Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalkulator PPK czyli jaką kwotę można zaoszczędzić - przykłady

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mojeppk.pl Kalkulator PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mojeppk.pl Kalkulator PPK.
Kalkulator PPK pozwala obliczyć, jaką kwotę można zaoszczędzić w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Należy podać m.in. wiek przystąpienia do programu, kwotę wynagrodzenia brutto i wiek zakończenia oszczędzania w PPK. Czy warto odkładać na dodatkową emeryturę? Czy opłaca się wnosić wyższe wpłaty na PPK?

Kalkulator PPK – czy to się opłaca?

Za pomocą kalkulatora PPK można obliczyć kwotę, która można zaoszczędzić w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Czy uczestnictwo w programie się opłaca? Ile pieniędzy można odłożyć na przyszłą emeryturę? Oficjalny portal Pracowniczych Planów Kapitałowych został wzbogacony o kalkulator PPK. Dzięki temu łatwemu w użyciu narzędziu można obliczyć wysokość oszczędności w ramach PPK. Kalkulator zawiera 3 zakładki: „Ile otrzymam”, „Jaki % muszę dołożyć” i „Do kiedy muszę oszczędzać”.

Kalkulator PPK - „Ile otrzymam”

Dzięki pierwszej zakładce oblicza się całkowitą kwotę oszczędności zgromadzonych w PPK. Należy podać:

 1. wiek, w którym uczestnik przystąpił do programu,
 2. obecne wynagrodzenie brutto,
 3. kwotę (ujętą procentowo) dobrowolnych dodatkowych miesięcznych wpłat pracownika i pracodawcy, a także
 4. wiek, do którego uczestnik zamierza odkładać pieniądze w PPK.

60 rok życia stanowi pierwszy moment, kiedy można dokonać wypłat z PPK.

Polecamy: PPK dla pracownika

Następnie za pomocą kalkulatora:

 1. określa się wysokość wypłaty jednorazowej (0%, 25%, 100%) oraz
 2. pozostały okres comiesięcznych wypłat (minimalna liczba lat to 1 rok czyli 12 miesięcznych rat, a maksymalna liczba lat to 40 czyli 480 miesięcznych rat).

Aby jednorazowa wypłata była zwolniona z 19% podatku od zysków kapitałowych, nie może przekroczyć 25% całej sumy.

Kolejnym krokiem jest określenie:

 • zakładanej rocznej stopy zwrotu z inwestycji w okresie oszczędzania (0-5%),
 • zakładanej rocznej stopy zwrotu w okresie wypłat (0-5%) oraz
 • zakładanego rocznego wzrostu wynagrodzenia (0-5%).

Parametry te można ustalić w przedziale od 0 do 5%, gdyż organizacja OECD przewiduje, że przez najbliższe 40 lat Polska będzie rozwijała się na stabilnym poziomie od 0 do 5% rocznie. Należy jednak podkreślić, że trzy powyższe wskaźniki określone są automatycznie na poziomie odpowiednio:

 • 3,50%
 • 2,75%
 • 2,80%.

Są to przyjęte w założeniach do Ustawy o PPK parametry dla tych wartości, ustalone w oparciu o wieloletnie prognozy makroekonomiczne.

W celu zobrazowania skali potencjalnych oszczędności przedstawiamy poniższe przykłady.

PRZYKŁAD 1

Wpisując jako wiek przystąpienia do PPK 30 lat, wynagrodzenie na poziomie 4000 zł brutto (podstawowa miesięczna wpłata pracownika to 2%, a pracodawcy 1,5% wynagrodzenia brutto), nie wybierając dodatkowej wpłaty ani po stronie pracownika, ani po stronie pracodawcy, przy założeniu, że oszczędzanie zakończy się na 60 roku życia i nie dokona się jednorazowej wypłaty, a planowane wypłaty zgromadzonych oszczędności następować będą przez 20 lat (240 miesięcznych rat), zebrana kwota wyniesie 140 764 zł. Miesięczna rata wyniosłaby 763 zł. Gdyby taka osoba oszczędzała samodzielnie, odłożyłaby w tym czasie tylko 44 221 zł.

Powyższe wyliczenie zakłada najniższe składki na PPK. W przypadku opłacania najwyższych składek zarówno przez pracownika, jak i przez pracodawcę kwota ta wyniosłaby aż 304 701 zł. Miesięczna rata miałaby wysokość 1 652 zł.

