  Spis powszechny 2021- wywiady bezpośrednie od 23 czerwca

  Wywiady bezpośrednie w spisie powszechnym rachmistrzowie rozpoczną 23 czerwca 2021 r. Jak można sprawdzić tożsamość rachmistrza?

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r.

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r. rodzą wiele pytań m.in. o testy czy świadectwa szczepień. Jakie są aktualne zasady w poszczególnych krajach?

  Uznanie ojcostwa w 2021 r. – jak i kiedy?

  Zasady dotyczące uznania ojcostwa w 2021 r. nie zmieniły się. Na czym polega uznanie ojcostwa i jak tego dokonać?

  Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na basenie?

  Czy i od kogo można żądać odszkodowania za wypadek na basenie? Kwestię odpowiedzialności należy wywodzić z Kodeksu cywilnego.

  26.07.2021 wojewodowie ogłoszą termin kwalifikacji wojskowej

  26.07.2021 ogłoszony zostanie termin drugiej w tym roku kwalifikacji wojskowej. Kwalifikacja potrwa do 19.11.2021 i przeprowadzona zostanie przez powiatowe komisje lekarskie. Za powołanie tych komisji odpowiedzialni są wojewodowie.

  Upadłość konsumencka - koszty

  Upadłość konsumencka wiąże się z kilkoma kosztami, które dłużnik zobowiązany jest pokryć. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

  RDOŚ powoła nowe strefy ochronne

  Nowe strefy ochronne dla rzadkich gatunków ptaków. Leśnicy z Nadleśnictwa Połczyn (RDLP w Szczecinku) znaleźli aż trzy nowe stanowiska ptaków chronionych, które wymagają ustalenia stref ochrony. Dwa gniazda są zajęte przez bociana czarnego (Ciconia nigra), a jedno przez orlika krzykliwego (Clanga pomarina).

  Delegowanie funkcjonariuszy SW do ośrodka w Gostyninie

  20.06.2021 weszła w życie ustawa mająca zapewnić środki na stworzenie tymczasowej placówki dla pacjentów ośrodka w Gostyninie, w którym przebywają najgroźniejsi przestępcy już po odbyciu kary. Przepisy pozwolą też na czasowe delegowanie tam funkcjonariuszy Służby Więziennej.

  Loty przeciwpożarowe i gaśnicze 2021 r.

  W 2021 r. zmieniły się przepisy ustawy – Prawo lotnicze. Umożliwiono Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydanie – na wniosek zainteresowanego podmiotu – zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka statkami powietrznymi pozostającymi pod nadzorem krajowym, a także na wykonywanie zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych.

  500 plus – czerwiec 2021 r.

  Dla świadczeń „500 plus” czerwiec 2021 r. jest ważnym miesiącem. O jakim terminie warto pamiętać?

  Zmiany w zawiadamianiu wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej od 29.06.2021

  Od 29.06.2021 obowiązywać będą nowe wzory zawiadomień wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.

  Nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej w Służbie Więziennej od 29.06.2021

  29.06.2021 r. w Służbie Więziennej obowiązywać będzie nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej. Skierowane dotyczy kandydata, funkcjonariusza, funkcjonariusza zwolnionego, emeryta oraz rencisty.

  Czy Policja nie będzie musiała już badać stanu trzeźwości pracownika?

  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało przepisy, które umożliwią pracodawcom - pod pewnymi warunkami - wprowadzenie prewencyjnego badania pracowników na obecność alkoholu lub podobnie działających środków, a także zasady jego przeprowadzania.

  30.06.2021 r. upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych

  Od 1 lipca 2021 r. podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy - ze względu na ich przeznaczenie - paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG.

  NIK o resocjalizacji więźniów poprzez aktywizację zawodową

  Nastąpił wzrost aktywności pracowniczej i społecznej więźniów oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia. Przyczynił się do tego specjalny program szkoleń, które w ramach resocjalizacji prowadziła Służba Więzienna. Choć praca osadzonych po zakończonych szkoleniach była istotą projektu, to jednak jego założenia nie gwarantowały utrwalania zdobytych umiejętności. W konsekwencji większość uczestników projektu wykonywało nieodpłatne prace porządkowe i pomocnicze na rzecz zakładów karnych. W wielu przypadkach prace te pozostawały bez związku z tematem ukończonego szkolenia a wykonywane były przez krótkie okresy. Ograniczało to skuteczność wejścia na rynek pracy po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

  Podsumowanie operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021

  Od 31 maja do 6 czerwca 2021r. polska Policja uczestniczyła w międzynarodowej operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021 mającej na celu zwalczanie handlu ludźmi wykorzystywanymi do pracy przymusowej. Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, jako krajowy koordynator platformy EMPACT THB, koordynował działania podjęte przez wszystkie Komendy Wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji. W operacji wzięli udział również funkcjonariusze Straży Granicznej, pracownicy Okręgowych Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Całość działań koordynowana była przez Europol.

  Trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów i zasad regulujących obszar przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych oraz prowadzenia postępowań pokontrolnych

  18.06.2021 odbyło się spotkanie zespołu roboczego Komendanta Głównego PSP do spraw opracowania projektu nowelizacji przepisów i zasad regulujących obszar przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych oraz prowadzenia postępowań pokontrolnych.

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?