Gdyby osoba ta zażyczyła sobie jednorazową wypłatę przy osiągnięciu 60 roku życia (czyli zakończeniu oszczędzania w PPK) np. w wysokości 25% zebranych środków, otrzymałaby:

1. jednorazową wypłatę w wysokości 76 175 zł (przy najwyższych wpłatach na PPK) lub 35 191 zł (przy najniższych wpłatach na PPK)

2. miesięczne wypłaty w wysokości 1 239 zł (przy najwyższych wpłatach na PPK) lub 572 zł (przy najniższych wpłatach na PPK).

PRZYKŁAD 2

Wpisując jako wiek przystąpienia do PPK 40 lat, wynagrodzenie na poziomie 6500 zł brutto, bez składek dodatkowych, przy oszczędzaniu do 60 roku życia i bez wypłaty jednorazowej, przy planowanych wypłatach na 20 lat kalkulator podaje kwotę 108 265 zł, a miesięczną ratę na poziomie 587 zł.

Przy najwyższych składkach będzie to 238 012 zł, a rata 1 290 zł.

W przypadku wybrania opcji wypłaty jednorazowej 25% osoba ta otrzyma:

 1. wypłatę jednorazową w wysokości 59 503 zł (najwyższe wpłaty) lub 27 066 zł (najniższe wpłaty)
 2. wypłaty miesięczne w wysokości 968 zł (najwyższe wpłaty) lub 440 zł (najniższe wpłaty).

Zawsze można wybrać opcję "wypłata jednorazowa 100%", ale wówczas należy pamiętać, że wypłata wszystkich zgromadzonych środków zostanie pomniejszona o podatek od zysków kapitałowych.

Kalkulator PPK -  „jaki % muszę dołożyć”

Ciekawym narzędziem kalkulatora jest zakładka „Jaki % muszę dołożyć”. Na początku ustala się bowiem wysokość miesięcznej wypłaty po zakończeniu oszczędzania w ramach PPK, wiek przystąpienia do PPK oraz aktualną wysokość wynagrodzenia brutto. Kalkulator przelicza, jaki % należy dołożyć, aby otrzymywać wpisaną wyżej wysokość miesięcznej wypłaty w przyszłości.

PRZYKŁAD 1

W przypadku omawianego już przykładu 1 jeśli pracownik (przystępujący do PPK w wieku 30 lat i zarabiający 4000 zł brutto, przy opłacaniu wpłat podstawowych) chciałby po osiągnięciu 60 roku życia otrzymywać 1500 zł co miesiąc, musiałby zwiększyć łącznie z pracodawcą wysokość wpłat o 3,75%.

PRZYKŁAD 2

W przypadku opisanego wyżej przykładu 2 gdyby pracownik (przystępujący do PPK w wieku 40 lat, którego wynagrodzenie brutto wynosi 6500 zł i przy opłacaniu składek podstawowych) chciał otrzymywać co miesiąc 1000 zł, musiałby zwiększyć wpłaty łącznie z pracodawcą o 2,64%.

Kalkulator PPK – „Do kiedy muszę oszczędzać”

Trzecia zakładka kalkulatora PPK pozwala ustalić termin, do którego należy oszczędzać w ramach PPK, aby uzyskać satysfakcjonującą comiesięczną wypłatę.

PRZYKŁAD 1

Jeśli pracownik z przykładu 1 przy opłacaniu podstawowych składek na PPK, chciałby otrzymywać comiesięczne wypłaty w kwocie 1500 zł, musiałby oszczędzać w PPK do 72 roku życia. Przy składkach najwyższych mógłby liczyć na taką kwotę już w wieku 59 lat, ale należy pamiętać, że wypłat można dokonywać dopiero po ukończeniu 60 roku życia.

PRZYKŁAD 2

Jeśli pracownik z przykładu 2 chciałby przy podstawowych wpłatach na PPK otrzymywać na emeryturze dodatkowe 1000 zł z tytułu oszczędzania w PPK, musiałby oszczędzać do 68 roku życia. Natomiast przy zwiększeniu wpłat na PPK do maksymalnej wysokości pożądaną kwotę comiesięcznych rat uzyska już w wieku 58 lat. Pierwszych wypłat można jednak dokonać dopiero po ukończeniu 60 roku życia.

Kalkulator PPK: https://www.mojeppk.pl/kalkulator.html

Mojeppk to oficjalny portal Pracowniczych Planów Kapitałowych przewidziany ustawą o PPK.

„Wyniki prezentowane przez kalkulator stanowią wyłącznie symulację, są przybliżone i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. PFR Portal PPK sp. z o.o. nie gwarantuje osiągnięcia wyników wskazanych w kalkulatorze, nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora, ani za jakiekolwiek inne szkody powstałe w związku z korzystaniem z tego kalkulatora. W celach obliczeń biznesowych sugerujemy użycie profesjonalnego oprogramowania stosowanego do celów księgowo-płacowych.”

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2215)

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: PFR Portal PPK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
  Jak jednak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
  Ziobro: przedstawimy projekt cofający likwidację polskiego górnictwa
  Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  Zawarto porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego
  Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i PAŻP poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" - zapewnił szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.
  Kto otrzyma czternastą emeryturę i rentę w 2022 r.?
  Prezydent 27 czerwca podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma czternastkę i w jakiej wysokości?
  Wakacje kredytowe 2022 coraz bliżej przyjęcia – w środę zajmie się nimi Senat
  Wakacje kredytowe, będące przedmiotem zainteresowania wielu Polaków, trafią w środę pod obrady Senatu. Jaki będzie kolejny etap zmierzający do ich przyjęcia?
  Dobry start 2022/2023 w pytaniach i odpowiedziach
  Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start? Kiedy otrzymam wsparcie? Czy od świadczenia dobry start jest odprowadzany podatek? Prezentujemy pytania i odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
  Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.
  Ugoda kredytobiorcy (frankowicza) z bankiem - opłacalność
  Liczni kredytobiorcy, którzy mają tzw. kredyt frankowy, kredyt odnoszony do euro czy dolara amerykańskiego - obawiają się postępowania sądowego przeciwko bankowi. W związku z tym liczą na propozycje ugodowe ze strony banków. Czy słuszne są te obawy i czy warto zawierać ugodę z bankiem w sprawie kredytu frankowego?
  Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
  Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.
  Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
  Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
  Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
  Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.
  We Włoszech będzie obowiązek przyjmowania płatności kartą
  Od 30 czerwca 2022 r. we Włoszech odmowa przyjęcia płatności kartą będzie naruszeniem przepisów, karanym grzywną.
  Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów
  Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.
  Whistleblowing. Dyrektywa nie została wdrożona w terminie. Jakie przepisy dot. sygnalistów obowiązują w Polsce?
  Polski rząd nie zdążył wdrożyć ustawy o sygnalistach zgodnie z terminem narzuconym przez UE. Co to oznacza dla podmiotów komercyjnych? Jakie rozwiązania można obecnie stosować w firmach i jakie będą ich konsekwencje prawne? Jakie uprawnienia przysługują sygnalistom?
  Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta
  Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.
  Ustawa o franczyzie - trwają nad nią prace Ministerstwa Sprawiedliwości
  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawowymi zmianami dla rynku franczyzy, ponieważ próby samoregulacji pracy branży się nie powiodły.
  Przywóz z Ukrainy zwierząt zagrożonych wyginięciem - zmiany
  Od 24 czerwca 2022 r. zmieniają się procedury przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem.
  27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC
  Czwarty ostatni etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi 27 czerwca 2022 r. Jakie województwa obejmie?
  W roku szkolnym 2021/2022 rozkwitł rynek korepetycji [BADANIE]
  Z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż co czwarty uczeń zapracował na oceny na świadectwie pobierając korepetycje.
  Żaryn: Od 1 lipca przy granicy z Białorusią normalne przepisy i dostęp
  Od 1 lipca przy granicy z Białorusią zaczną obowiązywać normalne przepisy i będzie dostęp do dotychczas wyłączonego trzykilometrowego pasa wzdłuż granicy - przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn
  Spór o księgi wieczyste i dane osobowe. Co zmieni wyrok NSA?
  UODO podkreśla, że dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych nie powinien być powszechny, choć niektóre instytucje próbują to zmienić. Obecnie trwa spór sądowy między UODO a GUGiK. Sprawę ma rozstrzygnąć NSA.
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego już działa
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego ma być narzędziem chroniącym biznes przed kradzieżą spółki.
  Jakie prawa ma ojciec dziecka?
  Jakie prawa przysługują ojcu w związku narodzinami dziecka i jego wychowywaniem?
  Rząd nie przedłuży ponad 120 dni wsparcia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy
  Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Okres ten będzie wydłużany w przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży - wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.